E.İ.B. Hakkında
Faal İhracatçı Firmalar
Dış Ticaret Mevzuatı
İhracat Teşvikleri
Fuar ve Heyetler
Eğitim ve Seminerler
Haber ve Duyurular
Üyelerimize Duyurular
EİB den Haberler
Ekonomi Haberleri
Dış Ticaret
İstatistikler
Organik Tarım
Faydalı Bilgiler
Üyelik İşlemleri
Döviz Kurları
Ege İl Rehberi
Faydalı Linkler
RSS Özet Akışları
İletişimEge İhracatçı Birlikleri
Genel Sekreterliği

Adres:
Atatürk Cad. No:382
Alsancak 35220 İzmir
Tel: 232-488 60 00
Faks: 232-488 61 00
E-Posta: eib@egebirlik.org.tr 
17 Mart 2011 Perşembe
STG’DE İŞLİEL DÖNEMİ

Türkiye’nin 2000 yılı sonrasında ihracatta yıldız sektörü haline gelen Türk Su Ürünleri Sektörü’nün yurtdışında daha etkin tanıtımı ve Türk Su Ürünleri’nin imajının güçlendirilmesi amacıyla faaliyet gösteren Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Melih İşliel seçildi.

 
17 Mart 2011 Perşembe
TORBA KANUNU’NUN AVANTAJLARI EGELİ İHRACATÇILARA ANLATILACAK

Kamuoyunda Torba Kanunu olarak nitelendirilen 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Yasası kapsamındaki vergi alacaklarıyla ilgili bölüm hakkında Ege İhracatçı Birlikleri üyelerine “Bilgilendirme Semineri” düzenlenecek.

11 Mart 2011 Cuma
UZZK, ZEYTİNYAĞI İHRACAT VERİLERİNİ ÇARPITMAYA DEVAM EDİYOR..

2010/11 sezonunun başlangıç tarihi olan 01 Kasım 2010’dan 28 Şubat 2011’e kadar geçen 4 aylık dönemde Türkiye’nin toplam zeytinyağı ihracatı, geçen sezonun aynı dönemine göre yüzde 69, ambalajlı zeytinyağı ihracatı yüzde 40 seviyesinde gerilemişken, UZZK Başkanı Mustafa Tan’ın son iki sezon rakamlarını görmezden gelip ambalajlı zeytinyağı ihracat rakamlarının arttığını belirten, kamuoyunu yanıltan beyanatları, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu tarafından şaşkınlıkla ve tepkiyle karşılandı.

 
11 Mart 2011 Cuma
ZZTK YURTDIŞI TANITIM ÇALIŞMALARINA TÜM GÜCÜYLE DEVAM EDİYOR

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), ülkemizin diğer ihraç ürünlerine ait tanıtım gruplarında (Fındık, Deri, Narenciye, Su Ürünleri, Makine, vb.) olduğu gibi, 9/12/1994 tarihli ve 4059 sayılı Hazine Müsteşarlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 22/12/1995 tarihli ve 95/7623 sayılı İhracat Rejimi Kararı hükümleri çerçevesinde Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yayınlanan Yönetmelik ve Tebliğ hükümleri kapsamında 2007 yılında kurulmuştur. Geliri ve harcamaları sektörün genel kurulu ve Bakanlık tarafından denetlenmektedir.

10 Mart 2011 Perşembe
BAŞARININ SIRRI MÜKEMMELİYETTE DEĞİL YENİLİK VE ÖNGÖRÜDE

Ege İhracatçı Birlikleri’nde ünlü Eğitmen Mehmet Kocabaş tarafından “Sürdürülebilir Başarının Sırrı; Fark Yaratma” konulu bir konferans verildi.

 
10 Mart 2011 Perşembe
ZZTK, JAPONYA’DA ÇALIŞIYOR İHRACAT ARTIYOR

Türkiye’nin zeytinyağı ihracatını arttırmak için Japonya’yı hedef pazar olarak belirleyen ve bu ülkeye yönelik tanıtım çalışmalarına ağırlık veren Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Türkiye’nin zeytinyağı ihracatındaki gerilemeye karşın Japonya pazarında konumunu güçlendirdi.

09 Mart 2011 Çarşamba
JAPONYA’NIN 60 MİLYAR DOLARLIK GIDA İTHALATINDAN BÜYÜK PAY ALMAYA GİTTİK

Japonya’nın 55 milyar dolar cirosu olan perakende devi AEON firması tedarik zincirinde Türk firmalarına yöneliyor. Japonya’nın Chiba kentinde düzenlenen FOODEX JAPAN 2011 – 36. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda, Türk firmaları ile Aeon yetkilileri arasında yoğun iş görüşmeleri gerçekleşti.

 
08 Mart 2011 Salı
EİB'DE SGK BORÇLARINI YAPILANDIRMA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Kamuoyunda Torba Kanunu olarak nitelendirilen 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Yasası kapsamındaki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacaklarıyla ilgili bölüm hakkında Ege İhracatçı Birlikleri üyelerine bilgi verildi.

05 Mart 2011 Cumartesi
TÜRK ÇİPURASI VE LEVREĞİ DUBAİ YOLCUSU

Su Ürünleri Tanıtım Grubu, Ortadoğu pazarındaki pazar payını arttırmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde 27 Şubat-2 Mart tarihlerinde düzenlenen Gulfood Fuarına katıldı.

 
05 Mart 2011 Cumartesi
UZZK, ZEYTİNYAĞI İHRACAT RAKAMLARINI ÇARPITIYOR

Zeytinyağı ihracat rakamlarının sürekli gerilemesine rağmen, UZZK Başkanı Mustafa Tan’ın, “Sadece dökme zeytinyağı ihracatı geriliyor, ambalajlı zeytinyağı ihracatı düşmüyor” şeklindeki gerçeği yansıtmayan beyanatları Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin tepkisini çekti.

03 Mart 2011 Perşembe
ZZTK’DAN MOSKOVA HAMLESİ

Türk Zeytin ve Zeytinyağı’nı tüm dünyada tercih edilen bir damak tadı haline getirmeyi ilke edinmiş olan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), bu amaç doğrultusunda tanıtım çalışmalarını Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da 7-11 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen PRODEXPO Fuarı’na bir info stand ile katılarak sürdürdü.

 
31 Mart 2011 Perşembe
EGE İHRACATÇI 12 MİLYAR DOLARA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR!

Ege İhracatçı Birlikleri 2011 yılında 12 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. Şubat ayında Ege İhracatçı Birlikleri’nin kayda aldığı 953 milyon 18 bin dolarlık ihracat tutarı aylık 1 milyar dolarlık hedefe çok yaklaştı.

01 Mart 2011 Salı
DOĞAL BÜYÜ FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörüne yenilikçi ve yaratıcı genç tasarımcılar kazandırmak amacıyla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 6. Kez düzenlenen, “EİB Moda Tasarım Yarışması”nda 10 finalist belli oldu. 10 finalistin tamamı Güzel Sanatlar Fakültelerinde Moda ve Tasarım üzerine okuyor ya da yeni mezun olmuş isimlerden oluşuyor ve 10 tasarımcıdan 9’u bayan.

 
25 Şubat 2011 Cuma
DÜNYA’NIN EN BÜYÜK ORGANİK FUARI’NDA TÜRKİYE ŞOVU

Organik sektörde dünyanın lider fuarı olan “BioFach” 22. yılında yine yoğun bir ilgiyle karşılandı. Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile fuara katılan 20 Türk firması başarılı bir tanıtım gerçekleştirdi. Aralarında Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’in de bulunduğu 100’ün üzerinde uluslararası tarım siyasetçisinin ziyareti ise oldukça dikkat çekiciydi.

23 Şubat 2011 Çarşamba
“HAFTADA İKİ GÜN BALIK YAŞAM BOYU SAĞLIK”

Türkiye’de kişibaşı 8 kg. olan balık tüketimini 15 kg.’a çıkarmak isteyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tanıtım çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. STG ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçılar Birliği tarafından Buca Tütün İhracatçıları Birliği İlköğretim Okulu’nda, “Haftada iki gün balık yaşam boyu sağlık” sloganıyla 600 öğrenciye balık-ekmek dağıtımının yapıldığı, balık-ekmek şenliği gerçekleştirildi.

 
22 Şubat 2011 Salı
DOĞALTAŞ İHRACATÇILARI BREZİLYA’DAN BAŞARIYLA DÖNDÜ

Dünya doğaltaş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olan Türk doğaltaş sektörü, 2014 Dünya Futbol Şampiyonası’na ve 2016 Olimpiyat Oyunları’na evsahipliği yapacak olan ve 120 milyar dolarlık stadyum, havalimanı ve altyapı yatırımına hazırlanan Brezilya’da 15-18 Şubat 2011 tarihlerinde düzenlenen olan Vitoria Uluslararası Mermer ve Granit Fuarı’nda başarıyla temsil edildi.

22 Şubat 2011 Salı
SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATINDA ZİRVE KLC GIDA’NIN OLDU

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 2010 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk üç üyesini ödüllendirdi. KLC Gıda Ürünleri İthalat İhracat Sanayi ve Ticare A.Ş. zirvede yer alırken, Yaşar Dış Ticaret A.Ş. ikinci, Afyon Yumurta İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise üçüncü oldu.

 
19 Şubat 2011 Cumartesi
TÜRK GIDA İHRACATÇILARINDAN MOSKOVA ÇIKARTMASI

Doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki yükselme ile birlikte Rusya’daki refah artışından pay almak isteyen Türk ihracatçıları, 07-11 Şubat 2011 tarihleri arasında Rusya’nın Moskova şehrinde düzenlenen PRODEXPO 2011 Gıda Fuarı’na çıkartma yaptı.

17 Şubat 2011 Perşembe
HAKAN ÖZDOLGUN EZZİB’TE YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI OLDU

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na Hakan Özdolgun seçildi. EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı Yeniçağ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Temsilcisi Mustafa Gökalp’in istifası nedeniyle boşalmıştı.

 
17 Şubat 2011 Perşembe
EGELİ İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİ- NEV’LE COŞTU

EGELİ İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİ- NEV’LE COŞTU

16 Şubat 2011 Çarşamba
EGELİ İHRACAT ŞAMPİYONLARININ BAŞARILARI TAÇLANDI

Ege İhracatçı Birlikleri 2010 yılında Ege Bölgesi’nden gerçekleştirilen 15.1 milyar dolarlık ihracatın 5 milyar dolarlık kısmını gerçekleştiren 41 üyesine ödül verdi. “Ege İhracatçı Birlikleri 2010 Yılı İhracat Ödül Töreni”nde ihracat şampiyonlarının ödüllerini Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan verdi.

 
13 Şubat 2011 Pazar
EGELİ İHRACATÇILAR ÖDÜLE DOYACAK!

Ege Bölgesi’nin 2010 yılında gerçekleştirdiği 15.1 milyar dolarlık ihracata, 5 milyar dolarlık ciddi katkı sağlayan ihracat şampiyonları Ege İhracatçı Birlikleri tarafından ödüllendirilecek.

11 Şubat 2011 Cuma
KUR SEPETİ YÜZDE 11 ARTTI HAZIRGİYİM İHRACATINDA YÜZLER GÜLÜYOR

Uzun yıllardan beri yüksek faiz düşük kur politikasından muzdarip olan Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü kur sepetinin son 3 ayda yüzde 11 artış göstermesi ile ihracatta tarihi rekorlar kırmaya başladı.

 
10 Şubat 2011 Perşembe
KURU MEYVE SEKTÖRÜ ÇİN, HİNDİSTAN VE RUSYA'YI HEDEF PAZAR SEÇTİ

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısının üretim ve ihracat politikalarının en üst düzeyde belirlendiği Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu, 2011 yılında Çin, Hindistan ve Rusya’yı hedef pazar olarak belirledi ve 3 ülkeye “Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirme kararı aldı.

07 Şubat 2011 Pazartesi
ASIL ŞANS SAĞLIKTIR!

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün başına talih kuşu kondu. Milli Piyango Genel Müdürlüğü’nün 09 Şubat 2011 tarihinde yapacağı Milli Piyango çekiliş biletini satın alanlar, ikramiye kazanamasalar bile, asıl şansın sağlık olduğu mesajına sahip olacaklar.

 
20 Ocak 2011 Perşembe
“NE CİPS NE KOLA BALIK YE DOYA DOYA”

Türkiye’de kişibaşı 8 kg. olan balık tüketimini 15 kg.’a çıkarmak isteyen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tanıtım çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Bayraklı Talatpaşa İlköğretim Okulu ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçılar Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen ’’Ne cips ne kola balık ye doya doya’’ kampanyası kapsamında 1.000 öğrenciye balık-ekmek dağıtımının yapıldığı, balık-ekmek şenliği gerçekleştirdi.

20 Ocak 2011 Perşembe
ZZTK, 9 BÖLGENİN ZEYTİNYAĞLARINI DÜNYAYA TANITACAK

Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtmak amacıyla 2011 yılında dünya genelinde 5 fuara katılmaya hazırlayan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Türkiye’deki 9 bölgede üretilen sofralık zeytin ve zeytinyağlarını bu fuarlarda alıcıların beğenisine sunacak.

 
12 Ocak 2011 Çarşamba
TÜRK DERİ SEKTÖRÜNDE KANSEROJEN MADDE KULLANILMIYOR!

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eser Eke Bayramoğlu tarafından yürütülen bir bilimsel çalışma ile ilgili basında yer alan haberlerde “Deriden mamul elbise, çanta, ayakkabı ve her türlü deri ürününün” kanserojen etkisini kekikden elde edilen bir madde ile asgariye indirildiği ifadesi Deri Sektörünün tepkisini çekti.

12 Ocak 2011 Çarşamba
GDO ANALİZLERİ YAPAN AGROLAB AÇILDI

Ege Bölgesi’nde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) analizi yapan ilk laboratuar Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde açıldı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin, İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege İhracatçı Birlikleri desteğiyle hayata geçirdiği AGROLAB, GDO analizlerin yanında antioksidan, element, ağır metal, şeker, vitamin, toprak, su analizleri de yapacak.

 
12 Ocak 2011 Çarşamba
GÜMRÜK MÜSTEŞARI ZİYA ALTUNYALDIZ EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ İLE BULUŞTU

Ege İhracatçı Birlikleri, üyelerinin yoğun işbirliği içerisinde olduğu İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı, İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü ve İzmir Tarım İl Müdürlüğü ile yaptığı periyodik toplantılarla üyelerinin sorunlarının çözümünü masaya yatırıyor. Ege İhracatçı Birlikleri’nin, İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü ile yaptığı periyodik toplantıların sonuncusuna Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve Gümrükler Genel Müdürü Umman Hamidoğulları’da katıldı.

11 Ocak 2011 Salı
TÜRK TAVUKLARI YURTDIŞINDA REKLAM YILDIZI OLACAK

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörlerinden kanatlı sektörü, hedef pazarlarda daha organize bir tanıtım yapmak amacıyla “Kanatlı Tanıtım Grubu”nu kurdu.

 
03 Ocak 2011 Pazartesi
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ’NİN 2011 HEDEFİ 12 MİLYAR DOLAR!

Ege İhracatçı Birlikleri 2010 yılında yüzde 36’lık ihracat artış hızıyla 8 milyar 695 milyon 469 bin dolarlık ihracat kaydı gerçekleştirdi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu aynı başarıyı 2011 yılında da tekrarlamayı ve 2011 yılı sonunda 12 milyar dolarlık ihracata imza atmayı hedeflediklerini söyledi.

25 Haziran 2010 Cuma
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ EMEKLİLERİNİ UĞURLADI

Ege İhracatçı Birlikleri’nde 30 Haziran 2010 tarihi itibariyle emekliye ayrılan Bahattin Hızarcı, Eray Akcan, Figen Ebren, Orkun Utsukarcı ve Perihan Küçükbıyık için Ege İhracatçı Birlikleri’nde “Veda Töreni” düzenlendi. Törende, 5 personele kuruma yaptıkları hizmetlerin anısına birer teşekkür plaketi verildi.

 
22 Haziran 2010 Salı
YOL KENARINDA SATILAN AMBALAJSIZ MARKASIZ ZEYTİNYAĞI ALMAYIN

Yaz tatilini Ege Bölgesi’nde geçiren vatandaşlarımızın tatil dönüşü üretim bölgesinden zeytinyağı alma alışkanlığı bulunduğuna dikkat çeken Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, tüketicilere kaliteli zeytinyağı temini konusunda tavsiyelerde bulundu.

17 Haziran 2010 Perşembe
EGELİ İHRACATÇILARDAN HİZMETE TEŞEKKÜR

Ege İhracatçı Birlikleri’nde, Nisan ayında yapılan genel kurullar sonrasında birliklerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Menaşe Gabay’a, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu tarafından verdikleri hizmetlerin anısına teşekkür plaketi verildi.

 
11 Haziran 2010 Cuma
TİM YÖNETİMİNDE 3 EGELİ YER ALDI

TİM’in İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’ndeki Merkezi’nde TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Başkanlığı’nda gerçekleştirilen ilk toplantıda, Ali Nedim Güreli Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği’ne seçilirken, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Eliya Alharal ise, TİM Yönetim Kurulu Üyeliklerine seçildiler.

09 Haziran 2010 Çarşamba
AVRUPALI BAHARATÇILAR TÜRKİYE’DEN MUTLU AYRILDI

Dünya’da baharat sektöründe en önemli 3 uluslar arası kuruluştan biri olan Avrupa Baharat Birliği, (ESA) 2010 yılı Genel Kurulu’nu Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin evsahipliğinde, 2-6 Haziran 2010 tarihleri arasında Kuşadası’nda gerçekleştirdi. 17 ülkeden gelen 110 baharatçı Türkiye’den mutlu ayrıldı.

 
03 Haziran 2010 Perşembe
TİM SEÇİMLERİNE EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ DAMGASINI VURDU

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin bugün Ankara’da yapılan olağan genel kurul toplantısına Ege İhracatçı Birlikleri damgasını vurdu. Genel Kurul’da yapılan seçimlerde Ege İhracatçı Birlikleri’nden 5 ihracatçı sektörler konseyi üyesi olurken, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk TİM Denetim Kurulu üyeliğine seçildi. Ege İhracatçı Birlikleri temsilcilerinin 3 tanesinin TİM Yönetim Kurulu’na seçilmesi ve bir tanesinin TİM Başkan Vekili olması bekleniyor.

31 Mayıs 2010 Pazartesi
EİB YÖNETİM KURULLARINDA GÖREV DAĞILIMLARI SÜRÜYOR

Ege İhracatçı Birlikleri'nde genel kurullar sonrasında oluşan yeni yönetim kurulları görev dağılımlarını gerçekleştiriyor.

 
31 Mayıs 2010 Pazartesi
AVRUPALI BAHARATÇILAR TÜRKİYE’YE GENEL KURULA GELİYOR

Avrupa Baharat Birliği, (ESA) 2010 yılı Genel Kurulu’nu Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin evsahipliğinde, 2-6 Haziran 2010 tarihleri arasında Kuşadası’nda gerçekleştirecek.

19 Mayıs 2010 Çarşamba
TARİHİ BAĞLAR GÜNEY KORE’YE ZEYTİNYAĞI İHRACATIMIZI ARTTIRACAK

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Güney Kore’yi hedef Pazar olarak belirledi. Seul’de 12-15 Mayıs 2010 tarihlerinde düzenlenen Seoul Food & Hotel fuarına katılan ZZTK, iki ülke arasında tarihi bağlar sayesinde Türkiye’ye duyulan sempatiyi kullanarak pazardaki konumunu güçlendirmek istiyor.

 
19 Mayıs 2010 Çarşamba
SU ÜRÜNLERİ SEKTÖR KURULU BAŞKANI SİNAN KIZILTAN OLDU

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

16 Mayıs 2010 Pazar
EİB, TİM BAŞKANLIĞI İÇİN BÜYÜKEKŞİ DEDİ

Türkiye’de 50 bin civarındaki ihracatçının çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi, seçim atmosferine girdi. 03 Haziran 2010 Perşembe günü Ankara’da yapılacak olan TİM Genel Kurulu öncesinde, TİM Genel Kurulu’nda 55 delegesi ile en güçlü grup olan Ege İhracatçı Birlikleri Mehmet Büyükekşi’ye açık destek verdi.

 
04 Mayıs 2010 Salı
TÜRKİYE KURU MEYVE SEKTÖR KURULU BAŞKANLIĞI’NA ELİ ALHARAL SEÇİLDİ

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Eli Alharal, Türkiye Kuru Meyve Sektör Kurulu Başkanlığı’na seçildi. 5910 sayılı Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri Kanunu ile birlikte ortak yönetim kurulunun yerini sektör kurulu aldı.

30 Nisan 2010 Cuma
DEĞERLİ TL, ÇİNLİ, HİNDİSTANLI İŞÇİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Döviz kurlarının 8 yıldır yerinde sayması ihracatçıların tepkisini çekiyor. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, değerli Türk Lirası’nın ihracatçıları zorladığını, ihracatçıların üretimlerine devam edebilmek için hammadde ve yarı mamul ihtiyaçlarını ithal yoluyla karşılamak zorunda bıraktığını belirterek, “Değerli TL politikası, Çinli, Hindistanlı, Koreli, Mısırlı işçilerin istihdamına neden oluyor” dedi.

 
22 Nisan 2010 Perşembe
RUSYA’YA 50 BİN TON BEYAZ ET İHRACATI HEDEFLENİYOR

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün global ekonomik krizden çıktığını belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Rusya’ya kanatlı eti ihracatında yasal prosedürün tamamlandığını, Rusya’dan 2011 yılı için 50 bin ton kanatlı eti ihracatı kotası alınması konusunda hükümetler arası görüşmelerin olumlu sonuçlanacağına inandığını söyledi.

22 Nisan 2010 Perşembe
RUSYA’YA 50 BİN TON BEYAZ ET İHRACATI HEDEFLENİYOR

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün global ekonomik krizden çıktığını belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Rusya’ya kanatlı eti ihracatında yasal prosedürün tamamlandığını, Rusya’dan 2011 yılı için 50 bin ton kanatlı eti ihracatı kotası alınması konusunda hükümetler arası görüşmelerin olumlu sonuçlanacağına inandığını söyledi.

 
29 Nisan 2010 Perşembe
HALİL ŞAHİN GÜVEN TAZELEDİ

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Genel Kurulu, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. Genel kurulda seçime tek aday olarak giren mevcut başkan Halil Şahin, kullanılan 27 oyun tamamını alarak 4 yıllığına tekrar Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

28 Nisan 2010 Çarşamba
20 YILLIK BAŞKAN 4 YILLIĞINA TEKRAR SEÇİLDİ

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği 2009 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. Genel Kurulda tek aday olarak seçime giren 20 yıldır birlik başkanlığı görevini sürdüren Jak Galiko seçime katılan 40 üyenin tamamının oylarını alarak tekrar 4 yıllığına Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

 
27 Nisan 2010 Salı
“ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ 3-4 KAT ARTACAK”

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin (EZZİB) Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen genel kurulunda mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, ihracatçılardan dört yıl için daha vize aldı. Güreli, zeytinyağı ihracatında yeni sezondan itibaren güzel günler yaşanacağı müjdesini verdi.

21 Nisan 2010 Çarşamba
AVRUPALI BAHARATÇILAR TÜRKİYE’YE GENEL KURULA GELİYOR

Avrupa Baharat Birliği, (ESA) 2010 yılı Genel Kurulu’nu Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin evsahipliğinde, 2-6 Haziran 2010 tarihleri arasında Kuşadası’nda gerçekleştirecek.

 
19 Nisan 2010 Pazartesi
EGELİ KONFEKSİYON İHRACATÇILARI İTALYAN ALICILARI AĞIRLADI

İtalya’dan 8 tane konfeksiyon ithalatçısı İzmir’e geldi ve 29 tekstil ve konfeksiyon ihracatçısı firma ile 250 civarında ikili görüşme yaptı. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, 2010 yılının başında global ekonomik krizin etkilerinin hafiflediğini ve Uzak Doğu’dan siparişlerin yeniden Türkiye’ye kaymaya başladığını, 2010 yılının sektör için parlak bir yıl olacağını söyledi.

16 Nisan 2010 Cuma
MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE İZMİR-İSTANBUL BARIŞI

Ege İhracatçı Birlikleri’nde genel kurul maratonu devam ediyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Genel Kurulu’nda mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç tek aday olarak girdiği seçimde 162 oyla tekrar başkanlığa seçildi. Genel Kurul Toplantısı’na kısa süre önce İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özer’de katıldı ve dostluk mesajları verdi.

 
15 Nisan 2010 Perşembe
YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI TÜRKMENOĞLU İLE DEVAM DEDİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü olan 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefleyen Türk ihracatçılarına, yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatçıları 9.8 milyar dolarlık katkı sağlamayı amaçlıyor.

12 Nisan 2010 Pazartesi
KURU MEYVE İHRACATÇILARINDA GENEL KURUL HEYECANI

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda, Mevcut yönetimin Başkan Vekili Osman Öz’ün hazırladığı liste seçimi kazandı. Öz, 1994-96 yıllarında da aynı birlikte Başkanlık görevini üstlenmişti. Mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Menaşe Gabay’da yeni yönetimde yer aldı.

 
11 Nisan 2010 Pazar
KRİZ BİTTİ ŞİMDİ İHRACAT ZAMANI

Gıda ihracatçıları 27-29 Haziran 2010 tarihlerinde New York’ta düzenlenecek Summer‘10 International Fancy Food & Confection Show gıda fuarına yoğun ilgi gösteriyor.

08 Nisan 2010 Perşembe
EHKİB’DE KIZILGÜNEŞLER DÖNEMİ

İki adayın yarıştığı ve rekor katılımın gerçekleştiği Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB)’nin seçimli Genel Kurulu’nda geçen dönem EHKİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Emre Kızılgüneşler 173 oyla başkanlığı kazanırken, diğer aday Serdar Yavaşoğlu 166 oyda kaldı. Seçimlerde 352 oy kullanıldı.

 
02 Nisan 2010 Cuma
İYİ TARIM YÜKSEK GELİR EĞİTİMİ TARLAYA KADAR GENİŞLETİLDİ

Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Tarım İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İzmir Ziraat Odası ile birlikte yürüttüğümüz, Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “İyi Tarım Yüksek Gelir Eğitim Projesi” kapsamında 1.306 üretici, 127 ziraat mühendisi eğitildi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “İyi Tarım Yüksek Gelir hedefi doğrultusunda eğitim çalışmalarımızı tarlaya kadar genişlettik. Bu eğitimler sonunda Türk üreticisi daha kaliteli ve sağlıklı gıda ürünleri üretecek” dedi.

25 Mart 2010 Perşembe
KRİZ BİTTİ DOĞALTAŞ İHRACATÇILARI HEDEF BÜYÜTTÜ

Global ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen doğaltaş sektörü, krizde sona gelinmesi ile birlikte ihracatta hedef büyüttü. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, 2010 yılı sonunda 1.5 milyar dolar, 2015 yılı sonunda ise 5 milyar dolar ihracat gerçekleştireceklerini belirtti.

 
09 Mart 2010 Salı
MUSTAFA BULUT, EGELİ İHRACATÇILARA VEDA ETTİ!

Türkiye Berlin Büyükelçiliği’ne Mali Müşavir olarak atanan İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Bulut, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu ile “Veda Gecesi”nde bir araya geldi. Gecede, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Bulut’a teşekkür plaketi verdi.

08 Mart 2010 Pazartesi
JAPONLARA ZEYTİNYAĞLI SUSHİ YEDİRDİK!

Türkiye’nin yakın gelecekte dünya ikinciliğini hedeflediği zeytin ve zeytinyağında, Türk zeytin ve zeytinyağını dünya pazarlarına tanıtmak amacıyla 2007 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği işbirliğinde kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi 2010 yılında Japonya, Çin ve Güney Kore ülkelerini hedef pazar olarak seçti.

