TÜRKİYE GENELİ KAYDA ALINAN DOĞALTAŞ İHRACATI ÜLKELERE GÖRE

ÜLKE ADI

01.01.2016-31.12.2016

01.01.2017-31.12.2017MİKTAR
DEĞİŞİM
(%)
TUTAR
DEĞİŞİM
(%)
MİKTAR (KG)TUTAR ($)BİRİM FİYAT ($/TON)MİKTAR (KG)TUTAR ($)BİRİM FİYAT ($/TON)
ÇİN HALK CUMHURİYETİ3.619.552.366729.560.2832024.694.148.034945.747.2882013030
BİRLEŞİK DEVLETLER564.704.109288.185.578510631.308.477294.390.304466122
SUUDİ ARABİSTAN 282.064.003119.360.781423260.887.345104.559.608401-8-12
HINDISTAN 216.667.75755.120.635254430.762.72584.915.3351979954
IRAK277.231.13071.313.366257242.256.07863.773.502263-13-11
İSRAİL162.040.43347.932.260296215.705.80853.944.7962503313
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ88.909.36248.631.38054797.611.15352.737.702540108
FRANSA109.606.17645.187.816412137.998.26251.847.0153762615
AVUSTRALYA61.119.86231.090.88050974.927.98735.807.1874782315
KANADA33.091.21931.120.50294034.203.31630.909.3389043-1
BİRLEŞİK KRALLIK35.974.27725.549.00071030.036.27223.861.959794-17-7
ALMANYA 103.242.12422.077.175214108.491.08423.183.62521455
İTALYA37.477.67315.722.10542036.022.23017.647.836490-412
KUVEYT23.769.53813.619.87257330.871.38815.967.7895173017
İSPANYA21.821.3598.899.16840831.526.80511.628.9583694431
KATAR 16.551.5459.651.69058317.472.39111.057.704633615
KKTC22.459.2777.423.49733127.871.9909.631.9723462430
MISIR 136.324.29910.273.00775148.931.0449.621.206659-6
TÜRKMENİSTAN5.417.2318.388.3591.5488.564.2299.262.7931.0825810
VIETNAM 25.983.2995.840.97522542.156.0748.968.1022136254
TAYVAN41.796.73310.289.60924639.977.8508.949.960224-4-13
ENDONEZYA 28.162.15510.766.77438220.484.6768.294.828405-27-23
AVUSTURYA 20.387.8487.206.05335323.861.7977.932.7723321710
ROMANYA 26.283.0038.845.95833721.838.8537.926.213363-17-10
FAS 18.602.9056.461.48234725.700.1927.555.3902943817
KAZAKİSTAN7.586.3007.215.0679516.014.4836.975.2101.160-21-3
RUSYA FEDERASYONU 6.704.9165.228.7837808.303.2105.722.496689249
LÜBNAN25.582.3226.190.75124233.829.2735.123.30315132-17
PANAMA4.215.0432.933.2886967.438.8514.907.4666607667
CEZAYİR41.047.7529.027.11922021.581.6254.863.431225-47-46
LİBYA36.716.2537.957.39021721.002.1274.684.926223-43-41
TAYLAND 18.236.9614.702.98825817.468.3594.349.550249-4-8
BULGARİSTAN16.231.6226.251.56438518.586.0574.332.61223315-31
AZERBAYCAN-NAHÇİVAN 9.708.4655.597.2415778.399.6734.330.535516-13-23
YUNANİSTAN32.682.2203.808.29611735.867.5654.163.221116109
SINGAPUR9.644.4067.589.6477875.916.6004.125.261697-39-46
GÜRCİSTAN10.506.3085.082.8734848.810.0183.865.347439-16-24
BELÇİKA12.480.6044.242.8973406.899.7553.835.848556-45-10
İRAN (İSLAM CUM.)14.685.8044.498.96030620.113.1783.800.87018937-16
HONG KONG 14.372.1573.247.46322613.481.7043.571.647265-610
GÜNEY KORE CUMHURİYE5.619.3373.121.7795567.165.3923.465.9534842811
UMMAN 11.298.1214.026.8423567.815.5903.270.491418-31-19
HOLLANDA9.572.6744.104.8384298.555.9313.255.941381-11-21
MEKSİKA1.959.5001.293.9536604.447.9463.202.454720127147
BANGLADEŞ16.464.3451.399.7378524.704.3572.955.71512050111
GÜNEY AFRİKA CUMHURİ6.100.6583.357.8305505.448.6402.910.988534-11-13
UKRAYNA 4.771.1412.606.2815465.211.9762.856.876548910
ARJANTİN3.650.8362.198.6706024.450.2872.537.4445702215
POLONYA 4.789.0172.606.0975444.333.9892.486.242574-10-5
BREZİLYA4.641.5762.130.0074595.589.4852.448.4034382015
ÜRDÜN 32.314.0461.938.2416045.722.0972.427.355534125
