DUYURULAR

FUAR VE HEYET // Conxemar 2018 Fuarı-Milli Katılım Organizasyonu
( 14 Aralık 2017 Perşembe )

Genel Sekreterliğimizce, yeni ihracat bağlantılarına imza atılması ve var olan ihracatımızı arttırmak amacıyla, İspanya’nın Vigo şehrinde 2-4 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleşecek Conxemar 2018 Fuarına Türkiye milli katılım organizasyonu düzenlenmesi planlanmaktadır.

Avrupa’nın beşinci büyük ekonomisi olan İspanya, 50 milyona yaklaşan nüfusu ve yıllık 75 milyonu aşan turist ziyaretçisiyle Türk su ürünleri sektörü açısından önemli ihraç pazarlarından biri olmasının yanısıra, yıllık 300 milyon dolar su ürünleri ithalatı ile dünyanın dördüncü büyük su ürünleri ithalatçısı ülke konumundadır. Balıkçılık, kültür balıkçılığı ve konserve tesisleri oldukça gelişmiş durumda olmasına rağmen, kendi üretimleri ihtiyacı karşılayamadığı için ithalata ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hususlar dikkate alındığında, İspanya Türkiye için Avrupa’ya açılan bir kapı durumundadır. Türkiye’nin, Hollanda, İtalya, İngiltere, Almanya ve Rusya’nın ardından en fazla ihracat yaptığı 6. ülke olan İspanya’ya su ürünleri ihracatımızın 2017 yılı sonunda yaklaşık 37 milyon dolar olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Conxemar Fuarı’na, 2017 yılında 43 ülkeden 600 firma/kuruluş katılırken, 106 ülkeden 30 bini aşkın ziyaretçi katılım sağlamıştır. Söz konusu fuarın sergi alanı 31.500 m2 olup, bu alanda toptancılara, ithalatçılara, ihracatçılara, işlemcilere, üreticilere, distribütörlere, ayrıca donduruculara, makine ve yardımcı sanayi ekipmancılarına (soğuk hava, paketleme malzemeleri, plastik vb.) yer verilmektedir. Fuara ilişkin detaylı bilgiye http://www.conxemar.com/en/conxemar-exhibition2017 adresinden ulaşılabilmektedir.

Fuar katılım bedelinin, nakliye dâhil 750.-€/m2 olması planlanmaktadır. Katılım bedeline stand kirası, stand dekorasyonu, aydınlatma giderleri, nakliye, güvenlik, fuar alanında yer alacak reklam ve tanıtım giderleri dâhildir. Fuara ilişkin resmi başvurular Ekonomi Bakanlığımız nezdinde yapılacak olup, fuarın destek kapsamına alınması halinde katılım bedeli Bakanlıkça belirlenecek oranda (en fazla 50.000 TL) desteklenecektir.

Genel Sekreterliğimizce fuar ön talep toplama çalışmalarımız başlanmış olup, ilgilenen firmaların en geç 29 Aralık 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar aşağıda yer alan ön talep formunu elektronik ortamda doldurarak tarim2@eib.org.tr adresine iletmeleri beklenmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

İ. Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter

Ön talep formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Nehir Balkan