 
07 Mart 2010 Pazar
AYDIN İNCİRİNE İHRACATÇILARIN GÖLETİ CANSUYU VERECEK!

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incir, küresel ısınmanın etkilerinin yoğun yaşandığı 2006-07 ve 2007-08 sezonlarında çok olumsuz etkilenmişti. Sözkonusu sezonlarda kuru incirde rekoltenin yarı yarıya düşmesi ve halen eski seviyesine ulaşamaması Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ni harekete geçirdi.

28 Şubat 2010 Pazartesi
AVRUPALI BALIK PİŞ AĞZIMA DÜŞ DİYOR

Su Ürünleri Tanıtım Grubu, Almanya’da “12. Bremen Uluslar arası Balıkçılık Fuarı”na katıldı ve Türk su ürünlerini tanıttı. Almanya ve Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen alıcılar, temizlenmiş, fileto edilmiş ve ısıl işlemden geçmiş ve sofralarda tüketime hazır hale gelmiş alabalık, çipura ve levrek talebinde bulundular.

 
25 Şubat 2010 Perşembe
ORGANİK SEKTÖRÜ KRİZDE DAHİ BÜYÜDÜ

Organik sektörde dünyanın lider fuarı olan “BioFach” 21. yılında küresel mali krize rağmen yoğun bir ilgiyle karşılandı. Organik sektörünün gelecekte dünya da daha hızlı gelişmesi bekleniyor. Sadece Almanya’da sektörün cirosu 2008 yılında yüzde 10 civarında artarken, 2009’da hafif artışlarla seyretti.

17 Şubat 2010 Çarşamba
EGELİ İHRACATÇILARDAN İZMİR EMNİYET MÜDÜRÜNE HUZUR TEŞEKKÜRÜ

İzmir’de göreve başladığı zaman güvenli ve huzurlu bir kent devraldığını belirten İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, İzmir’in daha da güvenli ve huzurlu bir kent olması için söz verdiğini, bu sözünü tutmak için sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

 
16 Şubat 2010 Salı
EGELİ İHRACATÇILARIN ÖDÜL COŞKUSU

Küresel ekonomik krizin yaşandığı 2009 yılında gerçekleştirdikleri ihracatla Türkiye’nin ihracatının 102.1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesine büyük katkı sağlayan Egeli ihracatçılar, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından ödüllendirildi. Ödül töreninde ihracat şampiyonlarının ödüllerini Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan verdi.

12 Şubat 2010 Cuma
RUSLAR VOTKAYI TÜRK BALIĞI İLE İÇECEK

Türk kanatlı sektörü Rusya’ya ihracata başlamaya hazırlanırken, Türk balıkçılık sektörü son 2 yılda 5 kat arttırdığı ihracatını Rusya pazarının boyutuna yakışır büyüklüğe ulaştırmak için çalışıyor.

 
05 Şubat 2010 Cuma
TÜRKİYE KÜMELENME MODELİ İLE REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR

Macaristan’ın Budapeşte şehrinde gerçekleştirilen “Clusters in Europe II” konferansında kümelenme uygulamalarıyla ilgili Avrupa’da ve dünyadaki gelişmeler tartışıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız, Türkiye’nin kümelenme politikası ve kümelenme ile ilgili Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bir sunum yaptı.

17 Ocak 2010 Pazar
DOĞALTAŞ SEKTÖRÜ YOL HARİTASINI DENİZLİ’DE ÇİZDİ

Türkiye’nin ihracatta son 30 yıllık süreçte büyük gelişim gösteren sektörlerinin başında yer alan, sağladığı katma değer ve yarattığı istihdam ile yıldız sektör haline gelen Doğaltaş sektörü, 2008 ve 2009 yıllarında dünya genelinde yaşanan küresel mali krizin etkilerinden kurtulmak için gerçekleştirdiği, “Doğaltaş Sektörü Strateji Geliştirme Toplantıları”nın ikincisini travertenin başkenti Denizli’de gerçekleştirdi.

 
13 Ocak 2010 Çarşamba
FRESHANTALYA FUARI İÇİN İZMİR-ANTALYA KOALİSYONU

Türkiye’nin yaş meyve sebze sektöründeki tek fuarı “ANFAŞ FRESHANTALYA 2010 Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı” , 18-20 Mart 2010 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da 4. kez düzenlenecek.

08 Ocak 2010 Cuma
ZİRAİ İLAÇ KALINTISI SORUNU BİTİYOR!

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzümde, Avrupa Birliği’nin kabul ettiği ilaçlar Tarım Bakanlığı, Ege Üniversitesi, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası ve Alaşehir Ticaret Borsası tarafından listelendi. Çekirdeksiz kuru üzüm üretim bölgelerindeki, zirai ilaç bayileri ile seri toplantılar yapılarak bu listeler dağıtılıyor. Zirai ilaç bayileri, AB’nin kabul ettiği ilaçları satacak, üreticiler doğru ilaçları kullanacak, Türkiye’nin ihraç ettiği ürünler geri gelmeyecek.

 
12 Aralık 2009 Cumartesi
EKONOMİ MUHABİRLERİNE İHRACAT İSTATİSTİKLERİ EĞİTİMİ

İhracat istatistiklerini kamuoyuna aktarmada kilit rol üstlenen ekonomi muhabirlerinin, ihracat istatistiklerini daha etkin okunması ve haberlerinde daha doğru sonuçlarla kamuoyunu bilgilendirmeleri amacaylı Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi ile Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde, “İhracat Rakamlarının Etkin Okunması” konulu seminer düzenlendi.

09 Aralık 2009 Çarşamba
ZZTK, DTM VE EZZİB ORTAKLIĞINDA KURULMUŞ YASAL BİR KURUMDUR


Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan’ın, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi ile ilgili söylemleri, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nun tepkisini çekti. EZZİB Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “ZZTK, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın oluru ile kurulmuştur, bütçesi ihracattan gelmektedir, hiçbir şaibesi de yoktur. İddia sahibini iddiasını ıspata davet ediyoruz, iddiasını ıspatlayamayan kişilere kamuoyunda yapılan niteleme herkesin malumudur” denildi.

 
30 Kasım 2009 Pazartesi
AVRUPALI BAHARATÇILAR İZMİR’E GENEL KURUL YAPMAYA GELİYOR

Dünya’da 20 milyar dolarlık baharat sektörüne yön veren en önemli 3 kuruluştan birisi olan Avrupa Baharat Birliği (ESA) 2010 yılında Genel Kurulu’nu Ege İhracatçı Birlikleri’nin evsahipliğinde 2-6 Haziran 2010 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirecek.

29 Kasım 2009 Pazar
EİB, DOĞALTAŞ İHRACATÇILARINI ÇİN SEFERİNE DAVET EDİYOR!

Ege İhracatçı Birlikleri, 2009 yılında 265 milyon dolarlık tutarla en fazla doğaltaş ihraç ettiğimiz ülke konumuna yükselen Çin Halk Cumhuriyetine’ne doğaltaş ihracatçılarımız ile çıkartma yapmaya hazırlanıyor. 6-9 Nisan 2010 tarihleri arasında Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenecek olan Stonetech 2010, 17. Çin Uluslar arası Doğaltaş ve İşleme Teknolojileri Fuarı’nda en büyük pavyonda Türk doğaltaş ihracatçıları ürünlerini beğeniye sunacak.

 
27 Kasım 2009 Cumartesi
ZZTK, ÇİNLİLERE TÜRK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINI YEDİRMEYE KARARLI

Önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte 650 bin tonluk üretimle dünyada ikinci büyük zeytin ve zeytinyağı üreticisi olmayı hedefleyen Türkiye, zeytin ve zeytinyağını pazarlamada aktif bir çalışma yürütüyor. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, hedef ülke olarak belirlediği Çin’de 18-20 Kasım 2009 tarihleri arasında Şangay’da yapılan Food And Hotel China 2009 Yiyecek&İçecek Fuarı’na katıldı. ZZTK’nın hedefi şu anda yıllık 2.6 milyon dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihraç ettiğimiz Çin’e ihracatı kısa sürede 3-5 kat arttırmak.

26 Kasım 2009 Cuma
YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ KADAR DERS ALDILAR

Global mali krizin etkilerinin artarak devam ettiği günümüzde dış ticarette pazarlamanın öneminin daha da arttığı bir ortamda Ege İhracatçı Birlikleri ve Ege Üniversitesi işbirliğinde Uluslararası Pazarlama Uzmanı yetiştirmek amacıyla “Uluslararası Pazarlama Uzmanı Yetiştirme Projesi” düzenlendi.

 
22 Kasım 2009 Pazar
SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜ 2023 İHRACAT HEDEFİNİ ORTAYA KOYDU

Son yıllarda ihracatta Türkiye ortalamasının üzerinde artış göstererek ihracatın yıldız sektörleri arasına giren Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, şu anda 900 milyon dolar seviyesinde olan yıllık ihracatını Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü olan 2023 yılında 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

20 Kasım 2009 Cuma
DESTEK OLUN IHRACATIMIZI 4 KAT ARTTIRALIM

Türkiye’de 1980 sonrasında ihracata yönelerek hızla büyüyen ve küresel mali kriz öncesinde 1.5 milyar dolar ihracat hacmine ulaşan, kriz sonrasında ihracatta yüzde 18’lik gerileme yaşayan doğaltaş sektörü, eski parlak günlerine dönebilmek için izlenecek yol haritasını belirlemek amacıyla Ege Maden İhracatçıları Birliği evsahipliğinde, Ege İhracatçı Birlikleri’nde bir araya geldi. Sektör temsilcileri, en fazla yerli katma değer üreten ve istihdam yoğun sektörlerin başında gelen doğaltaş sektörünün devlet kaynaklarından hak ettiği payı alamadığını bu desteğin sağlanması halinde Türkiye’nin doğaltaş ihracatının 3-4 kat artabileceğini belirttiler.

 
13 Kasım 2009 Cuma
MEYVE OTOMOBİLMİ Kİ BOYANSIN

Özellikle, yüksek C vitamini içermesine bağlı olarak vücut direncini artırdığı bilinen ve bu nedenle de kış günlerinde bolca tüketilmesi önerilen narenciye ürünlerinin, yeşil olanlarının üzerine turuncu boya sürülerek piyasaya sunulduğu, bunun da çok ciddi sağlık problemlerine yol açtığı yönünde, Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran’ın bazı basın ve yayın organlarında açıklamaları narenciye sektöründe çifte tepkiye neden oldu. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ve İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, Tüder Başkanı Engin Başaran’ın yanlış ifadelerle tüketiciyi yanıltmakla suçladılar.

12 Kasım 2009 Perşembe
MADENCİLİK SEKTÖRÜ KRİZDEN ÇIKIŞ YOLUNU ARAYACAK

Ege Maden İhracatçıları Birliği, sektördeki gerilemeye dur demek amacıyla, “Doğaltaş Sektörü İhracatı Geliştirme Strateji Toplantısı” düzenleme kararı aldı.

 
06 Kasım 2009 Cuma
EİB MODA TASARIM YARIŞMASINI NİLGÜN HEPYALÇIN KAZANDI

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl V. Kez düzenlenen, “EİB Moda Tasarım Yarışması”nda birinciliği Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bu yıl bitiren Nilgün Hepyalçın kazandı. Yarışmada Nalan Kutlu ikinci, Nurgül Güner ise üçüncü oldu.

04 Kasım 2009 Çarşamba
DÜNYA ÜZÜMCÜLERİ ALMANYA'DA BULUŞTU

Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı kuzey yarıküredeki hasadın tamamlanmasının ardından dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve pazarlaması ile ilgili bilgi paylaşımının sağlanması amacıyla 15-16 Ekim 2009 tarihlerinde, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleştirildi.

 
01 Kasım 2009 Pazar
EİB MODA TASARIM YARIŞMASINDA FİNAL HEYECANI

Krizin tüm dünyadaki etkilerinin ve ülkemizdeki yansımalarının tartışıldığı bu dönemde moda ve tasarım yan yana gelerek Ege’ye, Türkiye’ye ve Türk ihracatçısına moral veriyor.

30 Ekim 2009 Cuma
ANUGA FUARINDA EİB’DEN İHRACATÇILARA BÜYÜK HİZMET

Dünya’nın en büyük gıda fuarlarından biri olan Anuga Fuarı’nda Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi Projesi (EBIC) kapsamında Türk ihracatçıları ile alıcıları bir araya getiren “İkili İş Görüşmeleri” organize eden Ege İhracatçı Birlikleri, ihracatçılarımızın takdirini kazandı.

 
26 Ekim 2009 Pazartesi
ZEYTİNCİLER BU SENE HASADI AKHİSAR'DAN BAŞLATIYOR

Türk zeytincilik sektörü, barışın simgesi zeytin ağacının hasadını bu yıl Akhisar’dan başlatıyor. 30-31 Ekim – 1 Kasım 2009 tarihlerinde Akhisar’da “Zeytin Hasat Şenliği” düzenleniyor.

21 Ekim 2009 Çarşamba
ARILAR YAŞADI BAL ORMANLARI KURULUYOR

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, ormanlardan odun dışı ürünlerin elde edilmesini önemseyen bir anlayışla hizmet ettiklerini söyledi. Kahveci, Orman Genel Müdürlüğü olarak harnup ve çam fıstığı üretiminde dünya birincisi olmak istiyoruz. Afyon’da da arıların sevdiği bitki ve ağaçlardan oluşan “Bal Ormanları” kuruyoruz. Odundışı orman ürünlerinden yıllık 100-120 milyon dolar ihracat geliri elde ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarla bu geliri birkaç kat arttırmak istiyoruz” dedi.

 
20 Ekim 2009 Salı
TÜRK KOBİ’LERİ AVRUPA İŞLETMELER AĞI İLE REKABETÇİLİKLERİNİ ARTTIRACAK

Avrupa Birliği (AB) Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı çerçevesinde firmalarımızın Avrupalı firmalar ile ticari ve teknolojik işbirliğini arttırmaya yönelik kurulan Avrupa İşletmeler Ağı, Ulusal Eşgüdüm toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türk KOBİ’lerinin bu proje ile rekabetçiliğinin artacağını söyledi.

17 Ekim 2009 Cumartesi
SU ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI İÇİN DUBAİ, KRİZDEN ÇIKIŞ UMUDU OLDU

Türkiye’nin su ürünleri ihracatını arttırmak ve su ürünleri tüketimini sağlamak amacıyla 2008 yılında kurulan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, yurtdışı tanıtımına katkı sağlamaya yönelik olarak “Dubai Uluslararası Su Ürünleri Fuarı”na katıldı. Türk Su ürünlerine gösterilen yoğun ilgi küresel kriz ortamında sektör için umut oldu.

 
08 Ekim 2009 Perşembe
İYİ TARIM YÜKSEK GELİR PROJESİNDE EĞİTİM PROGRAMLARI START ALDI

İzmir Kalkınma Ajansı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü, İzmir Tarım İl Müdürlüğü ve İzmir Ziraat Odası ortaklığı ile yürütülen İyi Tarım Yüksek Gelir Eğitim Projesi’nde eğitimler start aldı. Proje kapsamında İzmir’in 19 ilçesinden 750 üretici ve 145 ziraat mühendisine eğitim verilecek.

06 Ekim 2009 Salı
İLK GEMİ İLE 34 MİLYON DOLARLIK KURU İNCİR İHRAÇ EDİLDİ

Kuru İncirde ilk yükleme haftasında 8.344 ton kuru incir ihraç edildi ve 33.9 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı.

 
01 Ekim 2009 Perşembe
ZZTK, ÇİN PAZARINI BİRİNCİ ÖNCELİKLİ HEDEF PAZAR SEÇTİ

Yıllık 12 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatımızın arttırılabilmesi amacıyla son 1 ayda iki kez Çin seyahatine çıkan Dış Ticarette Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Çin’e giden Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Ölken, Çin pazarını birinci öncelikli pazar olarak seçtiklerini söyledi.

18 Eylül 2009 Cuma
EGELİ İHRACATÇILAR DIŞ TİCARET HAFTASINI MİKRO EĞİTİMLE KUTLUYOR

DTM tarafından düzenlenen 26 Ekim – 01 Kasım 2009 tarihleri arasında kutlanacak 12’nci Dış Ticaret Haftası etkinlikleri kapsamında, Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) başlattığı “Mikro Eğitim Projesi” hem İhracatçı Birlikleri bünyesinde hem de üniversitelerde gerçekleştirilecek eğitimler ile kutlanacak.

 
03 Eylül 2009 Perşembe
İYİ TARIM UYGULAMALARI İLE TÜKETİCİ SAĞLIKLI ÜRÜN TÜKETECEK

Günümüz tüketici taleplerine uygun insan sağlığı ve gıda güvenliğini esas alan üretim tarzı olarak nitelendirilebilecek İyi Tarım Uygulamaları konusunda İzmir Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli 145 ziraat mühendisinin ve İzmir’de 19 ilçesinde 750 çiftçinin eğitimi amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ziraat Odası, İzmir Tarım İl Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi işbirliğinde uygulamaya konulan İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “İyi Tarım Yüksek Gelir Projesi”ne start verildi. 113 bin TL bütçeli “İyi Tarım Yüksek Gelir Projesi”nin yüzde 75’i İzmir Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor. Yüzde 25’i ise Ege İhracatçı Birlikleri tarafından finanse edilecek.

26 Ağustos 2009 Çarşamba
KURU İNCİRDE İLK YÜKLEME TARİHİ 28 EYLÜL 2009

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde 2009-2010 sezonu ihracatı 28 Eylül 2009 tarihinde başlayacak.

 
21 Ağustos 2009 Cuma
EGE BÖLGESİ NARENCİYE REKOLTESİ 372 BİN TON

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden narenciyede 2009/10 sezonu rekolte tahminine göre aslan payını portakal aldı. 372 bin ton olarak tahmin edilen Ege Bölgesi Narenciye Rekoltesi’nin 175 bin tonluk bölümü portakaldan oluştu.

20 Ağustos 2009 Perşembe
KURU İNCİR ÜRETİCİSİ BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya birincisi olduğu, geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde aflatoksin oluşumunun önüne geçmek için uzun yıllardır çalışmalar yürüten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, kuru incir üretiminin yoğun olarak yapıldığı köylerde üreticilere yönelik “Kuru İncir Eğitim ve Bilinçlendirme Toplantıları” düzenlemeye başladı.

 
19 Ağustos 2009 Çarşamba
MADENCİLERİN İZİN SORUNUNU BAKANLAR KURULU ÇÖZDÜ

Madencilik sektörünün orman alanlarında faaliyet göstermeleri ile ilgili yaşanan soruna Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin girişimleri sonrasında Bakanlar Kurulu’nun devreye girmesi ile çözüm bulundu.

14 Ağustos 2009 Cuma
EFELER BAHÇIVAN OLDU

Evliya Çelebi’nin ifadesiyle, “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir” olarak nitelendirilen, Dünya’nın en büyük kuru incir üreticisi, Türkiye’nin en fazla zeytin ve kestane üreticisi Aydın, yaş meyve ve sebze üretiminde de Türkiye’nin en önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Aydın son olarak, Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatında yetkili gümrük kapısı oldu.

 
08 Ağustos 2009 Cumartesi
İHRACATÇILARIN DÖVİZ POLİTİKASI BEKLENTİSİNE DUYARSIZ KALMA

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın ihracatçının beklentilerine cevap verecek döviz ve faiz politikası izlemesi gerektiğini söyledi.

24 Temmuz 2009 Cuma
EGELİ İHRACATÇILARDAN İZMİR EMNİYET MÜDÜRÜNE ZİYARET

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu, İzmir Emniyet Müdürlüğü görevine kısa süre önce atanan Ercüment Yılmaz’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

 
23 Temmuz 2009 Perşembe
TÜRKİYE DÖVİZ POLİTİKASINDA ESKİ YANLIŞI TEKRARLAMASIN

Dolar kurunun 1.50’nin altına düşmesi ve önümüzdeki günler için daha da düşme ihtimali ihracatçıları kaygılandırıyor.

14 Temmuz 2009 Salı
BİNLERCE KİŞİ ARASINDAN SEÇİLDİLER

Binlerce başvuru arasından 3 aşamalı elemeyle seçilen 60 Üniversite Mezunu Genç, Dış Ticaret Ailesine Katılmak için Gün Sayıyor

 
10 Temmuz 2009 Cuma
TARAKÇIOĞLU’NA ULUSLAR ARASI GÖREV

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Avrupa Baharat Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Tarakçıoğlu, Türkiye’nin 2001 yılından beri üye olduğu Avrupa Baharat Birliği’nde Yönetim Kuruluna seçilen ilk Türk ihracatçısı oldu.

09 Temmuz 2009 Perşembe
KANATLI SEKTÖRÜ İHRACATTA REKORA KANAT ÇIRPIYOR

Türkiye son 9 aydır ihracatta başarılı günlerine özlem duyarken Kanatlı sektörü, 2009 yılının ilk yarısında ihracatta yüzde 106’lık ihracat artışına imza attı. Sektör Haziran ayında gerçekleştirdiği 13 milyon 404 bin 240 dolarlık ihracat tutarı ile tarihinin ihracat rekorunu kırdı. 2009 yılının Ocak – Haziran döneminde ise sektör, 66 milyon 671 bin 701 dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

 
07 Temmuz 2009 Salı
GIDA İHRACATÇILARIMIZ ABD PAZARINDA GÖZ DOLDURDU

Dünya’nın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen ve dünyanın en önemli gıda fuarları arasında yer alan, Uluslar arası Fancy Food Gıda ve Teknolojileri Fuarı, Summer‘09 International Fancy Food & Confection Show’a katılan Türk gıda ürünü ihracatçıları Türkiye’ye yeni ticari bağlantılar yaparak mutlu döndü. Fuara Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile 33 Türk firması Ulusal Katılım Organizasyonu ile katıldı.

04 Temmuz 2009 Cumartesi
ZEYTİNYAĞI İHRACATTA GÖZÜNÜ ZİRVEYE DİKTİ

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden zeytinyağı tarım ürünleri ihracatında gözünü zirveye dikti. Son 6-7 yıllık süreçte yoğun zeytin ağacı dikimi ile Türkiye’nin zeytin ağacı varlığını iki katına çıkardı.

 
01 Temmuz 2009 Çarşamba
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ’NDEN 2 YENİ PROJE DAHA!!!

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından açılan Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’na iki proje ile başvuruda bulunan Ege İhracatçı Birlikleri’nin iki projesi de başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı. Uluslararası Pazarlama Uzmanı Yetiştirme Projesi, Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi Projesi, İzmir Organik Gıda Kümelenme Projesi ile üye firmalarının ihracat artışı için çalışan Ege İhracatçı Birlikleri böylece İzmir Kalkınma Ajansı’nın %75 oranında finansal desteğiyle iki yeni projeyi daha hayata geçiriyor.

11 Haziran 2009 Perşembe
EGELİ İHRACATÇILARDA ÖDÜL COŞKUSU

Ege İhracatçı Birlikleri’nde, ihracatın lokomotif sektörleri, hazırgiyim, tekstil ve deri sektörlerinde, 177 firmaya 2008 yılı ihracat rakamlarına göre platin, altın, gümüş ve bronz ihracat ödülleri verilirken, 133 firma başarı sertifikası aldı.

 
11 Haziran 2009 Perşembe
AYAKKABI TASARIMI ÜNİVERSİTEDE DERS OLDU

Türk Ayakkabı Sektörü, tasarımcı açığını kapatmak için üniversite ile işbirliğine gitti. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğinde, Moda Tasarım Bölümü öğrencilerine, “Ayakkabı ve Çanta Tasarım Dersi” verilmeye başladı.

26 Mayıs 2009 Perşembe
KAZIM GÜREL ASTA BAŞKANLIĞINI DEVRETTİ

20 milyar dolarlık dünya baharat piyasasına yön veren Amerikan Baharatçılar Derneği Başkanlığı’nı 2 yıl başarıyla yürüten Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Kütaş Şirketler Grubu Başkan Vekili Kazım GÜREL, görevini başarı ile tamamlayarak, ASTA’nın Genel Kurul toplantısında, görevini yeni başkan Ted Lupina’ya devretti.

 
20 Mayıs 2009 Cuma
İZMİR, EKONOMİYE YÖN VERMEYE DEVAM EDECEK

İzmir Başkanlar Kurulu aldığı kararla Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’ni bundan böyle her yıl düzenleceği etkinliklerle kutlama kararı aldı.

18 Mayıs 2009 Çarşamba
İYİ TARIM İÇİN YAŞ MEYVE SEKTÖRÜ ORTACA'DA BULUŞTU

2009 yılında uygulamaya giren “Tarladan-Sofraya Gıda Güvenliği Projesi” ve “Tarım İlaçlarının Reçete ile Satışı” gibi düzenlemeler ile Türkiye’nin hem iç hem de dış piyasaya sağlıklı yaş meyve sebze ürünleri sunmasının altyapısının oluşturulduğunu belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Önemli olan bu yasal düzenlemelerin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi. Yasal düzenlemeleri, üretimden başlayarak hayatımızın her aşamasında uygular hale geldiğimiz takdirde, iç ve dış piyasaya sağlıklı ürünler verebileceğiz. İhracatta da geçmişte ülkeler arası krize dönüşen sorunlar ortadan kalkacak” diye konuştu.

 
14 Mayıs 2009 Perşembe
TÜRK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI HONG KONG’DA BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Türkiye’nin Zeytin ve zeytinyağı üretiminde önümüzdeki 1-2 yıllık dönemde meydana gelecek ciddi artışlara bugünden ihraç pazarları bulmak amacıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği tarafından ortaklaşa kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, tanıtım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

14 Mayıs 2009 Perşembe
ŞEHİRLİ GÖZDEYİ GENÇ TASARIMCILAR GİYDİRECEK

Türk Hazırgiyim sektörünün, İtalya, Fransa, İspanya gibi dünya devleri ile rekabet edebilmesi için yenilikçi, vizyon sahibi, genç tasarımcılar kazandırmak amacıyla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl V. Kez düzenlenecek olan “Ege İhracatçı Birlikleri Moda Tasarım Yarışması”nın ana teması “Şehirli Gözde” Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarım Bölümü öğrencilerine anlatıldı.

 
07 Mayıs 2009 Perşembe
TİM İCRA KURULUNDA 6. EGELİ RIZA SEYYAR

Türkiye’de ihracatçıların çatı kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi İcra Kurulu’nda, Egeli ihracatçıların sayısı 5’ten 6’ya yükseldi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Rıza Seyyar, Meyve Sebze Mamulleri sektörünü temsilen Türkiye İhracatçılar Meclisi İcra Kurulu üyeliğine seçildi.

30 Nisan 2009 Perşembe
KOMADAKİ HASTAYA PANSUMAN TEDAVİSİ OLMAZ

2008 yılının son çeyreğinde önce Amerika Birleşik Devletleri’nde baş gösteren ve sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alan küresel mali krize karşı Türkiye’nin aldığı tedbirlerin yetersiz olduğunu savunan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, “Komadaki hastaya pansuman tedavisi uygulayarak bu kriz aşılmaz. Türkiye, Japonya’nın yaptığı gibi radikal önlemleri bir anda alabilseydi bugün Japonya gibi tekrar yükselişe geçebilirdi, ancak Türkiye siyasi kaygılarla parça parça açıkladığı pansuman tedavileri nedeniyle halen krizin dibini göremedi. Ayrıca hükümet açıkladığı vergi indirimlerini ve destekleri 3 ay ile sınırladı, bu teşvikler 2009 yılı sonuna kadar uzatılmalı. Bu krizin 3 ayda aşılacağına ilişkin hiçbir bulgu yok” diye konuştu.

 
30 Nisan 2009 Perşembe
TEKSTİL SEKTÖRÜ DESTEK BEKLİYOR

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, açıklanan paketlerde tekstil ve konfeksiyon sektörlerine yönelik düzenlemelerin bulunmadığını belirterek bunun hükümetin bu sektörleri gözden çıkardığı yönündeki görüşleri doğrular nitelikte olduğunu savundu. Ünlütürk, sektör olarak enerji girdileri ve istihdam konularında destek beklentilerini dile getirdi.

