DUYURULAR

FUAR VE HEYET // İngiltere'ye Özel Sektör Heyet Ziyareti, DEİK
( 29 Ağustos 2018 Çarşamba )

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda; Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN’ın, Türkiye-İngiltere JETCO Toplantısı vesilesiyle, 11-12 Eylül 2018 tarihlerinde İngiltere’ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceği, 12 Eylül 2018 tarihinde her iki ülke bakanlarının katılımıyla “İngiltere-Türkiye İş Forumu” düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla; İngiltere ile ticaret hacmimizin 2017 yılı itibariyle 16 milyar dolara ulaştığı, 16 milyar dolarlık mevcut ticaret hacminin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 20 milyar dolara çıkma potansiyelinin bulunduğu, İngiltere’nin ithalatında ilk yirmi ülke arasında yer alan Türkiye’de, 2500’ün üzerinde İngiliz firmanın faaliyette olduğu ve AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde İngiltere’nin, Türkiye ekonomisinde ikinci sırada yer aldığı bilgisi verilmektedir.

Anılan ziyarete öncelikli olarak finansal hizmetler, inşaat / altyapı ile üçüncü ülkelerde işbirliği alanlarında faaliyet gösteren firma temsilcilerinin katılımında fayda görüldüğü belirtilmekte olup taslak ziyaret programı bağlantıda sunulmaktadır.


Söz konusu İş Forumu’na katılım ücreti 950 TL olup bağlantıda yer alan katılım formunun 4 Eylül 2018 Salı gününe kadar doldurularak başvuruların ödemeyle birlikte tamamlanmış olması ve DEİK ile iletişime geçilmesi beklenmektedir. Uçak ve konaklama gibi hizmetlerin katılımcılar tarafından organize edilmesi gerektiği bilgisi verilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Kemal COŞKUN
Genel Sekreter V.