DUYURULAR

DEVLET DESTEKLERİ // İŞKUR İstihdam Destekleri
( 09 Kasım 2017 Perşembe )

İŞKUR tarafından hali hazırda firmalarımıza sağlanmakta olan “İşbaşı Eğitim Programı” ile “Artı İstihdam Teşviki” ile ilgili olarak hazırlanan özet bilgi notu ve İŞKUR yetkililerinden alınan sunumun bağlantısı aşağıda iletilmektedir.

Söz konusu destekler hakkında bilgi alınabilecek İŞKUR yetkilisi Anıl TANBURACI’nın iletişim detayları ise yine aşağıda gönderilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Çiğdem ÖNSAL
Genel Sekreter Vekili


İşbaşı Eğitim Programı (İEP) ile yeni işbaşı yapan personelin asgari maaşını ve SGK primlerini İŞKUR ödüyor

  • Firmalar istihdam ettiği personel sayısının %30’u oranında personeli yetiştirmek üzere 3 ay boyunca İŞKUR vasıtası ile işe alabilir.
  • Programa dahil edilen İŞKUR’a kayıtlı personelin %50’sinin süre sonunda istihdam edilmesi halinde İEP ile işe başlayan personelin imalat firmaları için 42 aya kadar, diğer sektörler için ise 30 aya kadar SGK primleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.
  • Program bitiminde personel çalışmak istemezse İşkur tarafından önerilecek bir başka kişiyi işe başlatmalı. (Programa katılım sağlanan tarihte çalışan kişi sayısı program bitiminde aynı olmalı ya da artmalı)
  • Alınan personel işveren ve eşinin 1-2 derece akrabası olmamalı, emekli olmamalı ve son 1 aydır işsiz olmalı. Hali hazırda firmada çalışanların eşi veya akrabası olabiliyor.

Artı İstihdam Teşviki ile SGK Primlerini İŞKUR Ödüyor

  • 01.06.2017 tarihi itibari ile işe alınan personelin 773,34 TL’lik SGK’ya ödenen firma katılım payını İŞKUR ödüyor. Bu desteğin 2018 yılında da devam etme olasılığı olduğu ifade edilmiştir.

İŞKUR Hizmetleri tamamen ücretsiz olup üye olan her firmaya bir iş meslek danışmanı tahsis edilmektedir. Ayrıca 5 kişilik talep ile Mesleki Teorik Kurs düzenlenebilmekte ve kursun bitimini takiben 3 ay firmada staj imkanı da sağlanmaktadır. ( sunumun tamamına buradan ulaşabilirsiniz )

İlgili Kişi Bilgileri
Anıl TANBURACI
Telefon : 0232 483 20 82
Eposta: anil.tamburaci@iskur.gov.tr

Ayrıntılı Bilgi İçin: Haldun Sayı