30 Nisan 2009 Perşembe
TÜTÜNCÜLÜKTE ÇİN VE HİNDİSTAN TÜRKİYE’YE RAKİP OLMAYA ADAY

Dünya genelinde harmanlanmış tütün kullanılarak üretilen sigaralarda yüzde 15 oranında Türk tipi tütün kullanıldığını belirten Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Celal Umur, bu talebin yüzde 50’sinin Türkiye tütüncülük sektörü tarafından karşılandığını ancak Çin ve Hindistan’da Türk tipi tütün üretiminin her geçen gün arttığını son dönemde iki ülkenin toplam 20-25 milyon kilo üretim kapasitesine ulaştıklarını, Türkiye’nin üretiminin ise 100 milyon kilo seviyesinde olduğunu anlattı.

 
30 Nisan 2009 Perşembe
TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ RUSYA’YA İHRACAT İÇİN GÜN SAYIYOR

Yaklaşık bir ay önce Avrupa Birliği’ne ileri işlenmiş tavuk ürünleri ihracatı yapma hakkını elde eden Kanatlı sektörü, Mayıs ayı içerisinde Rusya’dan gelecek uzman heyetinin yapacağı inceleme sonrasında 2 ay içerisinde Rusya’ya ihracata başlamayı hedefliyor.

28 Nisan 2009 Salı
DÖNER SERMAYE KESİNTİSİ İHRACATTA MALİYETLERİ ARTTIRIYOR

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli, 3 yıldır kötü bir dönem geçiren zeytinyağı ihracatçısının işler düzelecek beklentisi yaşadığı bir dönemde döner sermaye kesintisi ile karşı karşıya bırakıldığını, döner sermaye kesintisinin maliyetlerini arttırdığını söyledi.

 
17 Nisan 2009 Cuma
DOĞALTAŞ İHRACATÇILARI AKREDİTE LABORATUVARA KAVUŞUYOR

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü bünyesinde kurulan Doğaltaş Analiz Laboratuvarı’na 1 milyon dolar civarında analiz makineleri alarak tahsis etti.

25 Nisan 2009 Cumartesi
DEVLET YARDIMLARI SALİHLİLİ İHRACATÇILARA ANLATILDI

İhracatçı firmalarımızın “devlet yardımlarından” daha çok ve hızlı bir şekilde faydalanmalarını sağlamak ve uygulamada karşılaştıkları sorunları çözmek amacıyla Birliğimiz tarafından yürütülen, “Mikro Eğitim Projesi’nin” eğitmenleri Ege Bölgesi’ni karış karış gezmeye devam ediyor.

 
24 Nisan 2009 Cuma
MOBİLYA İHRACATÇISI GÖZÜNÜ KOMŞU ÜLKELERE DİKTİ

Son yıllarda çağdaş tasarımlarıyla ve ergonomik ürünlerle ihracatta ciddi ivme kazanan mobilya sektörü, komşu ülkelere ihracatını arttırmak için kolları sıvadı. Ege Ağaç ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, ekonomik kriz sonrasında Euro pazarı olarak kabul ettikleri Avrupa pazarındaki daralmayı komşu ülkelere yönelerek aşmayı hedeflediklerini söyledi.

24 Nisan 2009 Cuma
DEMİR ÇELİKTE ALTIN DEVİR BİTTİ

Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Uysal, son yıllarda demir-çelik ihracatında miktar ve fiyat olarak yaşanan yükselişin, yerini gerilemeye bıraktığını belirterek, “Demir-çelikte altın devir bitti” dedi.

 
14 Nisan 2009 Salı
DÜŞEN İHRACATTA SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER MORAL OLDU

Türkiye’nin toplam ihracatı Mart ayında yüzde 35 gerilerken, Su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı yüzde 36’lık artışa imza attı. Yumurta ihracatı 2008 yılı Mart ayına göre yüzde 212’lik rekor artışla 10 milyon 525 bin dolara ulaştı ve rekorda aslan payını aldı. Son bir yıllık dönemde 850 milyon dolarlık ihracata imza atan sektörün hedefi 2010 yılında 1 milyar doları geçmek.

04 Nisan 2009 Cumartesi
HAZIRGİYİM SEKTÖRÜNE TAZE KAN!

İhracat ve istihdamda lokomotif sektörlerin başında yer alan Hazırgiyim sektörümüzün dünyadaki mevcut konumunu koruması ve daha güçlü hale gelmesi için Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Tekstil Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ortaklaşa “Müşteri Temsilciliği Eğitim Programı” düzenlediler. Eğitim Programı sonrasında 22 kursiyere Katılımcı Belgeleri verildi.

 
25 Mart 2009 Çarşamba
SU ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARIMIZ BOSTON’A ÇIKARTMA YAPTI

Türkiye’nin su ürünleri ihracatını arttırmak ve Türk halkının daha fazla su ürünleri tüketimini sağlamak amacıyla kısa süre önce “Haftada iki gün balık, yaşam boyu sağlık” sloganıyla kurulan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, yurtdışı tanıtımına yönelik ilk tanıtım atağını “Boston Uluslararası Su Ürünleri Fuarı”na katılarak gerçekleştirdi.

21 Mart 2009 Cumartesi
TÜRK TAVUK ÜRÜNLERİ AB YOLCUSU

Avrupa Birliği’ne ihracat yapabilmek için 6 yıldır hummalı bir çalışma yürüten Türk Tavukçuluk sektörü, rüyasına ulaşmak üzere. Avrupa Birliği Halk ve Gıda Sağlığı Kurumu, Türkiye’yi ileri işlenmiş tavuk ürünleri ithal edilebilecek ülkeler arasına aldı. Karar, 29 Mart’ta Avrupa Birliği’nin resmi gazetesinde yayınlandıktan sonra Türk tavuk ürünlerinin AB yolculuğu başlayacak.

 
21 Mart 2009 Cumartesi
GIDA VE İÇECEK İHRACATÇILARIMIZ LONDRA’DAN UMUTLU DÖNDÜ

Dünyanın en büyük 5. Gıda ve içecek pazarı olan İngiltere’de düzenlenen Londra Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’na Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda katılan ihracatçılarımız İngiltere’den mutlu döndü.

20 Mart 2009 Cuma
DEVLET YARDIMLARINDAN HER İHRACATÇI YARARLANACAK

Küresel krizin etkilerinin derinleştiği günümüzde, ihracatçı firmalarımızın “devlet yardımlarından” daha çok ve hızlı bir şekilde faydalanmalarını sağlamak ve uygulamada karşılaştıkları sorunları çözmek amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yürütülen, “Mikro Eğitim Projesi” Ege Bölgesi’ni karış karış gezmeye devam ediyor.

 
20 Mart 2009 Cuma
TÜRK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI JAPONYA’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Dünya’nın ikinci büyük ekonomisi Japonya’da sağlıklı beslenme bilincinin artışına paralel olarak zeytinyağı tüketimi katlanarak artıyor. Bugüne kadar İtalyan ve İspanyolların hakim olduğu Japonya pazarından daha fazla pay almak için Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Japonya’nın Chiba kentinde düzenlenen, Foodex 34. Gıda ve İçecek Fuarı’na bir standla katılarak Türk zeytin ve zeytinyağını tanıttı.

06 Mart 2009 Cuma
HAFTADA İKİ GÜN BALIK YAŞAM BOYU SAĞLIK

Dünya genelinde tüketici bilincinin artmasıyla birlikte daha sağlıklı yaşamak için insanlar tüketim alışkanlıklarını değiştiriyorlar. Kolesterol, kalp hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığı önlediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanan balık ve su ürünlerinin tüketimini arttırmak için harekete geçen su ürünleri ihracatçıları, Dış Ticaret Müsteşarlığı’na başvurarak “Su Ürünleri Tanıtım Grubu”nu kurdular ve “Haftada İki Gün Balık, Yaşam Boyu Sağlık” sloganıyla Türkiye’de ve dünya genelinde su ürünlerimizin tüketimini arttırmak için çalışmalara başladılar.

 
03 Mart 2009 Salı
TÜRKİYE İHRACATI YÜZDE 35, EİB İHRACATI YÜZDE 30 GERİLEDİ

İhracattaki gerileme 2009 yılı Şubat ayında daha da derinleşti. 2008 yılının son çeyreğinde baş gösteren global mali kriz ile birlikte gerilemeye başlayan ihracat rakamları Şubat ayında dip yaptı. Şubat ayında Türkiye’nin ihracatı 2008 yılı Şubat ayına göre yüzde 35’lik düşüş gösterirken, Ege İhracatçı Birlikleri ihracat kayıt rakamları yüzde 30 geriledi.

28 Şubat 2009 Cumartesi
YAŞ MEYVE İHRACATINDA BAŞARININ YOLU DOĞRU İLAÇLAMADAN GEÇİYOR

Tarımsal ilaç kalıntıları nedeniyle Rusya Cumhuriyeti ile geçtiğimiz aylarda yaş meyve sebze ihracatında sorun yaşayan Türk yaş meyve sebze ihracatçıları, önümüzdeki süreçte benzer sorunların yaşanmaması için işi sıkı tutuyorlar.

 
27 Şubat 2009 Cuma
KÜRESEL KRİZ BİOFACH ORGANİK ÜRÜNLER FUARINA UĞRAMADI

Dünya genelinde tüketici bilincinin artmasına paralel önemi her geçen gün artan organik ürün tüketimi global mali krizden etkilenmiyor. Organik sektörde dünyanın en büyük fuarı olan “BioFach 2009” küresel mali krize rağmen yoğun bir ilgiyle karşılandı.

26 Şubat 2009 Perşembe
ZEYTİN-ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE ORTAK AKIL ARAYIŞI

Zeytin ve zeytinyağı sektöründe uzun yıllardır sektörün aktörleri arasında yaşanan gerginliği ortadan kaldırmayı hedefleyen, “Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Güçbirliği ve Ortak Akıl Toplantısı” Zeytindostu Derneği’nin Sekreteryası’nda, Ege İhracatçı Birlikleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 
26 Şubat 2009 Perşembe
DOĞALTAŞ İHRACATÇILARIMIZ ÇİN’DEN MEMNUN DÖNDÜ

Doğaltaş ihracatçılarımız 15-18 Şubat 2009 tarihleri arasında Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenen ve Türkiye ulusal katılımı Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilen STONETECH 2009, 16.Çin Uluslararası Doğaltaş ve İşleme Teknolojileri Fuarı’ndan memnun döndü.

23 Şuat 2009 Pazartesi
GELİNLİK FUARI ALIM HEYETİNE YOĞUN İLGİ

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından, Dış Ticaret Müsteşarlığı tanıtım faaliyetleri kapsamında, potansiyel pazar niteliğindeki ülkelere yönelik ihracatımızın arttırılması, ihraç ürünlerimizin çeşitlendirilmesi, müşterek yatırım imkanları için gerekli ortamın yaratılması amacıyla DTM koordinatörlüğünde, İZFAŞ tarafından düzenlenen 3. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’na yönelik olarak düzenlenen Alım Heyeti’ne gelinlik, damatlık ve abiye kıyafet üreticisi ve ihracatçılarımız tarafından yoğun ilgi gösterildi.

 
20 Şubat 2009 Cuma
REKABETÇİLİK İÇİN KÜMELENME ŞART

Türkiye’nin uluslar arası rekabet gücüne sahip sektörlerin kümelenme yaklaşımı ile geliştirilerek ulusal kümelenme politikasına temel teşkil etmesini ve nihai olarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlaması, finansal krizin etkilerinin daha da sert bir şekilde hissedildiği günümüzde büyük önem taşımaktadır.

20 Şubat 2009 Cuma
TÜRK PİLİCİ RUSYA YOLCULUĞUNA ADIM ATTI

Dünyanın en büyük piliç eti ithalatçısı olan Rusya’ya Türkiye’nin piliç eti ihraç edebilmesi için önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığında, 12-15 Şubat 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen Rusya ziyaretinde, Türk Tavukçuluk Sektörünün Rusya’ya tavuk eti ihraç edebilmesi için Rusya ve Türkiye Tarım Bakanlıkları’nın çalışma başlatması kararı çıktı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Türkiye’den piliç eti ithal etmeye sıcak baktıkları mesajını verdi. Putin, Rusya Tarım Bakanlığı’na, Türkiye Tarım Bakanlığı ile temasa geçmesi konusunda talimat vereceğini söyledi.

 
08 Şubat 2009 Cumartesi
PAKİSTAN’LI DERİCİLER EİB’DE

Pakistan’da Ticaret ve Sanayi Odası, Birlik Başkanları ve Firma CEO’ları Temsilcilerinden Oluşan 9 Kişilik Heyet, Ege İhracatçı Birlikleri’ni Ziyaret Etti.

06 Şubat 2009 Cuma
MİKRO EĞİTİM PROJESİ SEMİNERİNİN ÜÇÜNCÜSÜ AKHİSAR’DA YAPILDI

Ege İhracatçı Birlikleri son dönemde ülkemizde ve dünyada etkisini iyice hissettiren global mali krizden üyelerinin etkilenmemesi için, Devlet Yardımları’ndan olabildiğince daha çok yararlanmaları ve bu konuda bilgilendirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Mikro Eğitim Projesi toplantılarından üçüncüsü Akhisar Ticaret Borsasında gerçekleştirildi.

 
21 Ocak 2009 Çarşamba
EİB-LİMAŞ’TA ÜNLÜTÜRK DÖNEMİ

İzmir Alsancak Limanı’nın özelleştirme ihalesini kazanan konsorsiyumun ortağı olan Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkan Vekili Mustafa Sabri Ünlütürk seçildi.

20 Ocak 2009 Salı
FİRMALARIN PAZARLAMA SORUNUNA EİB’DEN ÇÖZÜM…

Global mali krizin etkilerinin artarak devam ettiği günümüzde dış ticarette pazarlamanın öneminin daha da artacağı ortamda Ege İhracatçı Birlikleri ve Ege Üniversitesi’nden ihracatçı firmalara büyük bir destek geliyor.

 
02 Ocak 2009 Cuma
TÜRKİYE İHRACATI YÜZDE 25, EİB İHRACATI YÜZDE 15 GERİLEDİ

2008 yılının son çeyreğinde baş gösteren global mali krizin etkileri ihracatta bariz şekilde görülmeye devam ediyor. 32 aylık sürekli artış sonrası ilk kez 2008 yılı Ekim ayında yüzde 1.8’lik gerileyen ihracatımız Kasım ayındaki yüzde 22’lik gerilemeden sonra, Aralık ayında da yüzde 25 düştü. 2008 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 132 milyar doları aşan yıllık ihracatımız ise, son çeyrekteki kayıplar nedeniyle 2008 sonunda 127.5 milyar dolara indi.

31 Aralık 2008 Çarşamba
İHRACATÇILAR, 2009’DA KRİZİN BİTMESİNİ DİLEDİLER

İhracat dünyası açısından 2008 yılını büyük başarılarla geride bırakan ihracatçılar, yılın son çeyreğinde ortaya çıkan global mali kriz nedeniyle endişeli karşıladıkları 2009 yılında krizin bir an önce sona ermesini dilediler.

 
27 Aralık 2008 Cumartesi
SEBAHATTİN GAZANFER’E ULUSLARARASI GÖREV

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Danışmanı, Dr. Sebahattin Gazanfer, merkezi Vaşington’da bulunan ICAC Uluslararası Pamuk İstişare Kurulu bünyesinde faaliyet gösteren Özel Sektör Danışma Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Gazanfer, görevi ABD’nin Cargill Şirketi Genel Müdür Yardımcısı John Mitchell’den devraldı.

25 Aralık 2008 Perşembe
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ MİKRO EĞİTİME START VERDİ

Ege İhracatçı Birlikleri son dönemde ülkemizde ve dünyada etkisini iyice hissettiren global mali krizden üyelerinin etkilenmemesi için, Devlet Yardımları’ndan olabildiğince daha çok yararlanmaları ve bu konuda bilgilendirmelerini sağlamak amacıyla Mikro Eğitim Projesi adını verdiği yeni bir eğitim programını hayata geçirdi.

 
25 Aralık 2008 Perşembe
EZZİB’İN DAHİLDE İŞLEME REJİMİ (DİR) TALEBİ DEVAM EDİYOR

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği 22 Aralık’ta yaptığı yönetim kurulu toplantısında EZZİB üyelerine uygulanması planlanan Dahilde İşleme Rejiminde (DİR) en az yüzde 50 yerli mal kullanımı dışındaki diğer kısıtlayıcı maddeler ve süre kısıtlamasını kabul etmeyerek DİR’in sürekli bir şekilde sektörde uygulanması talebine devam etme kararı almıştır.

13 Aralık 2008 Cumartesi
TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN MALLARI KULLANIN KOMŞUNUZ İŞSİZ KALMASIN

Kriz ortamında Egeli ihracatçılardan istihdamı koruyucu ve arttırıcı öneri. Global ekonomik kriz ortamında en fazla etkilenenlerin işini kaybedenler olduğunu belirten Egeli ihracatçılardan istihdamın korunabilmesi için tüketicilere çağrı geldi. “Türkiye’de üretilen malları kullanın, komşunuz işsiz kalmasın” diyen Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Bu sayede ekonomimizin ayakta kalması sağlanabileceği gibi, sosyal barışında devamını sağlamak mümkün” diye konuştu.

 
11 Aralık 2008 Perşembe
TÜRK PAMUĞU, İMAJINI KORUDU!

Dünya genelinde 600 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin hammaddesi olan pamuğun kaderini tayin eden Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin Burkino Faso’nun Başkenti Ouagadougou kentinde düzenlenen 67. Genel Kurul Toplantısı, sonuç bildirgesinin yazılması esnasında, genetiği değiştirilmiş biyoteknolojik pamuk ile konvansiyonel üretim sistemiyle üretilen pamuk ve organik pamuğun çevre ve insan sağlığına etkileri ile yarattığı ekonomik değer konusunda görüş ayrılıklarına sahne oldu. Sonuç bildirgesine yönelik farklı görüşlerin ortaya konduğu oturumun sonunda Türk heyetinin önerisi kabul edildi.

09 Aralık 2008 Salı
AVRUPALILARA LEVREK, JAPONLARA ORKİNOS YEDİRDİK

Türkiye Kasım ayında 23 ihracatçı sektörün 20’sinde ihracat düşüşleri yaşarken Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü yüzde 39’luk ihracat artışı ile ihracat sektörünün yıldızı oldu. Su ürünleri ihracatında Avrupa Birliği’ne levrek, Japonya’ya orkinos ihracatı öne çıktı. Hayvansal Mamuller İhracatında ise Türk yumurtası dünya sofralarında kendisine yer buldu, tavuklar adeta döviz yumurtladı.

 
08 Aralık 2008 Pazartesi
DOLAR YÜKSELDİ ABD’YE GIDA ÜRÜNLERİ İHRACATININ TAM ZAMANI

Dünyanın en önemli gıda fuarları arasında yer alan New York Fancy Food&Confection Show Gıda Fuarı, doların yükselmesi ile birlikte Türk gıda ihracatçıları açısından daha cazip hale geldi. 28-30 Haziran 2009 tarihleri arasında 55. Defa düzenlenecek olan fuarın Türkiye Ulusal Katılım Organizasyonunu Ege İhracatçı Birlikleri gerçekleştirecek.

02 Aralık 2008 Salı
EGE BÖLGESİ İHRACATI 15.6 MİLYAR DOLAR

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Sayın Mustafa TÜRKMENOĞLU, geriye doğru bir yıllık dönemde Ege Bölgesi ihracatının 15 milyar 600 milyon dolar seviyesinde olduğunu ve bu ihracatın 8 milyar 092 milyon dolarlık diliminin Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

 
28 Kasım 2008 Cuma
DÜNYA KURU ÜZÜM REKOLTESİ 723 BİN TONA ULAŞTI

2008 Uluslararası Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı kısa sure once, Mildura-Avustralya’da, Kuzey Yarıküre ülkelerinde üzüm hasadının tamamlanması sonrasında dünya kuru üzüm üretimi ve pazarlaması ile ilgili bilgi değiştokuşu amaçlı olarak yapıldı.

26 Kasım 2008 Çarşamba
TÜRKİYE’NİN İLK İHRACATÇI BİRLİĞİNDE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Küresel ekonomik krize karşı ihracatını yüzde 44 arttırma başarısı gösteren Ege, İstanbul ve Akdeniz Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri, canlı hayvan ihracatı durma noktasına gelince isimlerini Ege, İstanbul ve Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri olarak değiştirdiler. Değişiklik ile ilgili Tebliğ, 25 Kasım 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

 
18 Kasım 2008 Salı
MERMER İHRACATÇILARIMIZ ÇİN PAZARINI GÖZÜNE KESTİRDİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kendi altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere 586 milyar dolar kaynak paketi açıklaması doğaltaş ihracatçılarını harekete geçirdi. Çin’in altyapı yatırımlarından büyük dilimi almak isteyen Ege İhracatçı Birlikleri, 15-18 Şubat 2009 tarihleri arasında Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenecek olan STONETECH 2009, 16.Çin Uluslararası Doğaltaş ve İşleme Teknolojileri Fuarı Türkiye milli katılımını organize ediyor.

14 Kasım 2008 Cuma
EİB MODA TASARIM YARIŞMASINDA FİNAL COŞKUSU

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl “SENİN ANNEN BİR İKONDU” teması ile hazırlanan “EİB 4. Moda Tasarım Yarışması” finali 14 Kasım 2008 cuma günü İzmir Swissotel Grand Efes de muhteşem bir gece ile tanıtıldı. Final gecesinde birbirinden başarılı 10 yarışmacı finalistin 2009 İlkbahar Yaz moda akımlarına göre bayan giyimi üzerine hazırladıkları “Senin Annen Bir İkondu” temalı tasarımlar, basın, iş ve moda dünyasının davetlileri tarafından büyük alkış aldı.

 
13 Kasım 2008 Perşembe
TARIMSAL ÜRETİMİ ARTTIRMAK İÇİN VERİMLİLİK TEK YOL

Tarımsal üretim için ekilebilir alanları arttırmanın mümkün olmadığına dikkati çeken İzmir Ziraat Odası (İZO) Başkanı Sedat Köse, tarımda üretimi artırmak için verimliliğin tek seçenek olduğunu söyledi. Köse, “Verimliliği artırarak üretim açığı kapatılabilir” diye konuştu.
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), İzmir Ziraat Odası, Türk-Fransız Mühendisler Derneği ve Fransız Büyükelçiliği Ankara Ekonomik Misyonu’nun işbirliğinde düzenlenen “Tohumculuk Konferansı” dün Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

08 Kasım 2008 Cumartesi
GLOBAL KRİZ SAYESİNDE TARFİLASYON İLE TANIŞTIK

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tarım ürünlerinde geçtiğimiz yıl yaşanan fiyat artışlarına Dikkat çekerek, krizin tarım ürünlerinde enflasyonu arttırdığını söyledi.

 
07 Kasım 2008 Cuma
TARIMSAL İHRACATTA YIL SONU HEDEFİ 12 MİLYAR DOLAR

Zeytin ve zeytinyağı sektörü yeni sezonun ilk hasadını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in katılımıyla 6-8 Kasım 2008 tarihlerinde Mersin’in Mut ilçesinde gerçekleştirdi. 160 bin ton zeytinyağı, 330 bin ton sofralık zeytin beklediğimiz 2008/09 sezonunda ihracat hedefi 500 milyon doları geçmek olarak belirlendi.

05 Kasım 2008 Çarşamba
ZEYTİNCİLER, BU YILIN İLK HASADINI DEVLET BAKANI TÜZMEN İLE YAPACAK

Zeytin ve zeytinyağı sektörü yeni sezonun ilk hasadını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in katılımıyla 6-8 Kasım 2008 tarihlerinde Mersin’in Mut ilçesinde gerçekleştirecek. 160 bin ton zeytinyağı, 330 bin ton sofralık zeytin beklediğimiz 2008/09 sezonunda ihracat hedefi 500 milyon doları geçmek olarak belirlendi.

 
28 Ekim 2008 Salı
KÜRESEL KRİZ TÜRK İHRACATÇISINA İADE-İ İTİBAR KAZANDIRDI

Dünya genelinde yaşanan küresel ekonomik kriz sonrasında Türk hükümetinin ve düşük kur yüksek faiz politikasını savunan ekonomist ve köşe yazarlarının ihracatın ve ihracatçının önemini kavrama yarışına girdiklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Küresel kriz evdeki bulguru (ihracatçıyı) hatırlattı. Türk ihracatçısı küresel kriz sayesinde iade-i itibar kazandı” dedi.

20 Ekim 2008 Pazartesi
AFRİKALI PAMUKÇULAR TÜRKİYE’NİN BAŞARISINI İNCELEYECEK

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı kuruluşlardan Uluslararası Ticaret Merkezi’nin (ITC) organizasyonunda Doğu Afrikalı pamuk üretici ve ihracatçılarından oluşan heyet, pamuk ekim alanları ile tekstil, konfeksiyon sektörlerinde faaliyet gösteren fabrikalarda incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

 
20 Ekim 2008 Pazartesi
DEFNE BAHÇELERİ KURULACAK

Türkiye’nin ihracatında yüzde 95 pay ile dünya lideri olduğu defne yaprağı üretimi için Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Çevre ve Orman Bakanlığı ortak çalışma başlattı. Bugüne kadar tabiatta doğal yollarda yetişen defnenin plantasyonlarla üretimi için iki kurum birlikte hareket edecek. Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’nin 2007 yılında gerçekleştirdiği 21 milyon dolarlık defne yaprağı ihracatını 50 milyon dolara çıkarmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

17 Ekim 2008 Cuma
EGE’NİN İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ…

‘Geleceğimiz İhracat’ sloganı ile kutlanan 11. Dış Ticaret Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve Aydın Ticaret Borsası (ATB) işbirliği ile gerçekleştirilen Komşu Ve Çevre Ülkelerle Ticari İlişkiler ve İş İmkanları Bilgilendirme Semineri ve Ödül Töreni Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Seminerde, tarımın ve ihracatın kalkınma üzerindeki önemine dikkat çekildi.

 
15 Ekim 2008 Çarşamba
TÜRK LEVREĞİ İSPANYOL SOFRALARINI SÜSLÜYOR!

Son yıllarda ihracatın yıldız sektörü haline gelen kültür balıkçılığı, 7-9 Ekim 2008 tarihleri arasında İspanya’da katıldığı 10. Conxemar 2008 Su Ürünleri Fuarı’nda gövde gösterisi yaptı. Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sinan KIZILTAN, “Türkiye Avrupa’nın balık tedarikçisi oluyor. 2009 yılı için ihracat hedefimiz 600 milyon dolara ulaşmak” diye konuştu.

15 Ekim 2008 Çarşamba
FİNANS SEKTÖRÜ İLE İHRACAT DÜNYASI KATOLİK NİKAHI İLE BİRBİRİNE BAĞLI

Dünya ekonomisinde yaşanan küresel kriz sonrasında Türk Bankacılık sektöründe bir panik ortamı oluştuğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Türk Finans sektörü bu kriz ortamında Türk İhracatçısı ile birlikte hareket ederse küresel krizden güçlenerek çıkar. Bu süreç kötü yönetildiği takdirde sıralı olarak iki tarafta ciddi yaralar alır. Bu durum iki tarafında yararına olmaz. Finans sektörü ile ihracat dünyasının katolik nikahı ile birbirine bağlı olduğu hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalı” diye konuştu.

 
13 Ekim 2008 Pazartesi
EGELİ İHRACATÇILARA ÖDÜL YAĞDI

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen Dış Ticaret Haftası kapsamında verilen, “2007 Yılı Başarılı İhracatçılar” ödüllerinden 5 tanesini Egeli ihracatçılar aldı.

