TÜRKİYE GENELİ KAYDA ALINAN MADEN İHRACATI ÜLKELERE GÖRE

ÜLKE GRUBUÜLKE ADI

01.01.2016-30.11.2016

01.01.2017-30.11.2017MİKTAR
DEĞİŞİM
(%)
TUTAR
DEĞİŞİM
(%)
MİKTAR (KG)TUTAR ($)BİRİM FİYAT ($/TON)MİKTAR (KG)TUTAR ($)BİRİM FİYAT ($/TON)
ABBELÇİKA245.500.906122.907.626501316.617.673210.024.6896632971
İTALYA2.655.059.032131.080.379492.815.077.654157.022.79156620
İSPANYA1.689.521.34386.585.418512.405.314.716140.563.702584262
BULGARİSTAN261.673.00058.505.686224370.124.195132.645.60735841127
İSVEÇ181.582.19250.300.648277270.776.578102.620.83637949104
HOLLANDA285.713.51352.882.714185488.212.49480.506.1911657152
ALMANYA 364.121.43965.613.829180388.787.51666.118.93317071
FRANSA196.414.53553.627.518273257.058.28762.862.9702453117
AVUSTURYA 179.690.05759.035.944329186.717.98854.419.7992914-8
BİRLEŞİK KRALLIK123.835.00240.814.807330110.778.45940.213.069363-11-1
ROMANYA 103.946.31614.611.445141131.393.93420.561.9911562641
POLONYA 219.204.13215.914.69173210.405.80614.084.34967-4-12
YUNANİSTAN171.706.76811.153.86465154.755.64411.384.26874-102
PORTEKİZ 67.834.6177.755.15411475.688.2079.285.3221231220
SLOVENYA8.054.5523.077.6603829.970.3746.226.14162424102
İRLANDA26.816.6999.181.09834216.496.4065.957.787361-38-35
FİNLANDİYA32.907.68214.207.80543216.297.2485.360.500329-50-62
DANİMARKA18.594.2023.178.60217119.579.8563.757.953192518
LETONYA 6.325.7062.172.61734310.683.4023.700.6163466970
HIRVATİSTAN46.738.1872.503.5995457.277.8602.856.986502314
MACARİSTAN4.174.9822.077.2544984.939.2042.683.3845431829
SLOVAKYA3.572.2951.753.0664916.312.5722.362.4703747735
ÇEK CUMHURİYETİ2.439.4501.527.0566263.158.8611.681.0635322910
MALTA 15.140.7102.998.1071985.713.3201.440.935252-62-52
LİTVANYA581.987497.242854471.324454.450964-19-9
ESTONYA 672.606431.536642244.627155.192634-64-64
KIBRIS69.26028.43041042.74834.901816-3823
LÜKSEMBURG513.720615.8241.19976.28019.757259-85-97
TOPLAM 6.989.707.522854.158.0561228.422.014.4541.172.807.1131392037
ABDULBİRLEŞİK DEVLETLER947.450.056360.927.9843811.450.888.483398.582.5752755310
KANADA138.234.53736.713.14526689.827.40436.480.695406-35-1
MEKSİKA32.402.40314.948.67946131.217.72822.299.398714-449
BREZİLYA32.845.2216.362.05219444.584.7669.129.7792053644
PANAMA5.842.8333.205.8995498.949.3894.860.2425435352
ŞİLİ2.135.8291.586.6267433.299.1423.478.4161.05454119
ARJANTİN3.977.0152.524.4386354.597.6473.026.4906581620
KOLOMBİYA 3.395.0521.278.7473774.644.3741.574.9023393723
DOMINIK CUMHURIYETI 1.080.003768.9277122.898.8331.497.73851716895
PERU638.695330.81451832.855.955970.422305.044193
BAHAMALAR 917.715592.9116461.253.983718.8325733721
GRENADA 73.86857.181774573.200686.5961.1986761.101
JAMAIKA 952.415684.683719991.757635.1446404-7
VENEZUELLA1.739.878598.0593441.288.389537.581417-26-10
HONDURAS410.588245.3355984.074.422445.91010989282
BERMUDA 218.788209.953960359.579405.6851.1286493
EKVATOR 1.555.152417.6012692.144.621361.80416938-13
URUGUAY 7.276.696230.06332887.600344.561388-8850