İSVİÇRE13.854.3511.903.91213714.599.6502.383.112163525
BAHREYN 3.249.7001.628.5165014.562.5332.315.2085074042
PORTEKİZ 4.989.2241.642.9843296.095.4842.232.9863662236
MALEZYA 2.921.113960.4023293.497.3952.186.45762520128
SRI LANKA 7.958.6652.147.7332706.627.7521.983.149299-17-8
MACARİSTAN3.201.1921.264.4713954.260.0111.895.9594453350
SURİYE62.201.7412.145.9583440.659.0911.842.66345-35-14
ÖZBEKİSTAN1.542.8726.513.9734.222333.0021.699.3785.103-78-74
DOMINIK CUMHURIYETI 1.003.452742.0277393.260.4631.686.475517225127
TUNUS 8.788.0141.349.0571544.750.3741.386.302292-463
DANİMARKA1.402.8421.174.9298381.642.8521.230.818749175
İRLANDA1.936.5741.117.3245772.001.4641.179.89059036
JAPONYA 2.317.2031.320.3365701.712.8451.049.787613-26-20
NİJERYA 2.755.0751.768.3536421.782.5261.021.366573-35-42
KOLOMBİYA 2.919.2391.088.5283732.388.066912.974382-18-16
SUDAN 3.531.290376.8131071.884.084862.074458-47129
MALTA 1.088.339624.7365741.573.186853.0025424537
İSVEÇ454.478894.0791.967417.080812.5331.948-8-9
GRENADA 73.86857.181774616.670753.5131.2227351.218
BAHAMALAR 993.285630.4066351.253.979718.8145732614
PAKISTAN1.090.370614.9195641.115.975709.088635215
GANA1.368.960870.124636805.893704.767875-41-19
KOCAELİ SERBEST BLG.6.658295.84744.43829.504699.87523.722343137
YENI ZELANDA634.011642.7911.014678.394666.77398374
BOSNA-HERSEK2.951.090589.8602003.282.736646.7851971110
VENEZUELLA1.505.073580.6373861.399.021635.524454-79
JAMAIKA 952.415684.683719991.757635.1446404-7
NORVEÇ720.141972.2661.350461.952610.3741.321-36-37
BEYAZ RUSYA 468.194667.0491.425190.497510.8512.682-59-23
KIRGIZİSTAN1.675.1791.276.1897621.274.752502.768394-24-61
MALDİV ADALARI122.871498.9994.061274.111498.9501.820123-0
BERMUDA 285.552270.550947430.314476.1891.1075176
KARADAĞ850.892280.0893291.559.250467.6673008367
SLOVENYA1.881.931444.2272362.159.617454.989211152
ANGOLA1.315.618865.115658704.854450.920640-46-48
İŞGAL ALT.FİLİSTİN T955.384328.2873441.357.589392.5822894220
ÇEK CUMHURİYETİ717.904403.783562742.608380.3385123-6
SLOVAKYA885.084312.259353883.690359.659407-015
MALİ92.31084.179912328.829350.4401.066256316
DUBAİ3.967.8991.337.447337791.831335.016423-80-75
URUGUAY 321.181180.941563825.121331.30240215783
MOLDAVYA520.005301.161579547.314314.93557555
KENYA 292.026199.242682432.368307.3537114854
MAKEDONYA 858.519498.832581803.681303.690378-6-39
KOSTARIKA 607.232370.322610542.468301.129555-11-19
SVAZILAND 14.72541.8332.841197.050295.9031.5021.238607
SIRBİSTAN468.862233.189497697.574281.0414034921
KOSOVA605.510274.8444542.603.643273.644105330-0
LİTVANYA544.956397.353729391.446263.982674-28-34
HONDURAS410.588245.335598517.922258.471499265
SENEGAL 424.761123.878292130.150255.3231.962-69106
ARNAVUTLUK6.055.551665.029110700.260238.584341-88-64
ETİYOPYA148.577133.91990199.844194.2721.946-3345
TRINIDAD VE TOBAGO325.418242.599745309.844192.749622-5-21
MORİTANYA 276.582103.059373487.113190.0843907684
TACİKİSTAN150.164247.3931.647338.101179.271530125-28
ŞİLİ854.821300.971352526.264177.465337-38-41
FILIPINLER00173.480172.38499400
CIBUTI1.0701.4161.323625.242171.91527558.33412.045
EKVATOR 492.187262.442533213.544164.688771-57-37
NIKARAGUA 356.128179.593504297.197160.636541-17-11
MAURİTİUS220.370143.729652223.116154.80369418
BARBADOS705.469463.621657222.026150.283677-69-68