11 Ekim 2008 Cumartesi
EZZİB YENİ SEZONDA POLEMİĞİN TARAFI OLMAYACAK

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, 180 bin ton zeytinyağı, 380 bin ton sofralık zeytin rekoltesinin beklediği 2008/09 sezonu başlarken, başta Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi olmak üzere sektörün diğer unsurlarının beyanat ve söylemlerine yanıt vermeyecek.

 
10 Ekim 2008 Cuma
SATSUMA MANDARİN İHRACAT SEZONU UMUTLU BAŞLIYOR

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden satsuma mandarinde 2008/09 sezonu 13 Ekim’de başlıyor. Ege Bölgesi Satsuma mandarin rekoltesindeki yüzde 30 artış, İspanya’nın rekoltesinin düşük olması ve döviz kurundaki artış Türk ihracatçılarını umutlandırıyor. Tek kaygı, Türk ihracatçılarının kendi kendine rekabete düşmesi.

05 Ekim 2008 Pazar
DOĞALTAŞ İHRACATÇILARI MİLANO’DAN MUTLU DÖNDÜ

En büyük ihraç pazarları olan Amerika Birleşik Devletleri’nde patlak veren Mortgage krizi sonrasında, sıkıntılı bir süreçten geçmekte olan Doğaltaş Sektörü, Verona’da düzenlenen 43. Marmomacc Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçılarla yaptıkları 100 milyon doları aşan ihracat anlaşmaları ile Türkiye’ye mutlu döndü. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, dünya doğaltaş pazarının ABD’den ibaret olmadığını gördüklerini söyledi.

 
02 Ekim 2008 Perşembe
TÜRK DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNDEN VERONA’DA GÖVDE GÖSTERİSİ

Dünya’nın en büyük mermer ve doğaltaş fuarı Verona 43. Marmomacc Fuarı’na katılan 60 Türk firması fuarda gövde gösterisi yaptı. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, yıllık 1.5 milyar dolar doğaltaş ihraç eder hale gelen Türkiye’nin 2010 hedefinin 2.5 milyar dolar olduğunu Verona Fuarı’nın bu anlamda önemli bir pusula olduğunu söyledi.

04 Ekim 2008 Cumartesi
DIŞ TİCARET DÜNYASI İHRACAT HABER’İ SEVDİ

İhracat dünyasının doğru bilgilere daha hızlı ve derli toplu ulaşabilmesi amacıyla “İlkler her zaman kazanır son duyan siz olmayın” sloganıyla 2007 yılı başında Ege İhracatçı Birlikleri tarafından faaliyete geçirilen ve ihracatçı firmalara ve dış ticarete ilgi duyan herkese anlık haber ve gelişmeleri ileten İhracat Haber bugüne kadar 10.000’in üzerinde kullanıcıya ulaştı.

 
03 Ekim 2008 Cuma
EGE BÖLGESİ MOBİLYA İHRACATINDA YÜZDE 50’LİK ARTIŞ

Ege Bölgesi’nden yapılan mobilya ihracatı, 2008 yılının 8 aylık döneminde, 2007 yılının aynı dönemine göre yüzde 50’lik artışla 50 milyon 185 bin dolara ulaştı. İhracatta İngiltere, Hollanda, Yunanistan, İran ve Almanya en fazla ihracat yapılan ülkeler olarak öne çıktı.

02 Ekim 2008 Perşembe
GELECEĞİN MODA SATINALMACILARI İZMİR’E HAYRAN KALDI

Danimarka’nın Herning kentinde yerleşik TEKO Bilgi Merkezi’nde moda satınalmacısı olmak üzere eğitimlerini sürdüren 23 kişilik bir öğrenci grubu Danimarkalı Profesör Karslten Moehlbeck başkanlığında geçtiğimiz hafta içerisinde İzmir’deki tekstil ve konfeksiyon firmalarını ziyaret ettiler. Ege Bölgesi’nin tekstil ve konfeksiyon sektöründe geldiği noktayı kendi gözleri ile görme fırsatı bulan satınalmacı adayları, tesislerimize ve üretimlerimize hayran kaldılar.

 
01 Ekim 2008 Çarşamba
TÜRK DOĞALTAŞ İHRACATÇILARI BAYRAMDA VERONA YOLCUSU

Dünyanın en büyük doğaltaş fuarı, Verona-Marmomacc Fuarı’na Türk doğal taş ihracatçılarından yoğun katılım olacak. İzfaş tarafından Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirilen fuara 60 doğaltaş ihracatçısı firmamız katılırken, Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen inceleme ve değerlendirme gezisine ise 150 civarında doğaltaş ihracatçısı katılacak.

30 Eylül 2008 Salı
EGE BÖLGESİ TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATI 3 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Türkiye’nin önemli tarım ürünleri ihracat merkezi Ege Bölgesi’nin yıllık tarım ürünleri ihracatı ilk kez 3 milyar doları aştı. 01 Eylül 2007 – 31 Ağustos 2008 tarihleri arasında Ege İhracatçı Birlikleri aracılığıyla yapılan tarım ürünleri ihracatı 3 milyar 98 milyon 134 bin 184 dolara ulaştı. Bir önceki yılın aynı döneminde Ege Bölgesi’nin tarım ürünleri ihracatı 2 milyar 580 milyon 626 bin 546 dolar olmuştu. Ege Bölgesi’nin tarım ürünleri ihracatındaki artış oranı yüzde 20 olarak gerçekleşti.

 
29 Eylül 2008 Pazartesi
ZEYTİN İHRACATI 100 MİLYON DOLARA DAYANDI

Türkiye, zeytin ihracatında 2007/08 sezonunun bitimine bir ay kala 98 milyon 774 bin dolarlık sofralık zeytin ihracat rakamına ulaştı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Gökalp, Eylül ayında yapılacak ihracat ile bu sezon 100 milyon doların ilk kez aşılmasının beklendiğini, 2010-11 sezonunda sektörün hedefinin 250 milyon dolarlık ihracat olduğunu söyledi.

24 Eylül 2008 Çarşamba
ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA YENİ SEZON HEDEFİ 100 BİN TON

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde, İzmir Ticaret Odası, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, TARİŞ, Marmarabirlik, UZZK ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün katılımıyla oluşan Zeytin ve Zeytinyağı Rekolte Tespit Komisyonu tarafından 160 bin ton olarak açıklanan zeytinyağı, 328 bin ton olarak açıklanan zeytin rekoltesinin yağışlarla birlikte yüzde 15 civarında daha fazla çıkacağını tahmin ettiklerini, Türkiye’nin 2008-09 sezonunda 100 bin ton zeytinyağı ihraç edebileceğini söyledi.

 
24 Eylül 2008 Çarşamba
HAYİM ESKİNAZİ’NİN EMANETİNİ NURETTİN TARAKÇIOĞLU ÜSTLENDİ

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Başkanı Hayim Eskinazi’nin 27 Ağustos 2008 tarihinde vefatı nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı’na halen bu birlikte başkan vekili olarak görev yapan Nurettin Tarakçıoğlu, Başkan Vekilliğine ise Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Kemer seçildi. Eskinazi’nin yönetim kurulundan ayrılması nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine ise Levent Dolmen geldi.

20 Eylül 2008 Cumartesi
BEDRİ GİRİT ORTAK YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bedri Girit, 2008-2010 dönemi için Türkiye Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

 
19 Eylül 2008 Cuma
ALİ NEDİM GÜRELİ TİM BAŞKAN VEKİLLİĞİNE SEÇİLDİ

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği görevine seçildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, 09 Eylül 2008 tarihinde İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’nde yapılan 15. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda seçilen TİM İcra Komitesi, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Başkanlığı’nda ilk toplantısını yaptı ve görev dağılımını gerçekleştirdi.

17 Eylül 2008 Çarşamba
Google Türkiye ve EİB KOBİ’leri Yurtdışı Pazarlar ile Buluşturuyor

Dünyanın lider arama motoru Google ve Ege İhracatçılar Birliği, Türkiye’de KOBİ’lerin interneti etkin bir pazarlama kanalı olarak kullanmalarını desteklemek üzere bir işbirliği başlattılar.

 
16 Eylül 2008 Salı
ACLE FUARI İLE TÜRK DERİ İHRACATÇISI ÇİN PAZARINDA GÜÇLENİYOR

Türk deri ve deri ürünleri ihracatçıları, All China Leather Exhibition (ACLE) Deri, deri kimyasalları ve makine ve ekipmanları fuarına katılarak Çin’e deri ihracatımızı arttırmak için temaslar kurdular. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko, ACLE Fuarı’na 9 yıldır katıldıklarını bu sayede Çin’e 1 milyon 660 bin dolar olan deri ve deri ürünleri ihracatının 21 milyon 339 bin dolara çıktığını söyledi.

12 Eylül 2008 Cuma
MİMAR KEMALETTİN ÇARŞISI PERAKENDE MERKEZİ OLMALI

Tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde, İzmir ve Ege Bölgesi’nin önemli toptancılarını bünyesinde barındıran Mimar Kemalettin Çarşısı’nın perakende sektörüne hizmet eder hale gelmesi gerektiğini belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, bu amaçla Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği’nin yürüteceği çalışmalara İzmir Ticaret Odası ve Ege İhracatçı Birlikleri olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

 
05 Eylül 2008 Cuma
EGE MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİNDEN DEVLET BAKANI TÜZMEN'E DESTEK

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Osman Erdinç, Türkiye’nin 2000’li yılların başında 30 milyar dolar seviyesinde olan ihracatının 2008 yılında 130 milyar dolara kendiliğinden gelmediğini, ihracat artışının arkasındaki gizli kahramanın Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen olduğunu söyledi.

02 Eylül 2008 Salı
EGE BÖLGESİ İHRACATINI AĞUSTOS AYINDA DEMİRÇELİK KURTARDI

Ege İhracatçı Birlikleri’nin ihracatı Ağustos ayında 2007 yılının Ağustos ayına göre yüzde 27’lik artışla 693 milyon 744 bin 948 dolara çıkarken, artışın neredeyse tamamı ihracatını yüzde 128 arttıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nden kaynaklandı.

 
29 Ağustos 2008 Cuma
KURU MEYVE İHRACATÇILARI 1 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA KİLİTLENDİ

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri olan çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı ihracatında kuru meyve ihracatçıları 1 milyar dolarlık ihracata kilitlendi.

28 Ağustos 2008 Perşembe
HAYİM ESKİNAZİ TOPRAĞA VERİLDİ

Önceki gün vefat eden Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayim Eskinazi, toprağa verildi. Eskinazi için Altındağ Musevi Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlendi.

 
27 Ağustos 2008 Çarşamba
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİNİN ACI GÜNÜ HAYİM ESKİNAZİ’Yİ KAYBETTİK

Ege İhracatçı Birlikleri’nin acı günü. Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayim Eskinazi vefat etti. Bir süredir amansız hastalıkla boğuşan Eskinazi, bugün sabaha karşı İzmir Özel Sağlık Hastanesi’nde vefat etti.

25 Ağustos 2008 Pazartesi
KURU İNCİRDE İLK YÜKLEME TARİHİ 03 EKİM 2008 OLARAK BELİRLENDİ

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde 2008-2009 sezonu ihracatı 3 Ekim 2008 tarihinde başlayacak. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu bugün ilk gemi tarihi olarak da bilinen ilk ihraç tarihini belirlemek için olağanüstü toplandı.

 
20 Ağustos 2008 Çarşamba
EİB 4. MODA TASARIM YARIŞMASI FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından, sektöre yetenekli, yenilikçi, vizyon sahibi, yaratıcı tasarımcıları kazandırmak amacıyla bu yıl 4. Kez düzenlenen EİB 4. Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu.

19 Ağustos 2008 Salı
EGELİ İHRACATÇILARDA MAHMUT ÖZGENER MUTLULUĞU

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bugün Ankara’da yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda Futbol Federasyonu Başkanlığı’na Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener’in seçilmesi Ege İhracatçı Birlikleri’nde büyük mutluluğa yol açtı.

 
19 Ağustos 2008 Salı
EGE BÖLGESİ NARENCİYE REKOLTESİNDE MANDARİN BEREKETİ

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden Narenciye’de 2008/09 sezonunda mandarin bereketi yaşanıyor. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin koordinatörlüğünde, Dış Ticaret Müsteşarlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü, İzmir Ziraat Odası ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarından oluşan Narenciye Rekolte Tespit Komisyonu, 2008 yılı Ege Bölgesi Narenciye Rekoltesi’ni 403 bin 214 ton olarak tespit etti. Mandarin 201 bin 823 ton ile rekoltede aslan payını aldı. Mandarin rekoltesi 2007 yılına göre yüzde 30 artış gösterdi.

14 Ağustos 2008 Perşembe
Ekonomi yönetiminden nasihat değil destek bekliyoruz

İzmir’de yapılan Tekstil ve hazır giyim ihracatçı birlikleri ortak yönetim kururlu toplantısında 18 Ağustos’ta Ankara’da yapılacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan çıkacak sonuçları bekleme kararı alındı. Net çözüm bulunmadığı takdirde sektör eylem yapacak.

 
05 Ağustos 2008 Salı
EGELİ İHRACATÇILARDAN ORMANLARIMIZ İÇİN YANGIN HAVUZU

Yaşamımızın önemli parçaları olan, toplum yaşamının akciğerleri olarak nitelendirilen ormanlarımız yaz aylarının başlaması ile birlikte yangınlarla ciddi tehdit altında. Özellikle son dönemlerde her gün ülkemizin farklı bir noktasından gelen orman yangını haberleri yüreğimizi ağzımıza getiriyor. Küresel ısınma olgusunun kendisini her geçen gün daha fazla hissettirdiği ortamda ormanlarımıza sahip çıkmak, mevcut orman varlığımızı arttırmak daha da kaçınılmaz hale geldi.

04 Ağustos 2008 Pazartesi
EGE BÖLGESİ İHRACATI 15 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Sayın Mustafa TÜRKMENOĞLU, geriye doğru bir yıllık dönemde Ege Bölgesi ihracatının 15 milyar doların üzerinde seyrine devam etmekte olduğunu, ancak bununla birlikte ihracatın önündeki güçlüklerin giderek kendisini çok daha fazla hisstetirmeye başladığını ifade etti.

 
23 Temmuz 2008 Çarşamba
TÜTÜN İHRACATÇILARI MAHMUT ÖZGENER İLE DEVAM DEDİ

Ege İhracatçı Birlikleri’nde genel kurullar sonrasında seçilen yönetim kurullarının görev dağılımları Ege Tütün İhracatçıları Birliği ile tamamlandı. Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Öz-Ege Tütün Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını temsilen yönetim kurulunda yer alan Mahmut Özgener tekrar seçildi.

23 Temmuz 2008 Çarşamba
EGE İHRACATÇILAR TARIM BAKANI İLE SORUNLARI MASAYA YATIRDI

Türkiye’nin en önemli tarım ürünleri ihracat bölgesi olan Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatta yaşanan sorunların çözümü için Ege İhracatçı Birlikleri’nde ihracatçılar ile biraraya gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının son 5 yılda 4 milyar dolardan 10 milyar dolara ulaştığını, bu ihracatın yüzde 28’inin Ege Bölgesi ihracatçıları tarafından gerçekleştirilğini, rakamların daha da yukarı çıkması için ihracat sektörü ile bakanlık olarak ortak çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

 
18 Temmuz 2008 Cuma
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINDA YAKLAŞAN BÜYÜK ÜRETİME TANITIM DESTEĞİ

Türkiye’nin son yıllarda zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 160 milyona çıkarması ve bu ağaçların önümüzdeki yıldan itibaren ürün vermeye başlayacak olması tanıtımı zorunlu kıldı. Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatında dünya ikinciliğine ulaşacak üretim altyapısına kavuşması sonrasında harekete geçen Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’ni kurdu. ZZTK için İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’nde tanıtım toplantısı düzenlendi.

18 Temmuz 2008 Cuma
YENİ MADEN YASASI GELİYOR, MADEN İHRACATÇILARININ SIKINTILARI BİTİYOR

Madencilik sektörünün, Türkiye’nin büyüme ortalamasının üzerinde büyüyen dinamik bir sektör olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi Güler, madencilik sektörünün uluslararası arenada rekabet edebilmesi için gerekli tedbirlerin alınması için madencilik sektörü ile ortak hareket etme sözü verdi. Güler, madencilik sektörünün önünü daha net görebilmesi için yeni bir madencilik yasası hazırlığında son aşamaya geldiklerini söyledi.

 
18 Temmuz 2008 Cuma
KURU KAYISI İHRACATINDAN 270 MİLYON DOLARLIK GELİR

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya birincisi olduğu kuru kayısıda başarılı bir sezon geride kalıyor. Türkiye, 01 Ağustos 2007 – 30 Haziran 2008 tarihleri arasında 269 milyon 923 bin dolarlık kuru kayısı ihraç etti. Geçen sezon aynı dönemdeki kuru kayısı ihracatımız 194 milyon 487 bin dolar olmuştu. Kuru kayısı ihracatındaki artış yüzde 39 seviyesinde gerçekleşti.

18 Temmuz 2008 Cuma
TÜRKİYE KURU MEYVE İHRACATÇI BAŞKANI ELİ ALHARAL

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Eli Alharal, Türkiye Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

 
16 Temmuz 2008 Çarşamba
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİNDE BAŞKANLAR BELLİ OLUYOR

Ege İhracatçı Birlikleri’nde genel kurullar sonrasında seçilen yönetim kurulları görev dağılımlarını tamamlıyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi ve görev dağılımını yaptı ve İzmir Demir Çelik San. Tic. A.Ş. firmasını temsilen yönetim kuruluna giren Halil Şahin Yönetim Kurulu Başkanlığına tekrar seçildi.

11 Temmuz 2008 Cuma
EZZİB BAŞKANLIĞINA ALİ NEDİM GÜRELİ SEÇİLDİ

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ali Nedim Güreli tekrar seçildi.

 
10 Temmuz 2008 Perşembe
YAŞ MEYVE İHRACATÇILARININ BAŞKANI TÜRKMENOĞLU OLDU

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mustafa Türkmenoğlu tekrar seçildi. 24 Haziran 2008 Salı günü yapılan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda Cengiz Balık ile yarışan ve seçimi 69’a karşı 100 oyla kazanan Mustafa Türkmenoğlu, ilk yönetim kurulu toplantısında Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

09 Temmuz 2008 Çarşamba
EGELİ MADEN İHRACATÇILARININ BAŞKANLIĞINA ARSLAN ERDİNÇ SEÇİLDİ

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Arslan Osman Erdinç tekrar seçildi. 27 Haziran 2008 Cuma günü yapılan Ege Maden İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda seçilen yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı ve kendi arasında görev dağılımını gerçekleştirdi. Toplantıda, Midas Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi temsilen yönetim kuruluna giren Arslan Osman Erdinç, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

 
07 Temmuz 2008 Pazartesi
EHKİB BAŞKANLIĞI’NA JAK ESKİNAZİ TEKRAR SEÇİLDİ

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin 18 Haziran 2008 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu’na seçilen firmaların bildirdiği temsilcilerin 07 Temmuz 2008 Pazartesi akşamı yaptığı ilk yönetim kurulu toplantısında, Pergamon-Status Dış Ticaret A.Ş.’yi temsil eden Jak Eskinazi Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na tekrar seçildi.

07 Temmuz 2008 Pazartesi
KURU MEYVE İHRACATÇILARINDA GABAY DÖNEMİ

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı el değiştirdi. 27 Haziran 2008 Cuma günü yapılan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda seçilen yeni yönetim kurulu ilk toplantısını yaptı ve kendi arasında görev dağılımını gerçekleştirdi. Toplantıda, Gabay Dış Ticaret A.Ş.’yi temsilen yönetim kuruluna giren Menaşe Gabay, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Gabay, geçen dönem Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapıyordu.

 
03 Temmuz 2008 Perşembe
ZZTK ÇALIŞIYOR İHRACATIMIZ ARTIYOR

Dünya’nın ikinci büyük üreticisi ve ihracatçısı olmayı hedeflediğimiz zeytin ve zeytinyağı sektöründe Türkiye’nin ihracatını arttırmak için Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Kometisi’ni kuran ihracatçılar, son bir yıllık süreçte yaptıkları tanıtım çalışmaları ile Çin, Hindistan ve Singapur’a zeytinyağı ihracatımızı yüzde 105 oranında arttırdılar.

02 Temmuz 2008 Çarşamba
EGE BÖLGESİ YILLIK İHRACATI 15,3 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Ege Bölgesi ihracatçıları son bir yılda 15 milyar 288 milyon 478 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşamaktalar. Bu ihracatın 7 milyar 606 milyon 524 bin dolarlık dilimi Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri tarafından gerçekleştirildi ve aylık bazda ilk defa 700 milyon dolar barajı geçildi…

 
27 Haziran 2008 Cuma
EGELİ MADEN İHRACATÇILARININ SEÇİMİ NEFES KESTİ

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde sonucu merakla beklenen seçimi halen Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren Arslan Osman Erdinç’in hazırladığı liste kazandı. Erdinç’in listesi 187 oy alırken, rakibi Ege Doğaltaş Platformu Başkanı Mevlüt Kaya’nın hazırladığı liste 156 oyda kaldı. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nda 5 üye yerini korurken 4 firma yönetime girmenin mutluluğunu yaşadı.

27 Haziran 2008 Cuma
“DİR TALEBİMİZ DEVAM EDİYOR, SÜREKLİ OLSUN İSTİYORUZ”

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, ihracat kaydıyla ithalat yapmaya imkan veren dahilde işleme rejimi kapsamında zeytin ve zeytinyağı ithal etme taleplerinin devam ettiğini, DİR kapsamında ithalatı bir yıllığına talep etmediklerini sektörde sürekli olarak bu argümanın ellerinde olmasını istediklerini söyledi.

 
27 Haziran 2008 Cuma
DEFNE BAHÇELERİ KURULACAK

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayim Eskinazi, bugüne kadar tabiatta doğal yollarda yetişen defnenin plantasyonlarla üretimi için Çevre ve Orman Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini söyledi.

26 Haziran 2008 Perşembe
YAĞLI TOHUMLARDA FİYATLARIN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Küresel ısınma nedeniyle hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar üretiminde düşüş yaşandığını bu nedenle fiyatların arttığını ve ihracatta miktar bazında olmasa da değer bazında artış olduğunu belirten Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ramazan Abay, son günlerde ise yağlı tohum fiyatlarının gerileme eğiliminde olduğunu söyledi.

 
26 Eylül 2008 Perşembe
YAĞLI TOHUMLARDA FİYATLARIN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Küresel ısınma nedeniyle hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar üretiminde düşüş yaşandığını bu nedenle fiyatların arttığını ve ihracatta miktar bazında olmasa da değer bazında artış olduğunu belirten Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ramazan Abay, son günlerde ise yağlı tohum fiyatlarının gerileme eğiliminde olduğunu söyledi.

25 Haziran 2008 Çarşamba
DERİ İHRACATÇISI GİRDİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEYE YOĞUNLAŞACAK

Deri ve Deri mamulleri sektörünün emek yoğun sektörlerin başında geldiğini belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, döviz kurlarında önümüzdeki yıllarda da önemli bir iyileşme beklemediklerini o nedenle istihdam yüklerinin düşürülmesi başta olmak üzere girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

 
24 Haziran 2008 Salı
YAŞ MEYVE İHRACATÇILARINDA TÜRKMENOĞLU GÜVEN TAZELEDİ

Ege Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği seçimlerinde, Halen başkanlık görevini yürüten Mustafa Türkmenoğlu ile Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Balık’ın hazırladığı listeler yarıştı. seçimin gülen tarafı Mustafa Türkmenoğlu ve ekibi oldu. 169 kişinin oy kullandığı seçimlerde Türkmenoğlu’nun listesi 100, Balık’ın listesi 69 oy aldı.

24 Haziran 2008 Salı
BALIK İHRACATÇILARI RUSYA’YA İHRACATIN AREFESİNDE

Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Temmuz sonundan itibaren Rusya’ya su ürünleri ihracatının başlayabileceğini söyledi.

 
23 Haziran 2008 Pazartesi
MAHMUT ÖZGENER İSVİÇRE’DE İKEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili olarak, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yarı finale kalan A Milli Futbol Takımımız ile birlikte İsviçre’de bulunan Mahmut Özgener İzmir’de gıyabında Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine tekrar seçildi.

23 Haziran 2008 Pazartesi
ELEKTRİK ZAMMI DEMİRÇELİK İHRACATÇILARINI ÇARPTI

İhracatta yakaladığı başarı ile ikinci büyük sektör haline gelen demir-çelik sektörü, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yüzde 20’lik elektrik zammı ile sarsıldı.

 
19 Haziran 2008 Perşembe
KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU’NDA 5 ÜYE DEĞİŞTİ

Ege İhracatçı Birlikleri’nden 2007 yılı seçimli genel kurul toplantılarının ikincisinde, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu seçimleri yapıldı. Seçim sonrasında, mevcut yönetim kurulundan 4 firma yerini korurken 5 firma yönetime girme mutluluğunu yaşadı.

18 Haziran 2008 Çarşamba
EGELİ TEKSTİL İHRACATÇILARI YENİ YÖNETİMLERİNİ SEÇTİ

Ege İhracatçı Birlikleri’nde seçim maratonu başladı. İlk genel kurulunu yapan sektör, Türkiye’nin ihracatta lokomotif sektörlerinden tekstil oldu.

 
13 Haziran 2008 Cuma
ZEYTİNYAĞI TADIM PANELİNE BİR ADIM KALDI

Türkiye, son yıllarda zeytin ağacı varlığını 150 milyon adede çıkardı ve zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefliyor.

12 Haziran 2008 Perşembe
BALIKLAR REKLAM YILDIZI OLACAK

Türkiye’de son yıllarda ihracatın altın sektörleri arasında yer alan Su Ürünleri Sektörü tarafından, Ülkemizin dış pazarlardaki imajının güçlendirilmesi ve küresel su ürünleri ticareti içerisindeki payının artırılması amacıyla, etkin bir program dahilinde tanıtım etkinlikleri düzenlenmesine yönelik Dış Ticaret Müsteşarlığı onayı, Ege, İstanbul ve Akdeniz Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri’nin ortaklığında “Su Ürünleri Tanıtım Grubu” oluşturuldu. Balıklar ve diğer su ürünleri, bundan sonra reklamlarda daha fazla boy gösterecek.

 
10 Haziran 2008 Salı
BALIK VE TAVUK İHRACATÇILARININ RUSYA ÇIKARTMASI

Doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki artış sonrasında yıllık ortalama 200 milyar dolar dış ticaret fazlası veren ülke konumuna gelen ve halkının refah seviyesi her geçen gün artan Rusya, balık ve beyaz et ihracatçıları için önemli ve büyük bir pazar haline geldi.

9 Haziran 2008 Pazartesi
JAPON PRENSESİ TAKAMADO EGE YEMEKLERİNE BAYILDI

Türkiye – Japonya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Japonya’ya resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün seyahatine zeytinyağlı Ege yemekleri damgasını vurdu.

 
5 Haziran 2008 Perşembe
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARININ ÖDÜL COŞKUSU

Zeytin ve Zeytinyağı Sektöründe 2007 yılında en fazla ihracat yapan 20 firma, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği tarafından ödüllendirildi.

3 Haziran 2008 Salı
EGE BÖLGESİ İHRACATI 15 MİLYAR DOLARI AŞTI

Ege Bölgesi son bir yılda 15 milyar 10 milyon 592 bin dolarlık ihracata imza attı. Bu ihracatın 7 milyar 478 milyon 586 bin dolarlık dilimi Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

 
30 Mayıs 2008 Cuma
DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNÜN ÇIRAKLARI OKULLU OLACAK

Türkiye’nin ihracatta 1980 sonrasında yıldızı parlayan sektörlerinin başında yer alan Doğaltaş sektörünün kalifiye ara eleman açığını kapatmak için kolları sıvayan Ege Maden İhracatçıları Birliği, Denizli’de “Doğal Taş ve Madencilik Sürekli Eğitim Merkezi” kurmak için çalışmalara start verdi. Okulun kurulması ile ilgili olarak Denizli Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Maden İhracatçılar Birliği arasında 28 Mayıs 2008 Çarşamba günü ön protokol imzalandı.