KOSTARIKA 487.600285.562586513.309270.5345275-5
TRINIDAD VE TOBAGO299.218226.111756309.859192.9596234-15
BARBADOS706.518474.317671222.996158.629711-68-67
NIKARAGUA 303.848152.027500271.625149.977552-11-1
GUATEMALA 523.639258.228493288.625117.543407-45-54
ANTIGUA VE BERMUDA130.410110.850850211.460105.03049762-5
CAYMAN ADALARI243.579130.947538219.58493.757427-10-28
ARUBA 47.63228.169591168.59968.375406254143
ST.KİTTS VE NEVİS450.599194.103431290.35663.881220-36-67
BELİZE280.09166.616238168.86042.215250-40-37
TURKS VE CAICOS ADAS120.31092.85577242.09032.913782-65-65
ABD VİRJİN ADALARI20.39515.73577236.07020.2575627729
PARAGUAY3068522.62823.13418.14578476.2742.547
INGILIZ VIRJIN ADALA0024.33815.53863800
BİR.DEV.MİNOR OUTLY.0025.43813.33152400
SURİNAM 21.5153.56116617.76912.415699-17249
ANGUILLA99.27069.62070113.8617.221521-86-90
GUYANA007872.0772.63800
HAITI 004547210.40800
KÜBA0070014420600
HOLLANDA ANTİLLERİ203.018116.7725750000
PORTO RİKO25.5607.9503110000
BOLIVYA 200.04318.501920000
EL SALVADOR 209.853120.2465730000
TOPLAM 1.185.519.874434.055.9513661.688.186.778487.422.1832894212
AFRMISIR 325.198.94329.744.56991360.446.89129.846.21383110
NİJERYA 197.648.70512.502.91663216.562.40614.241.873661014
CEZAYİR159.974.36116.128.11810162.947.74512.828.344204-61-20
FAS 22.799.1837.303.41632061.042.81811.033.34218116851
NAMİBYA11.814.8701.690.33114326.713.7228.611.047322126409
GÜNEY AFRİKA CUMHURİ30.566.2129.684.71131727.337.9238.327.851305-11-14
TUNUS 63.541.5623.627.30257110.387.9025.197.133477443
LİBYA35.463.1757.526.43921220.730.4464.742.611229-42-37
TANZANYA(BİRLEŞ.CUM)6.337.020844.38413314.774.3742.073.012140133146
GANA8.352.3591.397.79716754.102.5591.960.0353654840
SUDAN 3.918.653460.4631187.565.8461.154.22615393151
SENEGAL 13.021.144886.081689.378.774955.276102-288
ANGOLA28.178.1891.397.3965032.092.595933.4652914-33
KENYA 1.357.652404.2142984.474.556881.487197230118
KONGO(DEM.CM)E.ZAİRE3.005.090216.152727.686.222614.86980156184
GINE109.288.6751.121.9931058.594.591491.2678-46-56
MALİ468.630152.8413261.299.631466.923359177205
MOZAMBİK 1.085.890516.5134761.286.584324.78725218-37
NIJER 420.567212.091504514.819298.7525802241
ETİYOPYA199.333176.825887536.165280.00152216958
MAURİTİUS1.250.819289.0292311.345.755275.0422048-5
LESOTHO 3.613.000304.866843.212.000260.49081-11-15
FİLDİŞİ SAHİLİ940.495209.6612231.384.952240.1321734715
KAMERUN 6.613.461141.530216.339.594235.68137-467
CIBUTI482.634130.313270687.543230.3643354277
MORİTANYA 596.577111.508187621.410223.5633604100
SOMALI843.002233.770277253.285123.412487-70-47
BENİN 1.100.98292.294841.035.547101.10398-610
MADAGASKAR473.71269.242146448.64583.103185-520
UGANDA156.73285.039543173.65281.12046711-5
SVAZILAND 14.72541.8332.84152.19075.9031.45425481
EKVATOR GİNESİ1.124.785101.662901.120.00074.09566-0-27
KONGO 2.907.9393.228.3181.110314.75068.635218-89-98
ZAMBIA17.18213.342776117.17648.934418582267
CAD 3.153.300193.6426181.55145.380556-97-77
TOGO81.54727.79834157.90234.931603-2926