ANTALYA SERBEST BÖL.55.016175.0933.18329.937131.9784.408-46-25
GUATEMALA 729.973381.740523336.735131.459390-54-66
NIJER 93.99262.793668166.471129.35677777106
YEMEN 134.00027.111202567.871123.987218324357
BELİZE427.811168.942395438.950123.9192823-27
ANTIGUA VE BERMUDA130.410110.850850237.985123.3705188211
FİLDİŞİ SAHİLİ60.61457.911955147.471107.35172814385
BENİN 14845.932144.411105.7777321.019.751125.825
SOMALI696.683184.832265189.952105.354555-73-43
KAMERUN 2.527.27750.175205.126.490104.91220103109
CAYMAN ADALARI243.555130.945538213.57691.833430-12-30
HIRVATİSTAN104.26337.062355101.19488.120871-3138
LETONYA 333.329204.44261369.61475.9851.092-79-63
ESTONYA 463.404338.16673095.95174.973781-79-78
FİNLANDİYA104.42136.478349165.63674.49145059104
GINE221.903351.0371.58282.62672.582878-63-79
ARUBA 47.63228.169591168.59968.375406254143
İST.DERİ SERB.BÖLGE1.9141.874979135.60866.6584926.9853.456
ST.KİTTS VE NEVİS482.719214.516444292.82666.302226-39-69
TANZANYA(BİRLEŞ.CUM)69.02167.15497360.25357.144948-13-15
KONGO 809.1052.573.1453.180126.24253.661425-84-98
UGANDA15.75841.5482.63772.97448.95067136318
ANGUILLA99.27069.62070137.63848.4941.288-62-30
BURKİNA FASO25.80333.8121.31043.80940.6549287020
TOGO116.27741.71635952.09133.624645-55-19
KIBRIS69.26028.43041023.32033.5281.438-6618
KAYSERİ SERBEST BLG.18.91469.3973.6699.35333.0153.530-51-52
TURKS VE CAICOS ADAS120.31092.85577242.09032.913782-65-65
MYANMAR (BURMA) 0049.90032.10564300
PERU249.212165.81466549.03729.540602-80-82
AFGANİSTAN102.156194.1931.90138.37429.511769-62-85
CAD 80.02722.73928430.05128.657954-6226
ABD VİRJİN ADALARI20.39515.73577236.07020.2575627729
BRUNEI0021.35620.05693900
BURSA SERBEST BÖLG. 12.22637.9933.10869.08219.842287465-48
LÜKSEMBURG22.4904.84321575.78019.460257237302
KONGO(DEM.CM)E.ZAİRE5909001.52568.85819.20127911.5712.033
MENEMEN DERİ SR.BLG.83.667176.9822.11521.95019.026867-74-89
MOZAMBİK 561.220374.66266835.75517.230482-94-95
PARAGUAY25.44615.81162123.11115.903688-91
INGILIZ VIRJIN ADALA0024.30014.96361600
MOGOLISTAN97.212101.1381.04059.49714.041236-39-86
BİR.DEV.MİNOR OUTLY.0025.43813.33152400
NEPAL 0024.70012.48150500
SURİNAM 19.5153.31317022.56012.06753516264
ZIMBABVE0021.91910.96050000
TRAKYA SERBEST BÖLGE39.95014.90437313.00010.907839-67-27
YENI KALODENYA VE BA17.0264.37125724.54010.74143844146
AVRUPA SERBEST BÖLG.258.311206.3437999.62110.1771.058-96-95
BUHUTAN 330.42097.53929581.6309.758120-75-90
LİHTENŞTAYN240.06066.31127650.5408.320165-79-87
EGE SERBEST BÖLGE 14.37638.7762.6973.6728.2942.259-74-79
EL SALVADOR 234.073134.41757422.6057.046312-90-95
ZAMBIA4656781.4586.9276.6849651.391886
MERSİN SERBEST BÖLGE403.13510.04925211.0006.44531-48-36
RUANDA166.213135.3088143.9804.7471.193-98-96
GAMBIYA 138.60517.9191291.2293.1572.569-99-82
SAO TOME VE PRINCIPE004721.1172.36600
GUYANA00715157.24600
HAITI 004547210.40800
AHL SERBEST BÖLGE 3666401.750730643.461-98-52
TRABZON SERBEST BLG.00114.600192200
LİBERYA00341113.25600
GABON 4.7464.1618770000
VİETNAM (GÜNEY)144.91075.7455230000
MAYOTTE 1.0232.1262.0790000
HOLLANDA ANTİLLERİ203.018116.7725750000
EKVATOR GİNESİ4.64926.4075.6810000
SEYŞEL ADALARI VE BA1501.2338.2180000
MALAVI22.0583.1511430000
PORTO RİKO25.5607.9503110000
FİJİ23.2907.8393370000
GENEL TOPLAM6.516.856.0331.805.525.1862777.936.482.0612.048.108.2152582213