16 Mayıs 2008 Cuma
TÜRKİYE KURU MEYVE TİCARETİNİN YÜZDE 13’ÜNE HÜKMEDİYOR

Dünya kuru meyve ticareti 2007 yılında 7 milyar dolara ulaşırken, Türkiye 1 milyar dolarlık hacmi ile dünya kuru meyve ticaretinden yüzde 13’lük pay alıyor. Türkiye, kuru incir, kuru kayısı ve çekirdeksiz kuru üzümde ihracatta dünya şampiyonluğunu sürdürüyor.

 
08 Mayıs 2008 Perşembe
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARI ABD PAZARIDA GÖZ DİKTİ

Dünya’nın en büyük zeytinyağı tüketici ülkeleri arasında yer alan ve tüketim artış hızı dünya ortalamasının üzerinde artan Amerika Birleşik Devletleri’ne, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak isteyen ihracatçılar, ABD’nin önemli eyaletlerinden olan Florida’nın Ft. Lauderdale şehrinde 3-4 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılan Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne (International Olive&Oil Fest 2008) katıldı.

08 Mayıs 2008 Perşembe
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARI ABD PAZARIDA GÖZ DİKTİ

Dünya’nın en büyük zeytinyağı tüketici ülkeleri arasında yer alan ve tüketim artış hızı dünya ortalamasının üzerinde artan Amerika Birleşik Devletleri’ne, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak isteyen ihracatçılar, ABD’nin önemli eyaletlerinden olan Florida’nın Ft. Lauderdale şehrinde 3-4 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılan Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne (International Olive&Oil Fest 2008) katıldı.

 
03 Mayıs 2008 Cumartesi
ORGANİK SEKTÖRÜ TÜRKİYE’DE GELİŞMEYE AÇIK

Son yıllarda tüketici bilincinin artması ile birlikte sağlıklı ve doğal beslenmeye olan ilginin yükselmesi ile yıldızı parlayan sektör haline gelen Organik Ürünler Sektörü, bu trendten daha fazla pay alabilmek için çalışmalarına hız veriyor.

02 Mayıs 2008 Cuma
EGE BÖLGESİ İHRACATI 15 MİLYAR DOLARA DAYANDI

Ege Bölgesi son bir yılda 14 milyar 868 milyon 598 bin dolarlık ihracata imza attı. Bu ihracatın 7 milyar 417 milyon 992 bin dolarlık dilimi Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, üretim ve istihdama sağlanacak destekle Ege Bölgesi’nin ihracatının daha da artacağını, bunun da istihdama olumlu etki edeceğini söyledi.

 
05 Mayıs 2008 Pazartesi
TÜRK TEKSTİL VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ İTALYANLARI GİYDİRECEK

Türkiye’nin ihracatta ve istihdamda lokomotifleri arasında yer alan Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri, İtalya’yı hedef pazar olarak seçti. Geçtiğimiz yıllarda Turkish Fashion Break “Bir Kahve Molası Ticaret” kapsamında İtalya’ya çıkartmalar yapan Egeli tekstil ve konfeksiyon ihracatçıları, bu sefer İtalyan alıcıları İzmir’de ağırladı, koleksiyonlarını tanıttı ve ihracat bağlantıları kurdu.

04 Mayıs 2008 Pazar
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TANITIM KOMİTESİ’NİN SON DURAĞI SİNGAPUR

Önümüzdeki sezon zeytin ve zeytinyağında büyük bir rekolte bekleniyor. İç piyasada tüketimi sınırlı olan zeytin ve zeytinyağının elde kalmaması için ihracatçılar şimdiden kolları sıvadılar. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği işbirliğinde kurulan, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, tanıtım çalışmalarına hız verdi. Komite, Çin ve Hindistan’dan sonra şimdi de Singapur’da Gıda Fuarı’na katıldı ve Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yaptı.

 
03 Mayıs 2008 Cumartesi
ORGANİK SEKTÖRÜ TÜRKİYE’DE GELİŞMEYE AÇIK

Son yıllarda tüketici bilincinin artması ile birlikte sağlıklı ve doğal beslenmeye olan ilginin yükselmesi ile yıldızı parlayan sektör haline gelen Organik Ürünler Sektörü, bu trendten daha fazla pay alabilmek için çalışmalarına hız veriyor.

02 Mayıs 2008 Cuma
EGE BÖLGESİ İHRACATI 15 MİLYAR DOLARA DAYANDI

Ege Bölgesi son bir yılda 14 milyar 868 milyon 598 bin dolarlık ihracata imza attı. Bu ihracatın 7 milyar 417 milyon 992 bin dolarlık dilimi Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, üretim ve istihdama sağlanacak destekle Ege Bölgesi’nin ihracatının daha da artacağını, bunun da istihdama olumlu etki edeceğini söyledi.

 
28 Nisan 2008 Pazartesi
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ’NDE GENEL KURUL MARATONU BAŞLADI

Ege İhracatçı Birlikleri 2007 yılı olağan seçimsiz genel kurulları gerçekleştiriliyor. İlk genel kurul Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nindi. 2007 yılında ihracatını yüzde 49 oranında arttıran Ege Ağaç ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 2008 yılında ihracatlarını yüzde 30 oranında arttırarak 350 milyon dolarlık ihracat hedefliyor.

08 Nisan 2008 Salı
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARININ DİR TALEBİ

Zeytin ve Zeytinyağı sezonunun başında Dahilde İşleme Rejimi kapsamında zeytin ve zeytinyağı ithalatı talebinde bulunan ancak bu taleplerine bugüne kadar olumlu bir cevap alamayan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği taleplerinin arkasında olduklarını söyledi. Birlik Başkanı Güreli, zeytinyağı ihracatındaki yüzde 60’lık düşüşün, taleplerinin ne kadar doğru bir talep olduğunu gösterdiğini söyledi.

 
01 Şubat 2008 Cuma
İZMİR TÜRK DOĞALTAŞLARI İLE YAPILACAK ÇEŞMELERLE SÜSLENECEK

EXPO 2015’e ev sahipliği yapmak üzere resmi aday olan İzmir’in “Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar / Herkes İçin Sağlık” temasına paralel olarak, “taşın ve suyun” dansının, çağdaş kent dokusunda yaşayan kent insanları için yeni buluşma noktaları yaratılması amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğinde, I. Uluslararası İzmir Taş Heykel Sempozyumu düzenlenmesi ve ana temanın “Taş ve su” olarak belirlenmesi kararlaştırıldı. Türk doğaltaşlarının kullanımı ile Türk ve yabancı heykeltıraşlar tarafından yapılacak 6 tane çeşme şehrin değişik noktalarına renk ve canlılık kazandıracak.

02 Şubat 2008 Cumartesi
EİB İHRACATI OCAK AYINDA YÜZDE 37 ARTTI

Ege İhracatçı Birlikleri’nin ihracat kayıtları, 2008 yılı Ocak ayında bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 37 oranında arttı, aylık bazda 686.6 milyon Dolara ulaşıldı.

 
18 Şubat 2008 Pazartesi
ZEYTİN ve ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE ARAMA UZLAŞISI

Türkiye 2000 yılından bu tarafa her yıl ortalama 10 milyon zeytin fidanı dikerek kendisine belirlediği dünya ikinciliği hedefine hızla koşarken önümüzdeki süreçte oluşacak 650-700 bin ton zeytinyağı rekoltesini nasıl pazarlayacağının sancılarını şimdiden duymaya başladı. Sektör içinde bir uzlaşı sağlanabilmesi amacıyla düzenlenen “Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Arama Konferansı” üretici primi ve Avrupa Birliği’nden kota alınması konusunda ortak çalışma kararına zemin hazırlarken, İhracatçıların talebi olan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında zeytin ve zeytinyağı ithalatı talebine TARİŞ’in muhalefeti devam etti.

28 Şubat 2008 Perşembe
İZMİR LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRMESİNİN UZAMASININ FATURASINI İZMİR ÖDÜYOR

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun İzmir Limanı’nın özelleştirilmesinde yürütmeyi durdurma kararı vermesini değerlendiren Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “İzmir Limanı’nın özelleştirme sürecinin uzaması İzmir Limanı’nın verimli çalışmasının önünü tıkıyor. Bu şartlar altında limanı işleten mevcut İdare yatırım yapmaz. Yargı sürecinin mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılması İzmir Limanı’nın çalışması, ihracat ve ithalatın aksamaması ve İzmir’e faydası açısından daha doğru olur düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.

 
01 Mart 2008 Cumartesi
EGE BÖLGESİ DIŞ TİCARETTE DİĞER BÖLGELERE ÖRNEK OLMALI

Türkiye’nin 2007 yılında 107 milyar dolar ihracat, 169 milyar dolar ithalat yaptığını belirten Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin ihracatının ithalatını karşılama oranının yüzde 61’den, yüzde 63’e çıktığı bir ortamda, Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranının yüzde 115 seviyesinde olduğunu belirterek, Ege Bölgesi’ni örnek olarak gösterdi.

04 Mart 2008 Salı
EİB İHRACATI YÜZDE 39 ARTTI

Ege İhracatçı Birlikleri’nin ihracat kayıtları, 2008 yılı Şubat ayında bir önceki yılın Şubat ayına göre yüzde 39 oranında arttı, aylık bazda 673.3 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

 
05 Mart 2008 Çarşamba
EXPO ÇEŞMELERİNİN YAPIMINA BAŞLANDI!

EXPO 2015 İzmir’in “Herkes İçin Sağlık” temasına uygun olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen, “İzmir Uluslar arası Taş Heykel Sempozyumu” kapsamında İzmir’e kazandırılacak olan 6 adet çeşme için finale kalan heykeltıraşlar İzmir Kent Ormanı’nda hummalı bir çalışmanın içerisine girdi. Çeşmeler 26 Mart 2008 tarihinde Uluslararası Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışında İzmirlilerin hizmetine sunulacak ve şehrin yeni buluşma noktaları olacak.

07 Mart 2008 Cuma
BALIK VE YUMURTA İHRACATI DOLU DİZGİN

Ege Bölgesi’nden yapılan kültür balıkçılığı ve yumurta ihracatı rekora koşuyor. 2007 yılında Ege İhracatçı Birlikleri içerisinde ihracat artış rekoru kıran Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2008 yılının ilk iki aylık döneminde de ihracatını yüzde 110 arttırarak 100 milyon 796 bin dolara ulaştı.

 
12 Mart 2008 Çarşamba
EZZİB’DEN TAĞŞİŞLE MÜCADELEYE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Zeytinyağının içine başka bitkisel yağ karıştırarak (tağşiş) haksız kazanç elde eden fırsatçılara karşı yürüttüğü amansız takip ile zeytinyağı sektörüne büyük katkı sağlayan Aydın Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Talip Çetinkaya’ya Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği teşekkür plaketi verdi.

14 Mart 2008 Cuma
ESİN ÖZGENER SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütünün duayenlerinden, Ege Tütün İhracatçıları Birliği kurucularından ve 1970 – 1999 yılları arasında iki dönem halinde 25 yıl Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanlığı yapan, ismi Altay Spor Kulübü ile özdeşleşen Altay Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Esin Özgener son yolculuğuna sevenleri tarafından uğurlandı.

 
17 Mart 2008 Pazartesi
KOMŞUNUN MOBİLYALARI İZMİR’DEN

Son yıllarda çağdaş tasarımlarla ergonomik ürünler geliştiren ve ihracatta ciddi bir sıçrama sağlayan Egeli mobilya ihracatçıları Yunanistan pazarını kazanma çabalarında mutlu sona ulaşmak üzere. Ege İhracatçı Birlikleri Mobilya Çalışma Komitesi 29-30 Ekim 2007 tarihlerinde Rodos’a düzenlediği "Ticaret Heyeti Organizasyonu" ile başlattığı ve geçtiğimiz ay Atina’ya gerçekleştirdiği “İnceleme Gezisi”ne bir halka daha ekledi. Yunanistan’dan 6 firmadan 8 kişilik "Mobilya Alım Heyeti" İzmir’e geldi ve İzmirli mobilyacılarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

27 Mart 2008 Perşembe
DOĞALTAŞ İHRACATINDA HEDEF BÜYÜK, SORUNLAR DAHA BÜYÜK

Türkiye’nin son yıllarda ihracatta yıldızı parlayan sektörlerinin başında gelen doğaltaş sektörü, 2010 yılı için belirlediği 2.5 milyar dolar hedefine ulaşmak için çalışmalarını aralıksız sürdürürken, Türk ekonomisinin kamburları sektörün hedefine varmasını güçleştirecek noktaya geldi.

 
28 Mart 2007 Çarşamba
ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜMÜ SEKTÖRÜ GELECEĞİNE YÖN VERİYOR

Türkiye’nin dünya şampiyonu olduğu, Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzümde, 2007-08 sezonunda küresel ısınmanın etkisiyle rekolte 274 bin tondan, 220-230 bin ton seviyelerine geriledi. Ülkemiz ve dünya genelinde görülen üretim miktarındaki gerilemeye paralel, borsa fiyatları sezon başındaki 1.3-1.4 YTL seviyelerinden günümüzde 2.5 YTL üzerine çıkmıştır. İhraç fiyatları da ortalama 1200 dolar/ton’dan 2000 dolar/ton seviyelerini aşmıştır.

31 Mart 2008 Pazartesi
ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM SEKTÖRÜNDE ARAMA UZLAŞISI

Türkiye’nin ihracatında uzun yıllardır dünya lideri olduğu ancak küresel ısınma nedeniyle bu yıl sancılı bir sezon geçirdiği çekirdeksiz kuru üzümde, Sektör temsilcileri, sorunlarını aşmak ve dünya liderliğini sürdürebilmek için Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin öncülüğünde Arama Konferansı’nda bir araya geldi.

 
02 Nisan 2008 Çarşamba
TÜRKİYE İHRACATI REKORA KOŞTU, EİB İHRACATI YERİNDE SAYDI

Türkiye’nin ihracatı Mart ayında yüzde 23’lük artış gösterirken, Ege İhracatçı Birlikleri’nin kayda aldığı ihracat yerinde saydı. Ege Bölgesi’nin ihracatında tarım ve tarıma dayalı sanayinin payının büyük olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, düşük döviz kuru nedeniyle yerli girdi kullanımı yüksek sektörlerin dünya ile rekabet edebilecek fiyat oluşturmada zorlandıklarını söyledi.

07 Nisan 2008 Pazartesi
İZMİR ORGANİK TARIM KÜMELENMESİNİN BAŞKENTİ

Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen ’Organik Tarımda Kümelenme ve Yeni İş Fırsatları’ seminerinde konuşan Dış Ticaret Müsteşarlığı Uzmanı Yasin Türkcan, girişimcilik, Ar-Ge, inovasyon, sanayi ve kırsal kalkınma ile bölgesel kalkınmanın kümelenme olmadan başarılamayacağını belirterek, ekolojik tarımda İzmir merkezli oluşturulacak bir kümelenmenin bütün ülke için model olacağını ifade etti.

 
10 Nisan 2008 Perşembe
MOBİLYA İHRACATÇILARI MODEKO FIRSATINI KAÇIRMADI

Türkiye 2007 yılında 1.5 milyar dolara ulaştığı mobilya ihracatında, 2008 yılında 2 milyar doları geçmeyi hedefliyor. Bu amaçla, 17 Mart’ta Yunanistan’dan mobilya ithalatçılarını ağırlayan Ege İhracatçı Birlikleri, 08-09 Nisan tarihlerinde ise MODEKO Fuarı kapsamında Yunanistan, Gürcistan ve Libya’dan gelen alıcılarla mobilya ihracatçılarımızı buluşturdu.

12 Nisan 2008 Cumartesi
RUSYA MOSKOVA’DAN İBARET DEĞİL

Türkiye 15 milyar dolar dış ticaret açığı verdiği Rusya’ya dış ticaret açığını kapatmak için güçlü olduğu sektörlerde Rusya’daki pazar payını arttırmak için çalışıyor. Rusya’ya 1.3 milyar dolarlık ihracat yaptığımız tekstil, konfeksiyon, deri ve halı sektörlerinde amaç, Rusya’da Lojistik Merkezi kurarak hem ihracatımızı arttırmak hem de dış ticaret açığını düşürmek. Bu amaçla Rusya’da Moskova dışında nüfusu 1 milyonu geçen 12 kent hedef pazar olarak seçildi.

 
15 Nisan 2008 Salı
TÜRK DOĞALTAŞ İHRACATÇILARI ÇİN’DE ŞOV YAPTI

Dünya’nın en büyük inşaat şantiyesi konumundaki Çin Halk Cumhuriyeti’ne Türkiye’nin doğaltaş ihracatını arttırmak isteyen Ege İhracatçı Birlikleri, 39 Türk doğaltaş ihracatçısını STONETECH 2008 15. Çin Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na götürdü. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Osman Erdinç, “Hedef, yıllık 158 milyon dolar olan ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmak” diye konuştu.

22 Nisan 2008 Salı
TÜRKİYE AR-GE CENNETİ

Türkiye, KOBİ’lerin Ar-Ge çalışmalarının yüzde 75’ini destekliyor. Şirketlerin Ar-Ge için yaptıkları harcamalarda yüzde 40 olan vergiden mahsup sistemi yeni yasa ile birlikte yüzde 100’e çıkarıldı. Böylece, 1 YTL’lik Ar-Ge harcaması yapan KOBİ’ler 1.5 YTL geri dönüş sağlıyor. Türkiye’yi Ar-Ge Cennetine dönüştüren altyapı ile Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren firmalar rakiplerine fark atar hale geliyorlar.

 
16 Nisan 2008 Çarşamba
İZMİR LİMANININ SAHİPLİĞİ BİR AN ÖNCE BELİRLENMELİ

Türkiye’nin en büyük limanı olan İzmir Alsancak Limanı ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Acil yapılması gereken yatırımlar ise limanın özelleştirme süreci tamamlanamadığı için yapılamıyor. Yatırım yapılmadığı için son 4 yılda 350 milyon dolar sıkışıklık zammı ödeyen ihracatçılar, İzmir Limanı’nın sahipliğinin bir an önce belirlenmesini ve yeni sahibinin gerekli yatırımları bir an önce gerçekleştirmesini istiyor.

25 Nisan 2008 Cuma
İTALYANLARI EGELİ KONFEKSİYONCULAR GİYDİRECEK

Türkiye’nin ihracatta ve istihdamda lokomotifleri arasında yer alan Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri, İtalya’yı hedef pazar olarak seçti. Geçtiğimiz yıllarda Turkish Fashion Break “Bir Kahve Molası Ticaret” kapsamında İtalya’ya çıkartmalar yapan Egeli tekstil ve konfeksiyon ihracatçıları, bu sefer 05-06 Mayıs tarihlerinde İtalyan alıcıları İzmir’de hem ağırlayacak, hem de ürünlerini satacak.

 
08 Nisan 2008 Salı
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARININ DİR TALEBİ SÜRÜYOR

Zeytin ve Zeytinyağı sezonunun başında Dahilde İşleme Rejimi kapsamında zeytin ve zeytinyağı ithalatı talebinde bulunan ancak bu taleplerine bugüne kadar olumlu bir cevap alamayan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği taleplerinin arkasında olduklarını söyledi. Birlik Başkanı Güreli, zeytinyağı ihracatındaki yüzde 60’lık düşüşün, taleplerinin ne kadar doğru bir talep olduğunu gösterdiğini söyledi.

07 Nisan 2008 Pazartesi
İZMİR ORGANİK TARIM KÜMELENMESİNİN BAŞKENTİ

Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen ’Organik Tarımda Kümelenme ve Yeni İş Fırsatları’ seminerinde konuşan Dış Ticaret Müsteşarlığı Uzmanı Yasin Türkcan, girişimcilik, Ar-Ge, inovasyon, sanayi ve kırsal kalkınma ile bölgesel kalkınmanın kümelenme olmadan başarılamayacağını belirterek, ekolojik tarımda İzmir merkezli oluşturulacak bir kümelenmenin bütün ülke için model olacağını ifade etti.

 
10 Ocak 2008 Perşembe
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARININ GURUR TABLOSU

Zeytin ve Zeytinyağı İhracatında en fazla ihracat yapan firmalar için Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği tarafından “Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni” düzenlendi. EZZİB üyeleri 8 kategoride 24 ödül aldı.

25 Aralık 2007 Salı
İHRACAT SEKTÖRÜNÜ ELEKTRİK ÇARPTI

İhracat sektörü, hükümetten yeni yılda girdi maliyetlerini düşürecek tedbirler beklerken, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’ten gelen yüzde 10’luk elektrik zammı haberi ile hayal kırıklığına uğradı.

 
24 Aralık 2007 Pazartesi
BAL İHRACATI ALARM VERİYOR

Bal ihracatı eski günlerini arıyor. 2002 ve 2003 yıllarında altın dönemini yaşayan bal ihracatı, sonrasında bazı fırsatçıların sahte bal üretimi ile sarsıldı. Ege Üniversitesi ile işbirliğine giderek ARGEFAR Laboratuvarı’nda yaptığı çalışmalarla imajını düzeltip tekrar atağa geçmeye hazırlanan Bal ihracatçıları, bu sefer küresel ısınma nedeniyle üretimin yok denecek kadar aza düşmesi yüzünden ikinci darbeyi yedi.

24 Aralık 2007 Pazartesi
YUMURTACILIK SEKTÖRÜ 2007 YILINDA ALTIN DÖNEMİNİ YAŞIYOR

Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği kayıtlarına göre 2007 yılının Ocak – Kasım döneminde rekor artış gösteren yumurta ihracatı 22 milyon 922 bin dolara ulaştı.

 
24 Aralık 2007 Pazartesi
ZEYTİNYAĞI TADIM UZMANI YETİŞTİRİLECEK

Türkiye, Zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedefliyor. Sektördeki zeytinyağı tadım uzmanı açığını kapatmak içinde Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Ege Gıda ve Endüstriyel Analiz Laboratuvarı Ltd.Şti. ile birlikte 2008 yılı boyunca 10’ar kişilik gruplar halinde “Zeytinyağı Tadım Kursu” düzenleme kararı aldı. İlk kurs 2008 yılı Ocak ayında başlayacak.

24 Aralık 2007 Pazartesi
DÜŞÜK DÖVİZ KURU MOBİLYA İHRACATINDA HEDEF ŞAŞIRTTI

Bir çok sektörün ihracat rakamlarını korumayı başarı saydığı bir ortamda mobilya ihracatçıları yüzde 40’lık artışı yeterli görmüyor. Ege Bölgesi mobilya ihracatçıları, 2007 yılının Ocak – Kasım döneminde yüzde 40’lık artışla 51 milyon 883 bin dolarlık ihracat yaptı. Yüzde 40’lık ihracat artışı dahi mobilya ihracatçılarını mutlu etmedi.

 
24 Aralık 2007 Pazartesi
İHRACATÇILARDAN TANITIM GRUPLARI ATAĞI

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünde 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefleyen ihracatçılar, kurdukları tanıtım grupları ile dünyanın dört bir tarafında ürünlerini tanıtarak ihracatlarını arttırmak için çalışıyorlar.

24 Aralık 2007 Pazartesi
EGE BÖLGESİ İHRACATI 14 MİLYAR DOLARA DAYANDI

Türkiye son bir yılda 105 milyar dolarlık ihracat yaparak yeni bir rekora imza attı. Ege Bölgesi ise 105 milyar dolarlık rekora 13.7 milyar dolarlık katkı yaptı.

 
24 Aralık 2007 Pazartesi
BALIKLAR İHRACAT REKORU İÇİN YÜZDÜ

Ege Bölgesi’nden 2007 yılının 11 aylık döneminde 169 milyon 610 bin dolarlık balık ihracatı yapıldı. 2006 yılının aynı döneminde bu rakam 107 milyon 515 bin dolardı. Balık ihracatındaki artış yüzde 58’e ulaştı. Balık ihracatında en büyük alıcı AB ülkeleri oldu. Hollanda, İtalya ve Yunanistan başı çekti.

06 Kasım 2007 Salı
EİB III. Moda Tasarım Yarışmasında Şampiyon Belli Oldu.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl “KARNAVAL” teması ile hazırlanan “EİB 3. Moda Tasarım Yarışması” finali 6 Kasım 2007 Salı günü İzmir Uluslararası Fuar Alanı Kültürpark’da muhteşem bir gece ile tanıtıldı.

 
22 Ekim 2007 Pazartesi
Merkez Bankası Yine Umutları Söndürdü

Merkez Bankası’ndan faiz oranlarında ciddi bir indirim beklerken, 0.5 puanlık indirim ile şoka uğrayan ihracatçıların tepkisi sürüyor. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Rafael ÇİKUREL , Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun borçlanma faiz oranı yüzde 17,25’den 16,75’e çekmesini “ Beklentilerimizin çok aşağısında bir indirim, biz sektör olarak yerli girdi kullanan ve yarattığımız katma değerin tamamı milli ekonomiye kalan bir sektörüz ve artık döviz kurlarının düşüklüğü rekabet gücümüzü zorlaştırıyor” sözleriyle eleştirdi.

22 Ekim 2007 Pazartesi
PAMUK ZİRVESİ İZMİR’DE TOPLANDI

Beyaz altın olarak nitelendirilen, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ana hammaddesi olan pamuğun kaderini tayin eden en üst kuruluş olan Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi’nin 66. Genel Kurulu İzmir’de başladı.

Genel Kurulun açılışında konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya’nın tekstil ve giyim hacminin 500 milyar dolara ulaştığını, Türkiye’nin dünya genelinde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçısı ülkeler arasında 4., tekstil ihracatçısı ülkeler arasında ise 9. sırada yer aldığını belirtti.

 
22 Ekim 2007 Pazartesi
PAMUK DÜNYASI İZMİR’DE BULUŞTU

Beyaz altın olarak nitelendirilen, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ana hammaddesi olan pamuğun kaderini tayin eden en üst kuruluş olan Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi’nin 66. Genel Kurulu için 50 ülkeden İzmir’e gelen 547 delegeye İzmir Hilton Oteli’nde hoşgeldin kokteyli düzenlendi.

21 Ekim 2007 Pazar
“YTL EN AZ YÜZDE 20 DEĞERLİ”

Gazetelere tam sayfa ilanlar vererek Merkez Bankası’ndan şok faiz indirimi talebinde bulunan ihracatçılar, Merkez Bankası’nın 0.5 puanlık faiz indiriminin yaralarına merhem olmadığını belirtiyorlar.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, YTL’nin bugünkü bulunduğu pozisyonda en az yüzde 20 değerli olduğunu, ihracatçıların canını acıtan YTL’nin değerliliğini ortadan kaldıracak şekilde Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklediklerini söyledi.

 
19 Ekim 2007 Cuma
ANAYASA MAHKEMESİ KEYFİ YURTDIŞI ÇIKMA YASAĞINA DUR DEDİ

Anayasa Mahkemesi, Pasaport Kanunu’nun 22 maddesine göre Vergi Dairelerinin, 4389 sayılı Bankalar Kanunu ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince (mahkeme kararı olmaksızın) TMSF ve Kamu Bankalarının kendi keyfi kararlarıyla uyguladıkları “yurt dışına çıkış yasağı” uygulamasının iptaline ilişkin İstanbul 2. İdare Mahkemesi kaynaklı 4 ayrı gündem maddesinde verdiği ESAS kararlarıyla İPTAL kararları verdi.