GAMBIYA 138.62817.92312914.04119.1851.366-907
BURKİNA FASO61.34438.9096348.44914.0331.661-86-64
RUANDA216.653217.4391.00443.18913.807320-80-94
ZIMBABVE701462.08722.97912.45454232.8558.459
GABON 11.0238.47976978.8687.40994615-13
SIERRA LEONE3191.4444.5214.8597.1511.4721.422395
LİBERYA11.8378.8587486.2685.739916-47-35
SAO TOME VE PRINCIPE004721.1172.36600
MALAVI22.0583.1511434.1291.054255-81-67
SEYŞEL ADALARI VE BA1501.2338.21859116.642-96-93
BURUNDI 18.9921.183620000
MAYOTTE 1.0232.1262.0790000
KOMOR ADALARI 0548.9000000
ORTA AFRİKA CUMHURİY400681700000
TOPLAM 1.046.493.601101.569.363971.095.905.778107.546.4429856
ASYOKÇİN HALK CUMHURİYETİ4.916.156.3471.226.095.5642496.321.904.0111.548.568.7902452926
HINDISTAN 334.537.89283.483.695250594.414.328129.492.3162187855
GÜNEY KORE CUMHURİYE122.176.26342.012.028344168.998.93196.279.79357038129
JAPONYA 185.437.38118.635.014100179.791.43544.476.530247-3139
AVUSTRALYA95.247.70452.276.88854975.924.61934.486.958454-20-34
TAYVAN120.967.51248.953.01540586.391.83624.282.221281-29-50
ENDONEZYA 69.976.67714.786.40021185.205.67317.342.3242042217
VIETNAM 50.585.8109.652.05419174.336.91913.890.0991874744
MALEZYA 33.455.1449.987.82429929.211.01410.507.271360-135
BANGLADEŞ47.089.8764.170.6458973.936.9976.896.497935765
TAYLAND 48.152.93911.502.03023925.048.9885.830.575233-48-49
SINGAPUR15.350.1808.370.71854512.586.0745.198.744413-18-38
PAKISTAN37.233.0613.876.73110447.568.2964.485.261942816
HONG KONG 15.193.1163.273.24221517.257.6924.355.1882521433
SRI LANKA 9.327.9932.198.5302369.703.6432.244.11823142
YENI ZELANDA768.520813.0201.0581.068.402872.813817397
MALDİV ADALARI157.638472.8973.000412.627596.2421.44516226
FILIPINLER3.926.817558.6471421.761.559456.133259-55-18
MYANMAR (BURMA) 802.438178.218222556.043171.176308-31-4
KAMBOÇYA1.121.82179.469711.121.18682.33073-04
AFGANİSTAN282.936242.355857125.83060.706482-56-75
BRUNEI78.26970.24189722.35620.119900-71-71
NEPAL 0045.70017.70838700
MOGOLISTAN97.217101.2081.04159.60614.967251-39-85
BUHUTAN 330.42097.53929581.6309.758120-75-90
PAPUA YENI GINE 004.7142.45752100
MARSHALL ADALARI00176.20800
FİJİ22.1207.1973250000
VİETNAM (GÜNEY)144.91075.7455230000
TOPLAM 6.108.621.0001.541.970.9162527.807.540.1091.950.641.0982502827
DAVÜLKKTC59.134.8819.580.926162119.527.29112.126.63010110227
İSVİÇRE14.535.4082.973.71520521.170.7632.905.16413746-2
İZLANDA34.425.0741.857.9765436.778.6032.029.1545579
NORVEÇ2.052.9071.517.2407394.598.6911.836.83139912421
LİHTENŞTAYN240.06066.31127650.5408.320165-79-87
TOPLAM 110.388.32915.996.168145182.125.88818.906.0981046518
DİĞERYENI KALODENYA VE BA37.82711.65530824.67211.915483-352
TOPLAM 37.82711.65530824.67211.915483-352
ESDBLRUSYA FEDERASYONU 402.346.52130.353.30175433.381.00637.819.67887825
UKRAYNA 148.556.71618.259.305123162.665.40724.477.176150934
GÜRCİSTAN115.708.11812.604.542109136.309.19112.649.53293180
SIRBİSTAN9.612.3301.082.682113123.639.3907.030.993571.186549