19 Ekim 2007 Cuma
PAMUĞUN KALBİ İZMİR’DE ATACAK

Beyaz altın pamuğun kaderini tayin eden Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi (İCAC)’nin 66. Genel Kurul Toplantısı 22-26 Ekim 2007 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker’in katılımı ile gerçekleştirilecek olan ICAC Genel Kurul Toplantısı’na 400’ü yabancı 600’ü aşkın uzman katılıyor. Toplantıda beyaz altın pamuğun gelecekteki yol haritası belirlenmesinin yanında, İzmir ekonomisine 1.2 milyon dolarlık katkı sağlanacak.

 
18 Ekim 2007 Perşembe
MERKEZ BANKASI DOLAR ÇIKARKEN ŞAHİN, DÜŞERKEN GÜVERCİN

Merkez Bankası’ndan faiz oranlarında şok indirim beklerken, 0.5 puanlık indirim ile şoka uğrayan ihracatçıların tepkisi dinmiyor. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun borçlanma faiz oranı yüzde 17,25’den 16,75’e çekmesini “Dağ fare doğurdu. Merkez Bankası dolar çıkarken faizleri arttırma konusunda şahin gibi, dolar inerken ise faizleri düşürme konusunda güvercin gibi hareket ediyor” sözleriyle eleştirdi.

17 Ekim 2007 Çarşamba
32 ÜLKENİN DENETİM KURULUŞLARI BAŞKANLARI İZMİR’DE TOPLANDI

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) – Uluslararası Meyve Sebze Standartları Şeması tarafından her yıl düzenlenen, “OECD Denetim Kuruluşları Başkanları Toplantısı”nın 13.’sü bu yıl, 17-20 Ekim tarihleri arasında İzmir’de Dış Ticaret Müsteşarlığı ve DTM Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü organizasyonunda, Ege İhracatçı Birlikleri evsahipliğinde gerçekleştiriliyor.

 
17 Ekim 2007 Çarşamba
ETO’DA 15. YAŞ COŞKUSU!

Türkiye’de organik ürün üreticilerini, sanayicilerini, ihracatçılarını, akademisyenleri, sertifikasyon kuruluşlarını ve tüketicileri bir çatı altında toplayan Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) Derneği kuruluşun 15. yılını kutluyor.

15 Ekim 2007 Pazartesi
SATSUMA MANDARİN İHRACATINDA HEDEF GEÇEN YILI YAKALAMAK

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden satsuma mandarinde 18 Ekim’de ihracat başlıyor. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, geçen sezon Türkiye geneli 45 milyon 617 bin dolarlık, Ege Bölgesi’nde ise 10 milyon 886 bin dolarlık satsuma ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek, “Küresel ısınma nedeniyle yüzde 25 rekolte düşüşü oldu, YTL’nin aşırı değerli olması da işin tuzu biberi oldu. Rakibimiz olan İspanya, Mısır ve Fas stabil ihraç fiyatları verebiliyor. Bu şartlarda geçen sezonki ihracat rakamlarını yakalamamız başarı olacak” diye konuştu.

 
13 Ekim 2007 Cumartesi
EİB İHRACATÇILARIMIZI SENEGAL’E GÖTÜRÜYOR

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi çerçevesinde Ege İhracatçı Birlikleri 11 – 15 Kasım tarihleri arasında Senegal’in başkenti Dakar’da düzenlenecek olan 11. İslam Ülkeleri Ticaret Fuarı’na, Ticaret Heyeti Organizasyonu gerçekleştirecek.

12 Ekim 2007 Cuma
ICAC GENEL KURULU İZMİR EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK

Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi’nin 66. Genel Kurulu için İzmir’e 42 ülkeden gelecek olan 450 delege, 10 otelde konaklayacak, restoranlarda yemek yiyecek, taksiye binecek, hizmet sektöründen yararlanacak ve İzmir’e 1.2 milyor dolar döviz bırakacak.

 
12 Ekim 2007 Cuma
“İHRACATTA DA EĞİTİM ŞART”

2008 yılını Yenilikçilik Yılı ilan eden Ege İhracatçı Birlikleri ihracatçılardan gelen talepler doğrultusunda, İnovasyon (Yenilikçilik) konusundaki eğitim faaliyetlerine hız veriyor.

11 Ekim 2007 Perşembe
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE MÜCBİR SEBEB TALEBİ YOK

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, küresel ısınma, hammadde fiyatlarının yüksekliği gibi gerekçelerle Tarım Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ya da başka bir kuruma Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin mücbir sebep ya da Forje Majeur talebinde bulunmadığını söyledi.

 
11 Ekim 2007 Perşembe
ZEYTİN İHRACATÇILARI REKORA SEVİNEMEDİ!

Türkiye, zeytin ihracatında 2006/07 sezonunu 92 milyon 366 bin 350 dolarlık rekor ihracatla kapattı. Geçen sezona göre yüzde 18’lik artış göstererek Türkiye’nin tarihinde en fazla sofralık zeytin ihracatını gerçekleştiren zeytin ihracatçıları yeni sezon öncesinde hem ürünün az olması, hem de hammadde fiyatlarının dünya fiyatlarının iki katına çıkması nedeniyle kaygılı.

09 Ekim 2007 Salı
HAZIRGİYİMCİLER AVRUPAYI GİYDİRMEK İÇİN KOLLARI SIVADI

Türkiye’nin ihracatta ve istihdamda lokomotif sektörlerinin başında gelen Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörü, Avrupa’yı Türk konfeksiyon ürünleri ile giydirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kendi markası ile hazırgiyim ihracatı yapan EHKİB üyesi 15 firma 02-03 Ekim 2007 tarihlerinde Londra’da “Turkish Fashion Break Londra 2007” Marka Ticaret Heyeti organizasyonuna katılarak Türkiye’nin ihracatını arttırmak için görücüye çıktı.

 
05 Ekim 2007 Cuma
PAZARLARIMIZI KORUMAK İÇİN 1 YILLIK ZEYTİNYAĞI İTHALATI İSTİYORUZ

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, dünya pazarlarında Türk zeytinyağı ihracatçılarının konumlarını koruyabilmesi için bir yıl süreyle dahilde işleme rejimi kapsamında zeytinyağı ithalatı taleplerini Dış Ticaret Müsteşarlığı’na ilettiklerini söyledi.

02 Ekim 2007 Salı
DOĞALTAŞ İHRACATÇILARINDAN İTALYA ÇIKARMASI

Ege Maden İhracatçıları Birliği, İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük mermer ve doğaltaş fuarı MARMOMACC Mermer, Taş ve Teknolojileri Fuarı’na yaklaşık 190 kişilik bir heyetle katılıyor. Sektör mensuplarının dünyanın en büyük doğaltaş fuarına yoğun bir şekilde katılabilmeleri için özel uçak kiraladıklarını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Verona Fuarı’na katılarak dünyadaki en son teknolojik gelişmeleri ve modayı sektör mensuplarının takip edebilmesini sağlamak istediklerini belirtti.

 
01 Ekim 2007 Pazartesi
100 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA EGE'DEN 13.1 MİLYAR DOLARLIK KATKI

Türkiye, 2007 yılı sonu için ortaya koyduğu 100 milyar dolarlık ihracat hedefini 3 ay öncesinden kırdı. 100 milyar dolarlık ihracat rekorunu 3 ay önceden kırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Ege Bölgesi olarak rekora 13 milyar 38 milyon dolarlık katkı koymanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

26 Eylül 2007 Çarşamba
PAMUK DÜNYASI İZMİR’DE BULUŞUYOR!

Beyaz altın olarak nitelindirilen, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ana hammaddesi olan pamuğun, kaderini tayin eden Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 2007 yılı Genel Kurul Toplantısı, 22-26 Ekim 2007 tarihleri arasında İzmir Hilton Oteli’nde gerçekleştirilecek.

 
25 Eylül 2007 Salı
EGELİ İHRACATÇILAR İNOVASYON İLE REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRACAK

Uluslararası rekabette rakiplerine ancak yenilikçi yaklaşımlarla üstünlük sağlayabileceklerini düşünen Egeli İhracatçılar inovasyon çalışmalarına hız verdi. Ege İhracatçı Birlikleri İnovasyon Komitesi Başkanı Ahmet Uysal, “Uluslararası rekabette ayakta kalmanın yolu yeni, farklı ve tüketicinin beklentilerini üst seviyede karşılayan ürünlerle tüketiciye ulaşmaktan geçiyor. Egeli ihracatçıların bu konuda ufuklarını açmak için eğitim çalışmalarına ağırlık veriyoruz” diye konuştu.

21 Eylül 2007 Cuma
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE SPEKÜLATÖR TARTIŞMASI

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin’in basında yer alan, “Spekülatörler zeytinyağında fiyat düşürmeye çalışıyor” şeklindeki açıklamasında bahsettiği spekülatörlerin ismini açıklamaya davet etti.

 
20 Eylül 2007 Perşembe
ABD HAPŞIRDI, TÜRK İHRACATÇISI ZATÜRRE OLDU!

ABD’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan mortgage (tut-sat) krizini önlemek için ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri yarım puan indirerek 5,25’ten 4,75’e çekmesi İMKB’ye bayram ettirirken, döviz kurlarındaki gerileme ihracatçıların belini iyice büktü. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “ABD hapşırdı, Türk ihracatçısı zatürre oldu” şeklinde konuştu.

18 Eylül 2007 Salı
KURU İNCİRDE İLK YÜKLEME TARİHİ 05 EKİM OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde 2007-2008 sezonu ilk ihraç (ilk gemi) tarihi olarak daha önce belirlenen 28 Eylül tarihi, olumsuz hava koşulları nedeniyle yeterli miktarda kaliteli incirin ihracatçı firmalar tarafından temin edilememesi yüzünden 05 Ekim 2007 Cuma gününe ertelendi.

 
14 Eylül 2007 Cuma
ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARININ ÇİN SEFERİ

Zeytinyağı tüketimi son yıllarda katlanarak artan Çin Halk Cumhuriyeti’ne Türkiye’den zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için kolları sıvayan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Çin’in en önemli liman kentlerinden Xiamen’de 8-11 Eylül 2007 tarihleri arasında yapılan Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı’na (CIFIT) katılarak stand açtı, Çinlilere zeytin ve zeytinyağı ikramında bulundu. Çinli tüketicilerin beklentilerini öğrendi.

06 Eylül 2007 Perşembe
YAŞ ÜZÜM İHRACATINA RUSYA DOPİNGİ

Türkiye sultani sofralık üzüm ihracatında bu yıl parlak bir sezon geçiriyor. Rakip ülkelerde üretim konusunda yaşanan sıkıntı Türkiye’den fazla olunca bizim için avantaj oldu. Türkiye, yaş üzüm ihracatının başladığı 30 Temmuz tarihinden itibaren 31 Ağustos 2007 tarihine kadar yüzde 91’lik artışla 34 milyon 890 bin 546 dolarlık sultani sofralık üzüm ihracatı gerçekleştirdi. Rusya 15 milyon 431 bin 738 dolarlık yaş üzüm ihracatı ile ilk sırada yer aldı.

 
04 Eylül 2007 Salı
YUMURTA İHRACATI REKORA KOŞUYOR

Kuş gribinin olumsuz etkilerini üzerinden atan yumurtacılık sektörü ihracatta rekora koşuyor. Türkiye, 2007 yılının Ocak – Ağustos döneminde 36 milyon 748 bin 583 dolarlık yumurta ihracatına imza attı.

27 Ağustos 2007 Pazartesi
KURU İNCİRDE İLK YÜKLEME TARİHİ 28 EYLÜL OLARAK BELİRLENDİ

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde 2007-2008 sezonu ihracatı 28 Eylül 2007 tarihinde başlayacak.

 
20 Ağustos 2007 Pazartesi
ZEYTİNYAĞI TADIM UZMANLARI YETİŞTİRİLECEK

Zeytinyağı üretiminde teknolojinin gelişmesi ile birlikte kalitenin artması sektörde tadım uzmanı ihtiyacını beraberinde getirdi. 1. Aydın Zeytin ve Zeytinyağı Şenliği kapsamında “Zeytinyağı Tadım Paneli Eğitimi” gerçekleştirilecek.

16 Temmuz 2007 Pazartesi
NARENCİYE İHRACATINDA HEDEF 600 MİLYON DOLAR

NARENCİYE İHRACATINDA HEDEF
600 MİLYON DOLAR

 
04 Temmuz 2007 Çarşamba
GIDA İHRACATÇILARI HİNDİSTAN YOLCUSU

Dünya’nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’a Türkiye’nin gıda ürünleri ihracatını arttırmak için kolları sıvayan Ege İhracatçı Birlikleri, 06-08 Aralık 2007 tarihleri arasında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de IFEINDIA Uluslararası Gıda, İçecek, Konukseverlik ve Ağırlama Fuarı’na (International Food, Drink and Hospitality Exhibition) Türk gıda ürünleri ihracatçılarını götürmek için çalışma başlattı. Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, Hindistan’a 38 milyon dolar seviyesinde olan gıda ürünleri ihracatımızı 100 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

14 Haziran 2007 Perşembe
DEMİR İHRACATÇILARININ YENİ BAŞKANI HALİL ŞAHİN

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, İzmir Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin seçildi. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı Servet Eröcal’ın istifa etmesi nedeniyle boşalmıştı.

 
12 Haziran 2007 Salı
EGELİ İHRACATÇILAR REKABET GÜCÜNÜ İNOVASYONLA ARTTIRACAK

Türk ihraç ürünlerinin rekabet gücünü azaltan yüksek faiz, düşük kur politikasının ihracat sektörünün rekabet gücünü olumsuz etkilemesine izin vermek istemeyen Ege İhracatçı Birlikleri, uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırabilmek için İnovasyon Komistesi kurdu.

07 Haziran 2007 Perşembe
HAKSIZ KDV İADESİ TALEBİ İDDİALARINA İHRACATÇILARDAN SERT TEPKİ

İhracatçıların KDV iade taleplerinin yüzde 55.2’sinde usulsüzlük ve hatalı işlem tespit edildiğine ilişkin basında çıkan haberlerin ihracat camiasını haksız yere kamuoyu nezdinde top yekün suçlu durumuna getirdiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, sözkonusu oranın Türkiye genelinde toplam KDV iade taleplerini temsil etmediğini, ihracatımız içerisinde şüpheli bulunarak incelenen küçük bir kısma isabet ettiğini, üstelik bu rakamların yargı sürecinin tamamlanmadan bir kesinlik ifade etmediğini söyledi.

 
06 Haziran 2007 Çarşamba
Ayakkabı ihracatında hedef 1 milyar dolar

Dünyada deri ve deri mamulleri ihracatının içerisinde ayakkabı ihracatının yüzde 50’lik bir paya yaklaştığını belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko, Türkiye’de bu oranın yüzde 20 seviyesinde kaldığını söyledi. Galiko, "Biz bu rakamı yüzde 50’ye ulaştırmak için çaba gösteriyoruz" dedi. Galiko, 2006 yılı sonunda 221 milyon 939 bin dolarlık ihracat yapan ayakkabı sektörünün 1 milyar dolarlık ihracat yapabilecek alt yapıya sahip olduğunu ifade etti.

06 Haziran 2007 Çarşamba
AYAKKABI İHRACATINDA HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Dünya’da deri ve deri mamulleri ihracatının içerisinde ayakkabı ihracatının yüzde 50’lik bir paya yaklaştığını belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko, Türkiye’de bu oranın yüzde 20 seviyesinde kaldığını, bu rakamı yüzde 50’ye ulaştırmak için çaba gösterdiklerini söyledi. Galiko, 2006 yılı sonunda 221 milyon 939 bin dolarlık ihracat yapan ayakkabı sektörünün 1 milyar dolarlık ihracat yapabilecek altyapıya sahip olduğunu ifade etti.

 
01 Haziran 2007 Salı
KURU ÜZÜMDE KALİTELİ ÜRETİM DAHA FAZLA GELİR DEMEK

Türkiye’nin üretim ve ihracatında uzun yıllardan beri dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümde üreticilerin iyi tarım uygulamalarını dikkate alarak üretim yapmaları halinde ihracatta ürünlerin geri dönüşünün önüne geçileceği belirtildi.

31 Mayıs 2007 Pazartesi
Yunanistan'a balık ihracatında yüzde 150'lik artış

Ege Bölgesi’nden Yunanistan’a balık ihracatının 2007’nin ilk dört ayında geçen yıla göre yüzde 150’den fazla artış gösterdiği ve 11 milyon 300 bin dolara yükseldiği açıklandı.

 
25 Mayıs 2007 Perşembe
İHRACATÇILAR, SORUNLARINI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE PAYLAŞTI

Türkiye’nin 85.7 milyar dolar ihracat yapmasına rağmen 51 milyar dolar dış ticaret açığı vermesinin YTL’nin aşırı değerli olmasından kaynaklandığını belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, Türkiye’nin makro ekonomide sağladığı olumlu gelişmelerin, mikro ekonomide sağlanamadığını söyledi.

10 Mayıs 2007 Perşembe
KURU MEYVE İHRACATINDA KALİTEYİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Ege Kuru Meyve Mamulleri İhracatçıları Birliği, üretim ve ihracatında dünya lideri olduğumuz kuru incir ihracatında uluslararası kaliteyi yakalamak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 
04 Mayıs 2007 Çarşamba
ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM İHRACATINDA KALİTE ARAYIŞLARI

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümde üreticilerin iyi tarım uygulamalarını dikkate alarak üretim yapmaları halinde ihracatta ürünlerin geri dönüşünün önüne geçileceği belirtildi.

03 Mayıs 2007 Perşembe
“İZMİR LİMANI VERİMLİ ÇALIŞACAK İHRACATÇININ MALİYETLERİ DÜŞECEK”

İzmir Alsancak Limanı’nın 49 yıllığına özelleştirmesi için bugün Özelleştirme İdaresi’nde yapılan ihaleyi Ege İhracatçı Birlikleri’nin kurduğu Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş.’nin içinde bulunduğu Global-Hutchison-EİB Limaş konsorsiyumu 1 milyar 275 milyon dolarlık teklifi ile kazandı.

 
01 Mayıs 2007 Salı
EİB İHRACATI YÜZDE 17 ARTTI

Ege İhracatçı Birlikleri, 2007 yılının Nisan ayında 2006 yılının Nisan ayına göre ihracatta yüzde 17’lik artış başarısına imza attı.

27 Nisan 2007 Cuma
FAZLA MESAİ ÜCRETLERİNDEKİ ASTRONOMİK ARTIŞ KABUL EDİLEMEZ

Gümrük Müsteşarlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile ihracatta fazla mesai ücretleri arttırıldı. Acentalar, konteyner başına 15 dolar ekstra fazla mesai ücretini ihracatçılara fatura etmeye başladılar. 2005 yılının Eylül ayından beri sıkışıklık zammı nedeniyle 100 milyon doların üzerinde fazladan fatura ödedikleri tahmin edilen Egeli ihracatçılar, fazla mesai zammı geri alınmazsa, fazladan yıllık 10 milyon dolar da ilave mesai ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, fazla mesai ücretlerindeki bu artışın kabul edilemez olduğunu söyledi.

 
24 Nisan 2007 Salı
GIDA İHRACATÇILARINA ABD PAZARINA AÇILMA FIRSATI!

Yıllık gıda ürünleri ithalatı 77 milyar doları aşan ABD’ye Türkiye’nin 287 milyon dolar olan gıda ürünleri ihracatını ilk etapta 1 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Ege İhracatçı Birlikleri, Türk gıda ürünleri ihracatçısı firmaları Summer ‘07 International Fancy Food & Confection Show Gıda Fuarı’na davet ediyor.

14 Nisan 2007 Cumartesi
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TANITIM GRUBU YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden zeytin ve zeytinyağında dünya pazarlarında hak ettiği payı alabilmesi için Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği tarafından kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu’nun Yönetim Kurulu belirlendi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, Mustafa Gökalp, Metin Ölken, Mehmet Kadri Gündeş ve Hakan Özdolgun Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu’nda ihracatçı kesimini temsil edecekler. Yönetim Kurulu’nda Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın da bir temsilcisi bulunacak.

 
13 Nisan 2007 Cuma
İHRACATÇILAR, ÜNİVERSİTE HOCASI OLDU

İhracat Sektörüne nitelikli eleman yetiştirilmesi için üniversitelerle projeler yürüten ve üniversitelere destek sağlayan Ege İhracatçı Birlikleri, Celal Bayar Üniversitesi ile yeni bir projeye imza attı. Celal Bayar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim görevlilerinden Doç.Dr. Meltem Onay Özkaya’nın girişimleri sonucunda bölümlerinin son sınıf öğrencilerine, “Dış Ticarete İlişkin Uygulamalar ve Dış Ticaretle İlgili Kurum ve Kuruluşlar Hakkında Bilgiler” isimli dersi bu yıl Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları Başkanları ve üyeleri ile EİB’in uzman personeli tarafından veriliyor.

07 Nisan 2007 Cumartesi
EİB İHRACATINDA ABD ZİRVEDE YER ALDI


Türkiye’nin 2007 yılının ilk çeyreğinde en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Almanya geleneksel olarak birinciliğini korurken, Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan ihracatta ise Amerika Birleşik Devletleri ilk sırada yer aldı. Ege İhracatçı Birlikleri’nin yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği 1 milyar 573 milyon 489 bin 786 dolarlık ihracatın 219 milyon 481 bin 31 dolarlık bölümü ABD’ye yapıldı. ABD, EİB ihracatında yüzde 14 pay aldı.

 
03 Nisan 2007 Salı
TAŞIT ARAÇLARI YAN SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ'NE VALİ KIRAǒTAN DESTEK

Ege Bölgesi’nde taşıt araçları ve yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren 54 ihracatçı firmanın gerekli yasal prosedürü tamamlayarak Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in onayına sunduğu, Ege Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği’nin kurulmasına İzmir Valisi Cahit Kıraç’tan destek geldi.

02 Nisan 2007 Pazartesi
EİB, 7 MİLYAR DOLAR İHRACATA KİLİTLENDİ


Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde bulunan 12 ihracatçı birliğinde, 2006 yılı Genel Kurul Maratonu tamamlandı. Genel Kurullarda ortaya çıkan ortak görüş, döviz kurlarının gerçek seviyeye gelmesi halinde Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2007 yılı için belirlediği 7 milyar dolar ihracat hedefinin tutturulabileceği yönünde oldu.

 
30 Mart 2007 Cuma
DOĞALTAŞ İHRACATI 26 YILDA 500 KAT ARTTI

Dünya doğaltaş ve mermer rezervlerinin yüzde 40’ına sahip olan Türkiye, bu sektörde dünya genelinde en büyük ihracatçı ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Türkiye’nin 1980’de sadece 2 milyon dolarlık doğaltaş ihraç ettiğini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, 2006 yılında sektörün 1 milyar 27 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştığını, son 26 yılda ihracatın 500 kat artış gösterdiğini söyledi.

30 Mart 2007 Cuma
CANLI HAYVAN SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ 1 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLİYOR

Son yıllarda özellikle kültür balıkçılığı sektörünün atağı ile ihracatını her yıl katlar hale gelen Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri Sektörü, Şubat ayı sonunda yıllık 500 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek bir ilke imza attı. Sektör, 2010 yılı için ise 1 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledi.

 
30 Mart 2007 Cuma
EGELİ İHRACATÇILAR ALSANCAK LİMANINA TALİP OLDU

Türkiye’nin en büyük ihracat limanı olan ve Anadolu’daki üretimin dünya pazarlarına ulaşmasını sağlayan, yıllık 850 bin konteyner yükleme ve boşaltma işlemi yapılan Alsancak Limanı’nın özelleştirmesinde son aşamaya gelindi. Alsancak Limanı özelleştirmesine son teklif verme günü olan 30 Mart 2007 tarihinde Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş.’ninde içinde bulunduğu konsorsiyum tekliflerini Özelleştirme İdaresine teslim etti.

29 Mart 2007 Perşembe
İHRACATÇI YÜKSEK FAİZ İLE DÜŞÜK KUR ARASINDA SIKIŞTI

Ege Bölgesi’nden yapılan yaş meyve sebze ihracatının olması gerekenin çok altında olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, rakamların bu seviyede kalmasına gerekçe olarak 5 yıldır uygulanan dalgalı kur sistemini gösterdi. Türkmenoğlu, “Net döviz girdisi sağlayan ihracatçı sektörler yüksek faiz, düşük döviz kuru arasında sıkışıp kaldılar” dedi.

 
29 Mart 2007 Perşembe
“TEKSTİL İHRACATINDA YÜZDE 25 ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin tekstil sektöründe özellikle örme kumaş üretimi ve ihracatında Avrupalı rakiplerine göre rekabet avantajına sahip olduğunu belirten Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupalı firmalarının boşalttığı pazarı Türk tekstil firmalarının doldurduğunu söyledi. Ünlütürk, 2007 yılında tekstil ihracatının yüzde 25, örme kumaş ihracatının ise yüzde 40 oranında artışını beklediklerini kaydetti.

28 Mart 2007 Çarşamba
DERİ İHRACATINDA YÜZDE 46’LIK ARTIŞ VAR

Türkiye’nin deri ve deri mamulleri ihracatı 01 Ocak – 27 Mart tarihleri arasında yüzde 20’lik artış gösterirken, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin ihracat artışı yüzde 46 oldu. Rekor artış gösteren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği sözkonusu dönemde 36 milyon 177 bin dolarlık deri ve deri mamulleri ihracatı gerçekleştirdi.

 
28 Mart 2007 Çarşamba
KURU MEYVE İHRACATÇILARINDAN TANITIM ATAĞI

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya birincisi olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı’da tüketimi ihracat ve üretimin arttırılması amacıyla kuru meyve ihracatçıları tanıtım atağına kalkıyor. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Kuru Meyve İhracaçıları Birliği ve Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği ayrı ayrı hazırlayacakları 3 proje ile hedef pazarlarda kuru meyve reklam kampanyası yürütecekler.

27 Mart 2007 Salı
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TANITIM GRUBU KURULDU

Tarım sektörünün yeni gözde sektörlerinden zeytin ve zeytinyağı sektöründe ağırlığı dış piyasalarda tanıtım yapmak üzere Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu kurulması kararlaştırıldı. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu, fındık ve antep fıstığından sonra tarım sektöründe tanıtım grubu kurulan üçüncü sektör oldu.

 
27 Mart 2007 Salı
BRİC ÜLKELERİNE YAPILAN DOĞALTAŞ İHRACATI 5 YILDA ABD’Yİ GEÇECEK

Türkiye’nin doğaltaş ihracatının büyük bölümünün gerçekleştirildiği ABD’de ekonominin inişli çıkışlı hale geldiğini söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, bu nedenle doğaltaş pazarının çeşitlenmesine önem verdiklerini, önümüzdeki dönemde BRİC ülkeleri olarak tanımlanan Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya’ya doğaltaş ihracatının çok ciddi boyutlarda artmasını beklediklerini söyledi.

26 Mart 2007 Pazartesi
“İHRACATÇILAR DÜŞÜK DÖVİZ KURU NEDENİYLE SÜRÜNÜYOR”

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ramazan Abay, döviz kurlarının yıllardır baskı altında tutulması nedeniyle ihracatçının durumunu “sürünüyor” diye değerlendirdi.

 
25 Mart 2007 Pazar
DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNÜN YOL HARİTASI ÇİZİLDİ

Türkiye’nin ihracatta yükselen değeri olan doğaltaş sektörünün 2007-2009 dönemine ilişkin yol haritasını içeren Doğaltaş Stratejik Planı, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın (DTM) koordinasyonunda ve Ege İhracatçılar Birliği ile İstanbul Maden ve Metal İhracatçılar Birliği organizatörlüğünde, ilgili kamu kurumları temsilcileri ve sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile Bodrum’da 24-25 Mart 2007 tarihlerinde düzenlenen, “Doğaltaş Sektörü İhracat Stratejik Planı Toplantısı”nda oluşturuldu.

24 Mart 2007 Cumartesi
DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNÜN 2009 İHRACAT HEDEFİ 2.5 MİLYAR DOLAR

Türk ihracat sektörünün parlayan yıldızı doğaltaş sektörü hedef büyüttü. 2006 yılında 1 milyar 72 milyon dolar ihracat ile rekor kıran doğaltaş sektörü, 2007-2009 Stratejik İhracat Planı’nın sonunda ihracatını 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Başarı için kamu ve özel sektör el ele verdi.

 
26 Mart 2007 Perşembe
HAZIR GİYİMDE YENİ TREND PAKET ÜRÜN DÖNEMİ

Dünyada gelişen yeni pazarlama yöntemlerini yakından takip eden Egeli hazırgiyim ihracatçıları, müşterilerden gelen yeni talepler doğrultusunda paket ürün modeline geçti. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin 2006 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, müşteri taleplerinin paket ürün modeline doğru kaydığını söyledi.

22 Mart 2007 Perşembe
EVRİM TİMUR TASARIM ÖĞRENCİLERİNİ EİB’NİN KARNAVALINA DAVET ETTİ

EİB 3. Moda Tasarım Yarışması’nın teması Karnaval ile ilgili İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine seminer veren Dünyaca ünlü tasarımcımız Evrim Timur, öğrencilere ilk akıllarına geleni tasarlamamalarını, uzanabildikleri kadar uzağa ulaşmalarını tavsiye etti. EİB Moda Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı Emre Kızılgüneşler ise, yarışmacılara başarılı olabilmeleri için hazırgiyimde üretilebilecek tasarımlara ağırlık vermelerini önerdi.

 
15 Mart 2007 Perşembe
DAHA HIZLI HİZMET İÇİN HIZLI OKUMA

Ege İhracatçı Birlikleri 2007 yılını “Kalite Yılı” ilan ettikten sonra üyelerine daha hızlı, daha kaliteli hizmet verebilmek için eğitim programlarına hız verdi.

09 Mart 2007 Cuma
MODA TASARIMDA KARNAVAL ÇOŞKUSU

Bu yıl Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından üçüncüsü düzenlenecek olan “EİB Moda Tasarım Yarışması”nın ana teması Karnaval olarak vurgulandı.

 
05 Mart 2007 Pazartesi
TÜRKİYE VE ÇİN PAMUKÇULUKTA İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Türkiye ile Çin Dünya pamuk ticaretinde işbirliği yapacak. Çin’den Tekstil Sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların temsilcilerinden oluşan 11 kişilik heyet Ege İhracatçı Birlikleri’ni ziyaret etti. Ziyarette, dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı olan Türkiye ve Çin’in pamuk ticaretinde ortak hareket etme fikri benimsendi.

02 Mart 2007 Cuma
KURU MEYVE ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLENECEK

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incirde verim ve kalitenin arttırılması, tüketiciye daha sağlıklı ürün temininin sağlanması amaçlarına yönelik olarak üreticilerin eğitimi ve bilgilendirilmelerini yönelik “Üretici Eğitim Seminerleri” düzenlenecek.

 
02 Mart 2007 Cuma
EİB İHRACATINI SANAYİ ÜRÜNLERİ SÜRÜKLEDİ

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan ihracat değeri 2007 yılının Şubat ayında, 2006 yılının Şubat ayına göre yüzde 20’lik artışla 487 milyon 86 bin 977 dolara ulaştı. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan ihracat rakamı yılın ilk iki aylık döneminde yüzde 28’lik artışla 989 milyon 837 bin 642dolar olurken, son bir yıldaki ihracat rakamı yüzde 21’lik yükselme ile 6 milyar 161 milyon 177 bin 378 dolar oldu.

02 Mart 2007 Cuma
KURU İNCİR İHRACATÇILARINA MİLLETVEKİLİ DESTEĞİ

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, kuru incir ihracatçılarının aflatoksinle mücadele çalışmalarına destek verecek.

 
26 Şubat 2007 Pazartesi
VAR YILI YOK YILI NEDENİYLE AMBALAJLI SATIŞ YAPAMIYORUZ

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde var yılı yok yılı sorununu çözemediği için ambalajlı ürün ihracatında zorlandığını belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Emin Demirci, “2005-06 sezonunda İspanya 824 bin ton, İtalya 655 bin ton, Türkiye ise 115 bin ton üretim yaptı. Bu rakamlarla ambalajlı ve markalı satışlarda zorlanıyoruz. Hiçbir market bir yıl var bir yıl yok yılı yaşayan ülkelerle anlaşma yapmak istemiyor” diye konuştu.

24 Şubat 2007 Cumartesi
KÜRESEL ISINMA TÜRKİYE’DEN ORGANİK ÜRÜNLERE OLAN TALEBİ ARTTIRDI

Dünyanın en büyük organik gıda ve doğal ürünler fuarı olan BioFach’07 Dünya Organik Ticaret Fuarı (World Organic Trade Fair)’na küresel ısınma damgasını vurdu. Küresel ısınmanın dünya üzerindeki mevcut etkileri ve ileriki dönemde neden olabileceği sonuçlar basında geniş şekilde işlenince organik ürünlere olan ilgide yoğun bir artış oldu. Nürnberg Biofach Fuarı’nda bu ilgiden en fazla nasibini alanlar ise Türk organik ürün ihracatçıları aldı.

 
16 Şubat 2007 Cuma
EGE BÖLGESİ’NİN İHRACATI 9 MİLYAR DOLARA DAYANDI

Yüzyıllardan beri başta kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, pamuk, tütün, zeytin ve zeytinyağı, narenciye ürünleri başta olmak üzere Türkiye’nin tarım ürünlerini tüm dünyaya satarak, Türkiye’de dış ticaretin başlangıç noktası olan Ege Bölgesi, 2006 yılında 8 milyar 779 milyon 70 bin 484 dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi’nden sonra en fazla ihracat yapan ikinci bölge oldu.

15 Şubat 2007 Perşembe
ZEYTİN ÇALIŞTAYI İLE SEKTÖRÜN SORUNLARINA ÇÖZÜM ARANACAK!

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağında dünyada daha güçlü bir oyuncu olabilmesi için çalışmalarına hız verdi. İtalya ve İspanya’dan gelecek uzmanlar, 19-20 Şubat 2007 tarihlerinde Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenecek olan “Zeytin Çalıştayı”nda sektörün üretim ayağındaki sorunların giderilmesi için üreticilere bilgi ve tecrübelerini aktaracaklar.

 
08 Şubat 2007 Perşembe
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ’NDEN 184 ÜLKEYE İHRACAT

Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri, 2006 yılında 184 ülkeye, 6 milyar dolara yaklaşan tutarda ihracat gerçekleştirdi. Dünya haritasında yerini birçoğumuzun bulamayacağı, adını dahi duymadığımız Angola, Anguilla, Belize, Benin, Bermuda, Burkina Faso, Burundi, Cibuti, Cape Verde, Fiji, Gabon, Gambiya, Grenada, Guatemala, Guyana, Kongo, Lesotho, Makao, Mauritius, Moritanya, Ruanda, Sierra Leone, Sao Tome ve Principe, St. Kitts ve Nevis gibi ülkelere 19 bin çeşit mal ihraç edildi.

01 Şubat 2007 Perşembe
EİB İHRACATI 7 MİLYAR DOLARA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR!

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan ihracat değeri 2007 yılının Ocak ayında, 2006 yılının Ocak ayına göre yüzde 37’lik artışla 503 milyon 45 bin 613 dolara ulaştı. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan ihracat rakamı son bir yılda ise yüzde 19’luk artış ile 6 milyar 80 milyon 575 bin 779 dolar oldu.

 
31 Ocak 2007 Çarşamba
DOĞALTAŞ İHRACATÇILARI ALMANYA YOLCUSU

2006 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yaparak rekor kıran Türk Doğaltaş sektörü, yeni rekorlar kırmak için kolları sıvadı. Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Doğaltaş ihracatçılarının 450 milyonluk Avrupa pazarından daha büyük pay alması için Almanya’nın Nürnberg şehrinde 06 - 09 Haziran 2007 tarihleri arasında düzenlenecek olan Stone-tec 2007, 15. Uluslararası Doğaltaş ve Taş İşleme Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu gerçekleştirecek.

17 Ocak 2007 Çarşamba
BAŞARILI İHRACATÇILAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Ege Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçı Birliği, ihracatta başarı gösteren üyelerini ödüllendirdi. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen törende 2006 yılında en fazla ihracat yapan 18 firmadan 15’ine ödülleri verildi. Sıralamada ilk üçe giren firmaların ödülleri ise önümüzdeki Cuma günü Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’in katılımıyla gerçekleştirilecek 2006 yılı ihracat ödül töreninde verilecek.

 
11 Ocak 2007 Perşembe
İNGİLİZLER TÜRK GIDA ÜRÜNLERİ İLE BESLENECEK

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında ikinci sırada yer alan İngiltere’ye gıda ürünleri ihracatımızı arttırmak için kolları sıvayan Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, 18-21 Mart 2007 tarihleri arasında IFE (İnternational Food and Drink Exhibition-Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı)’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirecek. Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Sezmen Alper, Türkiye’nin İngiltere’ye 300 milyon dolar olan gıda ürünleri ihracatını 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

20 Aralık 2006 Çarşamba
EGE BÖLGESİ’NİN DÜNYA MARKALARI JIMMY KEY, PINAR VE VESTEL

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in “10 Yılda 10 Dünya Markası” sloganı ile hayata geçirdiği ve Türk malı imajını bütün dünyada güçlendirecek ve Türk malına güveni arttıracak olan Turquality Projesi’nde Ege Bölgesi’nden 3 firma yer aldı.

 
10 Ocak 2007 Çarşamba
İHRACATÇILARA ÖZEL “İHRACAT HABER” YAYINDA

Ege İhracatçı Birlikleri, ihracat dünyasının doğru bilgilere daha hızlı ve derli toplu ulaşabileceği “İhracat Haber Projesi”ni hayata geçirdi. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri’nin internet sitesinden indirilecek program sayesinde ihracatçıların dış ticaret ile ilgili gelişmeleri ilk öğrenen olacaklarını söyledi.

06 Ocak 2007 Cumartesi
İHRACATÇILAR AB’NİN YENİ ÜYESİ BULGARİSTAN YOLCUSU

Ege İhracatçı Birlikleri, 2007 yılında 7 milyar dolar ihracat rakamına ulaşabilmek için Avrupa Birliği’nin yeni üyesi Bulgaristan’a Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in başkanlığında, “Ticaret Heyeti Programı” düzenleyecek. Hedef iki ülke arasındaki ticaret hacmini 3 milyar dolardan 6 milyar dolara çıkarmak.

 
05 Ocak 2007 Cuma
2007 YILINDA EİB'NİN HEDEFİ 7 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan ihracat değeri 2006 yılında 2005 yılına göre % 15’lik artışla 5 milyar 946 milyon 971 bin 487 dolar olarak gerçekleşti. Aralık ayında ise, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliğine üye firmalar tarafından geçtiğimiz yılın ayın ayına göre %12,5 oranında artışla 589 milyon 382 bin 860 $ tutarında ihracat gerçekleştirildi.

04 Ocak 2007 Perşembe
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ’NDEN 2007 YILINDA EĞİTİM ATAĞI

2007 yılını Kalite Yılı ilan eden Ege İhracatçı Birlikleri ihracatçılardan talepler doğrultusunda, 2006 yılında uygulamaya koyduğu “Ege Bölgesi Dış Ticaret Eğitim Projesi”ni 2007 yılında arttırarak sürdürecek.

 
03 Ocak 2007 Çarşamba
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATI VAR YILINDA YOK YILINI ARIYOR

Zeytin ve zeytinyağı sektörü, var sezonu olmasına rağmen ihracatta arzu ettiği rakamlara ulaşamıyor. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği kayıtlarına göre, 01 Ekim 2006 – 24 Aralık 2006 tarihleri arasında 27 milyon 970 bin 293 dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihraç edildi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 43 milyon 742 bin 420 dolar olmuştu.

02 Ocak 2007 Salı
KURU MEYVE İHRACATINDA TARİHİ REKOR

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıda başarılı bir yıl geride kaldı. Ege İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği aracılığıyla 2006 yılında 26 Aralık tarihi itibariyle 508 milyon 123 bin 307 dolarlık kuru meyve ihracatı gerçekleştirildi.

 
01 Ocak 2007 Pazartesi
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ'NDE ÇİFTE MUTLULUK

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nden sonra, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği de 2006 yılında 01 Ocak – 28 Aralık tarihleri arasında, 1 milyar 198 milyon 471 bin 200 dolarlık ihracata imza attı ve Ege İhracatçı Birlikleri’ne 2006 yılında çifte mutluluk yaşattı.

31 Aralık 2006 Pazar
EİB 2007 YILINDA 8 FUARA KATILIM ORGANİZE EDECEK

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın görevlendirmesiyle 1994 yılından beri dünyanın dört bir tarafındaki ihtisas fuarlarına Türkiye’nin milli katılım organizasyonunu gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri, 2007 yılında 8 fuarda Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendi. İhracatçılar, EİB ile Çin’den Almanya’ya, ABD’den İngiltere’ye fuarlara katılarak yeni ihracat bağlantıları yapmaya çalışacaklar.

 
22 Aralık 2006 Cuma
DIŞ TİCARET ORDUSUNA TAZE KAN

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünde 500 milyar dolar ihracat hedefleyen Türkiye’nin hedefine ulaşmasının en önemli unsurlarından bir tanesinin eğitimli kadrolar olduğundan hareket eden Ege İhracatçı Birlikleri ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi, 2006 yılının son “Dış Ticaret Eğitim Programı”nı 19-21 Aralık 2006 tarihleri arasında Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirdi.

19 Aralık 2006 Salı
EĞİTİMLİ PERSONEL İŞYERİNDE VERİMİ ARTTIRIR

İhracat firmalarında eğitimli, zeki, dış ticaret mevzuatını bilen, gelişmeleri yakından takip eden personelin firmaların başarısını arttırdığını belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, dış ticaret firmalarında çalışan personele yaptıkları işi ciddi takip etmeleri önerisinde bulundu.

 
18 Aralık 2006 Pazartesi
LİMANDA ÖZELLEŞTİRME GECİKECEKSE İYİLEŞTİRME YAPILSIN

Özelleştirmesi 4’üncü kez ertelenen İzmir Limanı için Ege İhracatçı Birlikleri ve Ege Genç İşadamları Derneği birlikte hareket etme kararı aldı.

14 Aralık 2006 Perşembe
ÇİPURA VE LEVREK FAFESLERİ VE KÖPEK BALIKLARI

Köpek balıklarının bulunduğu bölgeler ve sayıları ile ilgili olarak Çipura, Levrek yetiştiriciliği yapılan kafesler arasında bir ilişki kurulması yanlıştır. Bugüne değin ne beslenme alışkanlığını ne de üreme alışkanlığı ya da herhangi bir başka neden ile köpek balıkları ile Çipura, Levrek kafesleri arasında ilişkiye dair bir olaya rastlanmamıştır ve rapor edilmemiştir. Ayrıca Çipura, Levrek ve yetiştiriciliği yapan Yunanistan, İtalya, Fransa gibi Akdeniz Ülkelerinde de böyle bir rapor bulunmamaktadır.

 
08 Aralık 2006 Cuma
Ege’den Tarım Ürünleri İhracatı Artık Daha Güvenli

Alman Akreditasyon Kuruluşu Deutsches Akkreditierungssystem Prüfweswn (DAP) ve TÜRKAK’tan (Türk Akreditasyon Kurumu) akreditasyon alarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) Laboratuarı sayesinde Türkiye’den yapılacak yaş meyve sebze, et, süt ve ürünleri, bal ihracatı daha güvenli hale geldi.

04 Aralık 2006 Pazartesi
İhracatçılar şehit vermekten korkuyor

EGE İhracatçılar Birliği (EİB) Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, ihracatçıların siyasette ve kurda istikrar istediğini vurgulayarak, çifte seçimli 2007 yılına girildiğine dikkat çekti. Türmenoğlu, “2007 yılı Türkiye ve ihracat camiası için kayıp bir yıl olmaya adaydır. Korkarız ki, Türkiye genelinde sayıları 40 bini aşan ihracatçılarımızdan ihracat şehitleri verme tehlikesiyle karşı karşıya kalınacak” dedi.

 
22 Kasım 2006 Çarşamba
Konfeksiyon İhracatı Engel Tanımıyor

2004 yılında Ege İhracatçı Birlikleri’nin 1 milyar doları aşan ilk birliği olan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2006 yılında 1 milyar dolar sınırını 1 gün önce geçerek 21 Kasım 2006 tarihi itibariyle 1 milyar 865 bin 170 dolarlık ihracata imza attı. Yılsonu hedefi 1 milyar 150 milyon dolar.

22 Kasım 2006 Çarşamba
ÜÇ-EL AYAKKABIDAN ÇİN’E AYAKKABI İHRACATI

Türkiye’nin, Çin’den gelen kalitesiz ayakkabıların istilasına uğradığı bir ortamda, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi Üç-El Ayakkabı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çin’e ayakkabı ihracatına başladı. 50 bin dolarlık ilk parti gönderildi, hedef Çin’e yılsonuna kadar 500 bin dolarlık ayakkabı ihracatı gerçekleştirmek.

 
20 Kasım 2006 Pazartesi
PAMUĞUN KADERİ İZMİR'DE BELİRLENECEK

Beyaz altın olarak nitelindirilen, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ana hammaddesi olan pamuğun, kaderini tayin eden Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 2007 yılı Genel Kurul Toplantısı 20-27 Ekim 2006 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek.

14 Kasım 2006 Salı
KÜLTÜR BALIKÇILIĞI ÜLKE POLİTİKASI HALİNDE GELİŞTİRİLMELİ

Son zamanlarda üzerinde en çok konuşulan sektörlerin başında kültür balıkçılığı ve dolayısıyla balık çiftliklerinin geldiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Konuşulanlar arasında bilimsellikten uzak, doğruları yansıtmayan görüşlerin ve haberlerin yeralmasının ihracat kesimini üzdüğünü söyledi.

 
13 Kasım 2006 Pazartesi
“MB’NİN DÖVİZ ALIM KARARI DOĞRU ANCAK GEÇ ALINMIŞ BİR KARARDIR”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 10 Kasım 2006 tarihinden itibaren döviz alım ihalelerine başlamasını doğru bir karar olarak nitelendiren Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “İhracatçılar olarak, Merkez Bankası’nın kararını doğru bir karar olarak görmekte birlikte, zamamlamada gecikme olduğu fikrindeyiz. Ayrıca günlük en fazla 45 milyon $’lık sınırın da gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

13 Kasım 2006 Pazartesi
DÜNYA KURU ÜZÜM ÜRETİM ve TÜKETİMİ

2006 Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı, Kuzey Yarımküre’de üzüm hasatının tamamlanmasının ardından 30-31 Ekim 2006 tarihleri arasında Kaliforniya’nın Monterey kentinde üretim ve pazarlama konusunda bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

 
08 Kasım 2006 Çarşamba
İZMİRLİ MOBİLYA İHRACATÇILARININ HEDEFİ 100 MİLYON DOLAR

Türkiye’nin 2005 yılında 958 milyon 344 bin dolarlık mobilya ihracatı yaptığını belirten Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilya Sektörü Çalışma Komitesi Başkanı Müjdat Kemer, bu mobilya ihracatının sadece yüzde 3’lük bölümüne tekabül eden 28 milyon 583 bin dolarlık kısmının Ege Bölgesi’nden gerçekleştirildiğini sektör olarak hedeflerinin ihracat rakamını 100 milyon dolara çıkarmak olduğunu ifade etti.

08 Kasım 2006 Çarşamba
TÜRK İHRACATÇISI ULUSLARARASI REKABETTE DEZAVANTAJLI

Türk girişimcilerinin yeni dünya düzeninin gereklerini çok iyi anladığını, Dünya pazarı için üretim yapmaya başladığını ve bu çerçevede rekabeti göğüsleyebilecek kalite ve standarda ulaştığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türk ihracatçısının bu başarısına karşın, OECD ülkeleri içerisinde, global arenada rekabet ettiği rakiplerine göre son derece dezavantajlı koşullara sahip olduğunu söyledi.

 
07 Kasım 2006 Salı
EİB MODA TASARIM YARIŞMASINI EMEL GÖZDE BECERİKLİ KAZANDI

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin Her Yıl Geleneksel Olarak Düzenlemiş olduğu EİB 2. Moda Tasarım Yarışması İzmir Kültür Parkta gerçekleştirilen görkemli “Final Gecesi” ile şampiyonunu belirledi. Yarışmada Emel Gözde Becerikli birinci olurken, Gonca Başçiftçi ikinci ve Simge Yükselen üçüncü oldu.

07 Kasım 2006 Salı
İZMİR’İN İHRACAT ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından bu yıl IX. Kez düzenlenen, “Dış Ticaret Haftası” kapsamında, İzmir’de en fazla ihracat yapan ilk 10 firmaya Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen törenle ödülleri verildi.

 
07 Kasım 2006 Salı
EİB'DEN MİLLİ KÜTÜPHANE'YE 15 BİN YTL BAĞIŞ

1912 yılında kurulan İzmir Milli Kütüphane’de bulunan 600 bin adet kitabın olası bir yangında yok olmaması için kurulması gereken yangın söndürme sistemi için Ege İhracatçı Birlikleri 15 bin YTL bağışta bulundu. Bağış çekini Milli Kütüphane Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Puğ’a, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu teslim etti.

07 Kasım 2006 Salı
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ İHRACATI EKİM AYINDA YÜZDE 5 ARTTI

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan ihracat değeri 2006 yılı Ekim ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 5’lik artışla 539 milyon 881 bin 619 dolar oldu. Ocak – Ekim dönemindeki ihracat kaydı ise, % 11’lik artışla 4 milyar 719 milyon doları aştı.

 
07 Kasım 2006 Salı
TÜRKİYE’NİN İHRACATI 83 YILDA 1600 KAT ARTTI

Cumhuriyetimizin ilk kuruluş yılı olan 1923 yılında Türkiye’nin 51 milyon dolar ihracatı bulunduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türk ihracatçısının Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Arkadaşlar, İthalattan Ziyade İhracattır ki, Memleketi Zengin Yapacak” sözünden hareketle, Türkiye’nin ihracatını 1600 kat arttırarak 82.5 milyar dolara çıkardığını söyledi.

18 Ekim 2006 Çarşamba
BAL ÜRETİCİLERİNİN YANGIN YARALARINI İHRACATÇILAR SARDI

Ağustos ayında Muğla Mumcular mevkiinde meydana gelen ve 750 hektar orman alanının yanmasına neden olan yangında kovanları ve arıları yanan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’ne, Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 14 bin YTL yardımda bulundu.

 
10 Ekim 2006 Salı
MARKALI KONFEKSİYON ÜRÜNLERİMİZ HOLLANDA’DA

Türkish Fashion Break “Bir Kahve Molası Ticaret” sloganı ile 2001 yılından beri hazırgiyim ve konfeksiyon pazarında önemli alıcı ülkelere “Ticaret Heyeti Organizasyonu” düzenleyerek Ege Bölgesi’nin konfeksiyon ihracatını iki katına çıkaran Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, bu kez Hollanda’yı hedef olarak seçti.

06 Ekim 2006 Cuma
EMİN DEMİRCİ EZZİB BAŞKAN VEKİLİ OLDU

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nda, Deniz Ataç’ın istifa etmesi nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine sofralık zeytin ihracatı yapan İdeal Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin Sahibi Emin Demirci seçildi. Ataç’ın istifası ile boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine ise Olivos Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi temsilen Hakan Özdolgun geldi.

 
06 Ekim 2006 Cuma
TÜRK MERMER SEKTÖRÜ LİDERLİK HEDEFİYLE İTALYA’DA

Mermer, doğaltaş ve makinaları ihracatçısı 63 firma ve 285 firma temsilcisi dünyanın sektöründeki en büyük fuarı olarak görülen Verona Marmomacc Fuarı’na katıldı.

04 Ekim 2006 Çarşamba
Yeni dalgalanma tsunami olmasın

Türkiye’de kronik hale gelen dış ticaret açığına ve cari açığa zaman yitirilmeden çözüm bulunmasını isteyen Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, “Ülkemiz, geçen mayıs ayı içinde yaşadığımız dalgalanmadan daha büyük bir dalgalanma ile karşı karşıya kalma riskini taşımaktadır. Bu dalgalanmanın hasarsız atlatılması ya da “tsunami”ye dönüşmesi hükümetin, ekonomi bürokrasisinin ve bizlerin elindedir” dedi.

 
04 Ekim 2006 Çarşamba
Mermercilerin İtalya çıkarması

Mermerde dünyanın en büyük fuarı olarak kabul edilen Verona Marmomacc Fuarı için Ege İhracatçı Birlikleri’nin, İzmir’den uçak kaldıracağı bildirildi.

04 Ekim 2006 Çarşamba
Ege’de ihracat yüzde 18 arttı

Eylülde bölgeden 578.4 milyon dolar, ilk 8 ayda ise 4 milyar 179 milyon dolar ihracat yapıldı

 
01 Eylül 2006 Cuma
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ İHRACATI AĞUSTOS AYINDA YÜZDE 22 ARTTI

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan ihracat rakamları 2006 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 22’lik artışla 480 milyon 690 bin 199 dolar oldu. Ocak – Ağustos dönemindeki ihracat kaydı ise, % 11’lik artışla 3 milyar 604 milyon doları aştı.

01 Eylül 2006 Cuma
DERİ İHRACATÇILARI ÇİN SEFERİNE ÇIKIYOR!

Deri ihracatçıları Çin seferine çıkıyor. Türkiye’nin dış ticaretinde önemli miktarda açık verdiği ülkelerin başında gelen Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatımızı arttırmak ve dış ticaret açığını azaltmak için deri ihracatçıları Çin’in Şanghay şehrinde 05-07 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlecek olan All China Leather Exhibition Fuarı’na katılacak. Fuarın Türkiye Milli Katılım organizasyonunu Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği gerçekleştirecek.

 
29 Ağustos 2006 Salı
GIDA İHRACATÇILARI ABD’DEN MUTLU DÖNDÜ

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Dış Ticaret Müsteşarlığının, “ABD ile Ticareti Geliştirme Stratejisi” kapsamında görevlendirmesi ile 20-23 Ağustos tarihleri arasında ABD’nin Houston şehrine gıda ihracatçılarına yönelik olarak “Butik Ticaret Heyeti Programı” gerçekleştirdi. Etkinliğe katılan 8 firma, her biri ortalama 40 ithalatçı ile yüzyüze görüşme olanağı buldu ve yeni ticari bağlantılarla yurda döndü.

28 Ağustos 2006 Pazartesi
GRANİT İTHALATI MADENCİLERİ ZORA SOKUYOR

Çin’den yapılan granit ithalatının, Türk doğaltaş ve mermer sektörünü çok ciddi bir darboğaza soktuğunu belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın granit ithalatına antidamping vergisi uygulaması getirmesi halinde destek olacaklarını söyledi.

 
25 Ağustos 2006 Cuma
KURU MEYVE ORTAK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ELİ ALHARAL OLDU

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Eli Alharal, Türkiye Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

25 Ağustos 2006 Cuma
KURU İNCİR İHRACATINDA İLK YÜKLEME TARİHİ 20 EYLÜL OLARAK BELİRLENDİ

Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda, kuru incir ilk yükleme tarihini belirlemek için olağanüstü genel kurul toplantısı yapan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyeleri, 20 Eylül 2006 tarihinde kuru incir ihracatının başlamasının Dış Ticaret Müsteşarlığı’na arzını oybirliği ile kabul ettiler.

 
22 Ağustos 2006 Salı
Moskova, kuracağı sebze haline Türk ortak arıyor

Moskova Belediyesi’nin kuracağı 100 bin ton sebze meyve dağıtım kapasiteli lojistik merkez için Türk ortak aranıyor. 10 milyon dolara mal olacak merkez, Türkiye’den gelen sebzeyi Rusya geneline dağıtmayı hedefliyor. Projenin öncülüğünü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yürütüyor. Projenin, Rusya pazarına yaş meyve ve sebze ihracatı konusunda çeşitli sıkıntılar yaşayan Türk firmalarını rahatlatması bekleniyor.