MAKEDONYA 27.482.7702.302.065843.003.9101.731.957577-89-25
ARNAVUTLUK17.996.1971.254.781705.283.2531.295.382245-713
KARADAĞ2.182.5621.033.6164742.642.255932.58035321-10
BOSNA-HERSEK3.014.583689.4162293.707.065831.9072242321
BEYAZ RUSYA 1.161.580729.121628206.608649.7983.145-82-11
MOLDAVYA6.811.560495.7157311.542.867597.787526921
KOSOVA992.448392.8333963.034.774392.9001292060
DAĞISTAN CUMHURİYETİ0413.3330000
TOPLAM 735.865.38569.197.38194885.415.72688.409.6901002028
ODOĞUSUUDİ ARABİSTAN 357.763.681117.645.159329287.515.735103.244.223359-20-12
İSRAİL642.465.01882.818.103129529.590.97082.297.567155-18-1
İRAN (İSLAM CUM.)132.610.46626.965.788203401.130.93373.987.328184202174
IRAK298.354.78173.444.863246279.522.35768.009.221243-6-7
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ185.921.30156.371.527303219.791.25560.186.662274187
KUVEYT28.019.90412.891.93046087.492.60917.098.58819521233
KATAR 16.758.0979.261.88255317.368.85910.824.833623417
BAHREYN 70.181.1818.224.346117129.193.65910.091.321788423
LÜBNAN144.028.5068.198.41957134.687.8677.307.35554-6-11
SURİYE89.854.0895.337.4485968.113.1106.223.06791-2417
UMMAN 11.884.5313.755.6823168.729.2653.154.228361-27-16
ÜRDÜN 33.054.1482.434.5077440.521.7402.734.193672312
İŞGAL ALT.FİLİSTİN T957.081295.5283091.523.537428.1702815945
DUBAİ4.954.3521.385.344280849.369324.365382-83-77
YEMEN 232.805105.199452910.477230.560253291119
TOPLAM 2.017.039.941409.135.7252032.206.941.742446.141.68220299
SERBLANTALYA SERBEST BÖL.32.174.2654.438.49813853.561.0386.192.2421166640
ADANA YUMURT.SER.BÖL489.626.6445.229.72311242.019.3505.683.37623-519
MERSİN SERBEST BÖLGE87.356.8134.708.6785485.470.5314.268.04050-2-9
EGE SERBEST BÖLGE 1.195.8751.030.4728621.482.187939.91663424-9
KOCAELİ SERBEST BLG.1.044.348567.988544679.124932.7811.374-3564
KAYSERİ SERBEST BLG.2.281.389391.2701725.503.835720.82613114184
İST.DERİ SERB.BÖLGE505.916297.002587785.331444.9065675550
MENEMEN DERİ SR.BLG.3.809.885640.1791683.126.658425.567136-18-34
BURSA SERBEST BÖLG. 1.578.663569.1663611.968.900414.83921125-27
AVRUPA SERBEST BÖLG.543.145322.2235933.075.352228.47374466-29
TRAKYA SERBEST BÖLGE60.84448.20179258.146156.2522.687-4224
AHL SERBEST BÖLGE 6952.6033.7483.26923.4567.176371801
TÜBİTAK MAM TEKN.S.B49.0002.250.0003663220.990-25-93
SAMSUN SERBEST BÖLG.604787.967503867.712-17-19
TRABZON SERBEST BLG.00114.600192200
GAZİANTEP SERB.BÖLG.0050731.46300
TOPLAM 620.178.54618.255.48129397.848.42420.431.98951-3612
TRKCMTÜRKMENİSTAN13.098.66711.054.37084418.383.46612.476.6886794013
AZERBAYCAN-NAHÇİVAN 52.550.49112.121.41423162.073.43111.675.00318818-4
KAZAKİSTAN7.652.0747.512.3879826.036.7476.927.4831.148-21-8
ÖZBEKİSTAN1.933.4246.776.1313.5051.046.6892.057.3741.966-46-70
KIRGIZİSTAN1.721.6251.299.6117551.293.142521.948404-25-60
TACİKİSTAN346.351354.5231.024207.745141.961683-40-60
TOPLAM 77.302.63239.118.43750689.041.22033.800.45838015-14
GENEL TOPLAM 18.813.852.0253.444.350.69618322.686.003.5714.292.318.2081892125