22 Ağustos 2006 Salı
İncir’de rekorlar yılı

Ege’nin geleneksel ihraç ürününde ihracat ve üretim rakamları her geçen yıl artıyor. Ege’nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan kuru incirde 2006- 2007 rekolte tahmini 60 bin 393 ton olarak açıklandı.

 
16 Ağustos 2006 Çarşamba
Limanda 3. ertelemeye tepki

İzmir Alsancak Limanı özelleştirme ihalesinin 3. kez ertelenmesinin gündeme gelmesi işadamlarını isyan ettirdi. 7 Nisan 2006 tarihinde yapılacak olan ihale önce 7 Haziran’a ardından 21 Eylül tarihine ertelenmişti. Mersin ve İskenderun Limanları’ndaki yargı kararının kesinleşmemesinin Alsancak için 3. kez ertelemeyi gündeme getirdiği belirtildi.

16 Ağustos 2006 Çarşamba
İhracatçılar Çin Pazarını istiyor

Türkiye, Çin’e yaptığı ihracatı arttırmak için kolları sıvadı. Ege İhracatçı Birlikleri, 18-24 Eylül 2006 tarihlerinde Çin’in Şanghay ve Pekin şehirlerine “Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirecek. Heyete, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Başkanlık edecek. Hedef, Çin’e 550 milyon dolar ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmak. İhracatçılarımızın heyete katılabilmek için 25 Ağustos’a kadar Ege İhracatçı Birlikleri’ne başvurmaları gerekiyor.

 
15 Ağustos 2006 Salı
EİB İHRACATÇILARI ÇİN'E DAVET EDİYOR!

Türkiye, Çin’e yaptığı ihracatı arttırmak için kolları sıvadı. Ege İhracatçı Birlikleri, 18-24 Eylül 2006 tarihlerinde Çin’in Şanghay ve Pekin şehirlerine “Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirecek. Heyete, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Başkanlık edecek. Hedef, Çin’e 550 milyon dolar ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmak. İhracatçılarımızın heyete katılabilmek için 25 Ağustos’a kadar Ege İhracatçı Birlikleri’ne başvurmaları gerekiyor.

11 Ağustos 2006 Cuma
EİB GIDA İHRACATÇILARINI ABD’YE GÖTÜRECEK!

Türkiye’nin ihracatının arttırılması için Dış Ticaret Müsteşarlığı, yeni hedef pazar olarak Amerika Birleşik Devletlerini belirledi. “ABD ile Ticareti Geliştirme Stratejisi” ile, ABD’ye yıllık ihracatımızı 4.9 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmak hedefleniyor.

 
13 Temmuz 2006 Perşembe
EİB VE EGİAD’IN İŞBİRLİĞİ SİNERJİ YARATACAK

Ege İhracatçı Birlikleri ve Ege Genç İşadamları Derneği, İzmir’in ekonomik hayatının daha aktif hale gelmesi için ortak projeler geliştirecek.

12 Temmuz 2006 Çarşamba
Türk zeytin ve zeytinyağının en önemli sorunu tanıtım ve pazarlama

Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün en önemli sorunu tanıtım ve pazarlama olarak tespit edildi. Tanıtım ve pazarlamanın ardından ikinci büyük sorun olarak kalite, denetim yetersizliği ve tağşiş geliyor.

 
11 Temmuz 2006 Salı
İzmir Gümrüğü, pazar günleri hizmet veriyor

Ege İhracatçı Birlikleri`nden (EİB) yapılan yazılı açıklamada İzmir Gümrüğünün pazar günü kapalı olmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

11 Temmuz 2006 Salı
Tekstilde bu yıl ihracat hedefi 20 milyar dolar

TGSD Başkanı Bektaş, tekstilin ihracat içindeki payının yüzde 24.5’e çıktığını, yıl sonunda 20 milyar dolarlık ihracat beklediklerini söyledi

 
10 Temmuz 2006 Pazartesi
EİB VE İZMİR GÜMRÜK BAŞMÜDÜRLÜĞÜ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ÇALIŞIYOR!

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu, ihracatçı firmaların İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’nden 7 gün 24 saat hizmet aldıklarını ve işlemlerin verimli bir işbirliği ortamında yürütüldüğünü belirtti.

10 Temmuz 2006 Pazartesi
TİM Yönetimi'ne 3 Egeli

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İcra Kurulunda 3 üye ile temsil edileceklerini, Mahmut Özgener’in de başkan vekilliği görevine geleceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

 
10 Temmuz 2006 Pazartesi
İhracatçının kur sevinci

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, ’’kurlardaki piyasa düzeltmesi’’nin bir fırsat olduğunu belirterek, ’’2001 yılından bu yana ekonomik programın eksik olan üretim, ihracat ve istihdam ayaklarını tamamlayacak adımları beraberce atalım’’ dedi.

30 Haziran 2006 Cuma
İzmir Limanı’nın kaderi Mersin’e bağlandı, ihracatçı karar bekliyor

Özelleştirilmesi gerçekleşemediği için altyapı sorunları giderilemeyen İzmir Limanı’nda ihracatçının kaybı yıllık 500 milyon doları buluyor. İzmir Limanı ihalesi için ise Mersin Limanı ihalesinin tamamlanması bekleniyor.

 
22 Haziran 2006 Perşembe
ALSANCAK LİMANI’NDA RÖMORKÖRE YAPILAN ZAMMA TEPKİLER BÜYÜYOR

Deniz Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri ve turizmciler, yüzde 30’luk artışın hiç bir gerekçesi olmadığını, hemen geri alınması gerektiğini belirterek Rekabet Kurumu’na başvuracaklarını söylediler

05 Mayıs 2006 Cuma
Kalan 18 ayı tartışarak harcarsanız ülkeye yazık

Sanayici ve ihracatçılar, siyasileri tartışmaları bırakmaları konusunda uyardı

 
05 Mayıs 2006 Cuma
ABD’li patronların tercihi Türk taşı

Türk doğaltaş ürünlerinin ABD pazarında yıllardır lider olan İtalya’yı geçtiği bildirildi. Dell’in patronu Michael Dell’in evinden sonra Google’ın ortaklarının yaptırdığı şatoda da Türk taşları tercih edildi.

04 Mayıs 2006 Cuma
EGELİ MADENCİLER, DOĞALTAŞ İTHALATINI ELEŞTİRDİLER

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Çin’den granit ithal
edeceğini belirterek, "ABD’de birçok belediye Türk doğaltaşını kullanıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, granit almak için Çin’e gidiyor" dedi.

 
17 Şubat 2006 Cuma
TEKSTİL-HAZIRGİYİM VE KONFEKSİYON VE DERİ SEKTÖRLERİNİ DESTEKLİYORUZ

Kur baskısı, istihdam üzerindeki ağır yükler, dünya fiyatlarının iki katını aşan enerji maliyetleri ve Uzakdoğu ülkelerinin haksız rekabetine dayanamayan on binlerce firmanın kapanması ve bir milyona yakın çalışanının işini kaybetmesi üzerine, oluşturdukları Eylem Komitesi aracılığı ile gazetelere ilan vermek suretiyle sorunlarını kamuoyu ile paylaşma ve Hükümetten acil çözüm isteme yoluna giden Pamuk, Tekstil, Hazırgiyim-Konfeksiyon ve Deri sektörlerinin çağrısına benzer koşulları paylaşan sektörler olarak; Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde temsil edilen ağaç mamulleri ve orman ürünleri, canlı hayvan, su ürünleri ve mamulleri, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, yaş meyve ve sebze, kuru meyve ve mamulleri, zeytin-zeytinyağı, maden, demir-demirdışı metaller sektörlerimiz başta olmak üzere, tüm ihracat sektörlerimiz katılmakta ve destek vermektedir.

01 Şubat 2006 Çarşamba
İhracat 2006’ya azalarak başladı

İhracat, uzun Kurban Bayramı tatili ve dondurucu soğukların da etkisiyle 2006 yılına azalarak başladı. Yüzde 1.1 oranında azalan ocak ayı ihracatı 4 milyar 944 milyon dolarda kalırken, yıllık ihracat da 73.4 milyar dolara geriledi.

 
30 Ocak 2006 Pazartesi
Egeli 42 ihracat şampiyonuna ödül

Ege’de ihracat şampiyonları, Hilton Oteli’ndeki törende ödüllerini aldı. Günün anısına tüm ödül sahibi olan tüm ihracatçılar, objektiflere poz verdi. Geçen yıl 480.7 milyon dolarlık ihracat yapan Pergamon-Statüs Dış Ticaret birinci, İzmir Demir Çelik 258.6 milyon dolarla ikinci oldu.

26 Aralık 2005 Pazartesi
Egeli zeytinyağı ihracatçılarından üretim seferberliği

Egeli zeytinyağı ihracatçıları, dış pazarlarda yıldızı parlamaya başlayan Türk zeytin ve zeytinyağında üretim seferberliğine soyundu.

 
28 Kasım 2005 Pazartesi
DİR OTOMASYON PROJESİ İHRACATÇILARA ANLATILDI

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Dahilde İşleme İzin Belgeleri, Hariçte İşleme İzin Belgeleri, Yurt İçi Satış ve Teslim Belgeleri ve Vergi Resim ve Harç İstisnası Belgelerinin düzenleme aşamasından taahhüt hesaplarının kapatılmasına kadar geçen süreci, hazırlanan web tabanlı program ile internet üzerinden gerçekleştirmeyi sağlayacak olan, “Dahilde İşleme Rejimi Otomasyon Projesi”ni 2005/9 sayılı Tebliğ hükümleri uyarınca, 01 Ocak 2006 tarihinde uygulamaya sokuyor.

24 Kasım 2005 Perşembe
Egeli otomotivciler birliklerini istiyor

9 ayda 435 milyon dolarlık ihracat yapan firmalar, 15 ay önce yapılan müracaatlarının dikkate alınması gerektiğini söylediler. Devlet Bakanı Tüzmen ise konuyu değerlendireceğini belirtti

 
18 Kasım 2005 Cuma
Dericilerin reklamında Terim ve Emre rol alacak

Dericiler, sanat, spor ve iş dünyasından ünlü isimlerin yer alacağı reklam kampanyasına başlıyor. 1 milyon dolarlık bütçe ayrılan reklamlarda sanat dünyasından Sertab Erener, Sezen Aksu, Ata Demirer ve Gülben Ergen, futbol dünyasından Fatih Terim ve Emre Belözoğlu ile işadamları İshak Alaton ve Tuncay Özilhan’ın rol alması bekleniyor.

18 Kasım 2005 Cuma
Deride hedef 5 milyar dolar ihracat

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin deri ve deri mamülleri ihracatının 10 yıldır yerinde saydığını belirterek, sektör temsilcilerinin orta vadede yılda 5 milyar dolarlık ihracat yapmalarını istedi.

 
13 Kasım 2005 Pazar
Zeytin Nimettir Nimet

Akşam Gazetesi Yazarı Şakir Süter'in 13 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

14 Kasım 2005 Pazartesi
ZEYTİN VE PAZARLAMA

Akşam Gazetesi Yazarı Şakir Süter'in 14 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

 
13 Kasım 2005 Pazar
Ayvalık coğrafi işaretleme istiyor

Milliyet Gazetesi Yazarı Serpil Yılmaz'ın 13 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

15 Kasım 2005 Salı
Zeytinyağı üreticileri Tema ve Tariş’e cephe açtı

Milliyet Gazetesi Yazarı Serpil Yılmaz'ın 15 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

 
15 Kasım 2005 Salı
Zeytinyağcılar gücünüzü birleştirin

Hürriyet Gazetesi Yazarı Gila Benmayor'un 15 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

15 Kasım 2005 Salı
Zeytinyağında yeni bir çıkış ama nasıl?

Dünya Gazetesi Yazarı Kenan Mortan'ın 15 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

 
15 Kasım 2005 Salı
SIVI ALTININ HASAT ŞENLİĞİ

Akşam Gazetesi Yazarı Nedim Atilla'nın 15 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

15 Kasım 2005 Salı
Ayvalıklı zeytincilerin istekleri var

Bugün Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak'ın 15 Kasım 2005 tarihli köşe yazısı

 
15 Kasım 2005 Salı
Ayvalık’la Tariş’in marka mücadelesi

Ayvalık Ticaret Odası’nın, yörenin zeytinyağına coğrafi işaret almak için Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı başvuru, Tariş’in itirazıyla reddedilince, zeytinyağı üreticileri tepki göstererek Ayvalık Zeytinyağı markası için mücadelelerine devam edeceklerini açıkladı.

13 Kasım 2005 Salı
Türkiye’de 100’den fazla firma Museviler için ‘helal’ gıda üretiyor

Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) helal gıda için sertifika hazırlıklarına başlamasına bazı kesimler tepki gösterirken, Türkiye’den özellikle ABD ve İsrail’le ticareti artırmak isteyen firmalar, yıllardır koşer sertifikasıyla ihracat yapıyor.

 
11 Kasım 2005 Salı
Yiyeceklere ‘helal gıda’ standardı

Türk Standartları Enstitüsü, yiyeceklerin İslami usullere uygun üretildiğini veya sunulduğunu “helal gıda” standardı ile belgeleyecek. Uygulamaya 2006 Temmuz ayında geçilecek, standart için denetimi din adamlarıyla TSE uzmanları birlikte yapacak.

01 Kasım 2005 Salı
Dış açık 32 milyar doları aştı

DİE verilerine göre, dış ticaret açığı dokuz aylık dönemde 32.1 milyar dolara yükseldi. Ağustos’ta rekor kıran dış açık Eylül ayında ise 3.6 milyar dolar ile beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

 
18 Ekim 2005 Salı
Tüzmen: Kişi başına ihracat, bin dolara ulaştı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatın son durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2005 yılı başında kişi başına düşen ihracat rakamını bin dolara çıkarmayı hedeflediklerini söylediklerini hatırlatarak, “Şu anda bu hedefimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İhracatçı Birlikleri kayıt rakamlarına göre, geriye doğru 12 aylık ihracatımız 72 milyar 260 milyon dolara ulaşmış durumda. Türkiye’nin nüfusu da 72 milyon. Bu da kişi başına düşen ihracatımızın bin dolara ulaştığını gösteriyor” dedi.

10 Ekim 2005 Salı
İzmir EXPO’ya kenetlendi

İzmir "Rüyalar Projesi" olarak nitelendirilen EXPO 2015’e kilitlendi. İzmir Ticaret Odası (İTO) başta olmak üzere kentteki tüm kurumlar bu hedef için gece gündüz çalışırken, İTO son çıkardığı EXPO Kitabı ile İzmir’i masaya yatırdı. EXPO 2015 için İzmir’in avantajlarını ve yapılması gerekenleri ortaya koyan kitapta, bu organizasyonun başarılmasında bütün İzmirlilerin güçbirliği yapması gerektiğinin altı çiziliyor.

 
11 Ekim 2005 Salı
MB faizi yüzde 14’e çekti

MB beklendiği gibi kısa vadeli faiz oranlarını çeyrek puan indirerek yüzde 14 düzeyine çekti. Böylece yılbaşından bu yana yapılan toplam indirim 4 puanı buldu.

08 Eylül 2005 Perşembe
EGELİ İHRACATÇILARIN YENİ HEDEFİ SİNGAPUR

Türkiye’nin ve Ege Bölgesi’nin ihracatının arttırılması için fuar ve ticaret heyeti organizasyonlarına ağırlık veren Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Uzakdoğu’ya ihracatımızı arttırmak amacıyla Singapur’u hedef pazar olarak belirledi.

 
19 Ağustos 2005 Cuma
TİM, Hopa - Batum demiryoluna talip

Dış ticarette maliyeti düşürmek için demir ve deniz yolunun kullanılması gerektiğini söyleyen Satıcı, "Hopa ile Batum arasında demiryolu gerekli. Görev verilirse bu demiryolunu yapmaya hazırız" dedi

19 Ağustos 2005 Cuma
Kayalar: ’İthalat hedefi aşabilir ama cari açık sorun olmaz’

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, cari açığın özellikle turizm, müteahhitlik ve doğrudan yabancı sermaye girişleriyle bir sorun olmadan finanse edilebileceğini söyledi.

 
17 Ağustos 2005 Çarşamba
EİB’DEN VALİ KÖKSAL’A ZİYARET

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Servet Eröcal ve Başkanlar Kurulu üyeleri, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal’ı makamında ziyaret etti.

16 Ağustos 2005 Salı
Tüzmen: İhracat tekrar ivme kazandı

Devlet Bakanı Tüzmen, Temmuz ayında hız kesen ihracatın Ağustos’un ilk yarısında yeniden hareketlendiğine işaret ederek, 13 günlük ihracat artışının yüzde 34 olduğunu söyledi.

 
16 Ağustos 2005 Salı
2 milyar dolarlık pazarın yarısına Türkiye talip

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve Türkiye Tekstil Hazır Giyim Deri Sanayii Teknoloji ve Tasarım Araştırma Geliştirme Vakfı (TARGEV) 26-28 Eylül tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek uluslararası ‘Organik Exchange Konferans ve Pazarı’ organizasyonuyla Nike, Wal-Mart, Gap, H&M, M&S, Karstadt, Otto, Levi’s, IKEA, Timberland gibi dünyanın en büyük perakende devlerini ağırlayacak.

12 Ağustos 2005 Cuma
İhracatçıya destek 2 milyar $’ı aştı

Eximbank, yılın yedi aylık döneminde 2 bin 70 firmaya 2 milyardan fazla kısa vadeli kredi sağladı. İhracata bu yıl 4.4 milyar dolar nakdi kredi sağlanması hedefleniyor.

 
12 Ağustos 2005 Cuma
‘Dış açık 40 milyar dolara çıkacak’

Devlet Bakanı Tüzmen, ilk 6 ayda 20 milyar dolar olan dış ticaret açığının yıl sonunda 40 milyar dolara yükseleceğini belirtti. Tüzmen, bu rakamın çevrilebilir olduğunu kaydetti.

12 Ağustos 2005 Cuma
İhracatçılar hükümeti uyardı

İhracatın Temmuz’da aylık bazda en düşük artışı gerçekleştirmesinin ardından sektör temsilcileri hükümeti uyardı. TİM Başkanvekili Orakçıoğlu, ihracatçının gelirinin düştüğünü ve ağır baskı altında olduklarını söyledi.

 
12 Ağustos 2005 Cuma
Mersin Limanı PSA-Akfen’in oldu

Türkiye’nin en büyük limanı niteliğindeki TCDD’ye ait Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesinde en yüksek teklifi 755 milyon dolarla PSA-Akfen Grubu verdi.

01 Ağustos 2005 Pazartesi
TEKSTİLCİLER KENDİLERİNE NEFES ALDIRACAK BİR FORMÜLDE UZLAŞTI

Ortakların katılımıyla oluşturulacak büyük bir şirket, sektördeki küçük firmaların finansman, ucuz girdi bulma ve pazar payını artırma konularında yardımcı olacak.

 
25 Temmuz 2005 Pazartesi
Gıdacıya yeni pazar

Egeli ihracatçılar, New York’taki gıda fuarında hem ürünlerini tanıttı, hem de yeni ön anlaşmalara imza attı

20 Temmuz 2005 Çarşamba
REKABET KURULU, ÖZELLEŞTİRİLECEK ALSANCAK LİMANI İÇİN GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Egeli işadamlarının da güçbirliği yaparak iddialı hazırlandığı, Alsancak Limanı için Rekabet Kurulu’nun aldığı kararlar tartışma yarattı.

 
19 Temmuz 2005 Salı
ÖZLEM KATIRCIOĞLU EİB GENEL SEKRETER YARDIMCISI OLDU

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcılığı görevine, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu’nun önerisi ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın oluru ile bu görevi vekaleten yürüten Özlem Katırcıoğlu asaleten atandı.

14 Temmuz 2005 Salı
Çinli işadamları İzmir’e akın ediyor

Çinli İşadamları, ikili ilişkiler için İzmir’de görüşmeler yaptı. İzmirli işadamları’nın “haksız rekabetle” eleştirdiği Çinliler, bu eleştirilere kısa ve öz yanıt verdi: “Ticaret rekabettir, ticarette herşey olabilir.”

 
14 Temmuz 2005 Salı
Kültür balıkçılığına kira tehdidi

Son yıllarda hızla gelişen sektörlerin başında gelen kültür balıkçılığı, deniz yüzeyi kiralamaları yüzünden sıkıntılı günler yaşamaya başladı.

13 Temmuz 2005 Salı
Tekstilciler rekabette zorlanıyor

Bir yandan Çin’le rekabet eden diğer yandan hükümetin izlediği düşük kur politikası yüzünden kar marjları düşen firmalar, çözüm arayışında. Kimi firmalar yurt dışı yatırım için arayışa başlarken, sektör hükümetin destekleme politikasını değiştirmesini istiyor.

 
12 Temmuz 2005 Salı
Doğal taşçıların hedefi 10 milyar $’lık ihracat

Bu yılki ihracatı 1 milyar doları geçmesi beklenen doğal taş sektörü, 2010 yılı için hedefini 10 milyar dolar olarak belirledi. Doğal Taş Tanıtım Grubu Basın Sözcüsü Levent Mertsoy, grubun, sektörün güçlü bir aktör olarak dünya pazarlarında yer bulması için çalışacağını belirtti.

12 Temmuz 2005 Salı
Egeli gıda firmaları New York Fuarı’nda

Egeli gıdacılar, New York’ta düzenlenen fuarda görücüye çıktı. New York Javits Sergi ve Fuar Merkezi’nde açılan "International Fancy Food & Confection Show" fuarına bu yıl Ege’den 25 tane firma katılıyor. Türkiye’den ise 39 firma katılıyor.

 
11 Temmuz 2005 Pazartesi
Tekstilde "Kırmızı alarm"

Egeli tekstil ve konfeksiyon sanayicileri, üretim maliyetlerinin sürekli artması ve düşük döviz kuru baskısı yüzünden sürekli pazar kaybettiklerinive soluk alamaz hale geldiklerini belirtti. Sektör yetkilileri gerekli tedbirler alınmazsa yatırımlarını daha avantajlı ülkelere kaydıracaklarını söylediler

10 Temmuz 2005 Pazartesi
Yavru balıkta sorun bitti

Yeni Asır Gazetesi’nin gündeme getirdiği Egeli üreticilerin Yunanistan’a yaptığı yavru balık ihracatında yaşanan ’sağlık sertifikası’ sorunu geçtiğimiz günlerde Türk-Yunan İş Konseyi toplantısında imzalanan çerçeve anlaşması ile çözüldü.

 
08 Temmuz 2005 Cuma
Umut EGS modelinde

Finansman sıkıntısını aşmak için güçbirliği yapmak zorunda olduklarını belirten Egeli tekstil ve konfeksiyoncular çareyi EGS Modeli’ne geri dönüşte buldu.

03 Temmuz 2005 Pazartesi
Doğaltaş’ta hedef 10 milyar dolar

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği güçbirliği yaparak Doğaltaş Tanıtım Grubu (DTG) kuruldu. Grup, hedefini ’doğaltaş denildiğinde ilk akla gelen ülkenin Türkiye olması ve bu sayede Türkiye’nin doğaltaş ihracatının 2010 yılında 10 milyar dolara ulaşması’ olarak belirledi.

 
02 Temmuz 2005 Pazartesi
İhracatı Çin ve kur vurdu

Tekstil ve konfeksiyoncular haksız rekabetle, yaş sebze- meyve ise Rus yasağı ile uğraşırken bölge ihracatı 393 milyon dolardan 370 milyon dolara indi

30 Haziran 2005 Perşembe
İhracatın milyar dolarlık sektörleri

Türkiye’nin ihracatçı 23 sektöründen 14’ü, yıllık bazda 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyor.

 
27 Haziran 2005 Pazartesi
Rusya’nın ihracat yasağı kalkıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, “Türkiye’ye uygulanan ihracat yasağı, bugün itibariyle 136 ürün grubunun 109’unda tamamen kaldırılacak” dedi.

25 Haziran 2005 Pazartesi
Limanda yarış başladı

Alsancak Limanı için Egelilerin yanısıra Hong Kong’lu Hutchison Whampoa, İngiliz P&O, Rotterdam Limanı’nı işleten Havenbedrijf N.V. ve İstanbullu firmaların adı geçiyor

 
25 Haziran 2005 Pazartesi
Salih Adası turizme açılmasın

Bodrum’daki Salih Adası’nın turizm merkezi olması için hazırlanan kararnamenin önceki gün imzaya açılması, balık üreticilerinin tepkisine yol açtı.

23 Haziran 2005 Perşembe
Çin’e kota Türk tekstilciyi sevindirdi

Avrupa Birliği ülkelerinin tekstil ve konfeksiyon ithalatında Çin’in yarattığı haksız rekabetin ardından aldığı kota kararı,Türk tekstilcisini sevindirdi.

 
22 Haziran 2005 Çarşamba
ÇİN ÜRÜNLERİNE GETİRİLEN KOTA TÜRKLERE YARAYACAK

Egeli tekstil ve konfeksiyoncular Avrupa Birliği ile Çin arasındaki kota anlaşmasının mutluluğunu yaşıyor. Ege Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, AB ile Çin arasında kota anlaşmasının Türk ihracatlarına en az 2 milyar dolar katkı sağlayacağını söyledi.

17 Haziran 2005 Cuma
Zeytin ağaçları için önlem çağrısı

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticileri arasında yer alan Türkiye’de zeytin ağacı sayısındaki artışın durma noktasına gelmesi üzerine uzmanlar acil önlem çağrısı yaptı.

 
17 Haziran 2005 Cuma
Gıdada yeni pazar Amerika

Gıda ihracatçıları, ABD’nin New York kentinde 10-12 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan gıda fuarı Fancy Food & Confection Show’a katılıyor. Fuara 38 firma katılıyor.

16 Haziran 2005 Perşembe
8 bin 500 ton tütün imha edilecek

Tekel, ekonomik değerini yitirmiş olan eski yıllara ait 8 bin 500 tonluk tütünü imha edecek.

 
16 Haziran 2005 Perşembe
Meyveler dalında kaldı

Rusya’nın, ’’Akdeniz sineği’’olduğu gerekçesiyle Türkiye’den yaş sebze meyve ithalatına getirdiği yasağın şoku devam ederken, iç piyasadaki belirsizlik nedeniyle meyvenin dalında kaldığı bildirildi.

16 Haziran 2005 Perşembe
Bor madenlerine Avustralyalı talip

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 90 milyar dolarlık Avustralyalı madencilik şirketinin, Türkiye’nin bor madeninin zenginleştirilmesine talip olduğunu vurgularken, "dev Avustralyalı firma, Türkiye’de yatırım yapmak istiyor" dedi.

 
16 Haziran 2005 Perşembe
Kuru incir Uzakdoğu’ya gidecek

Tarımsal ürünlerde Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden olan kuru incirde ihracatçılar, yeni pazarlar yaratmaya çalışıyor.

11 Haziran 2005 Perşembe
Salih Adası için tek yumruk oldular

İhracatçılar, Türkiye’ye yılda 50 milyon dolar döviz getiren Salih Adası’nın turizm alanı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalara karşı kenetlendi.

 
10 Haziran 2005 Perşembe
Salih Adası’nda turizmci balıkçı kavgası

2000 yılında su ürünleri potansiyel üretim alanı ilan edilen Bodrum Salih Adası balıkçılarla turizmcilerin arasının açtı.Turizm Bakanlığı’nın 5 yıldır balıkçıların üretim merkezi olarak kullanılan bölgeyi turizm alanı ilan etmeye hazırlanması kültür balığı üreticilerini kızdırdı.

10 Haziran 2005 Perşembe
İZMİR’İN YUMRUĞU Expo 2015 için masada

İzmir iş dünyası temsilcileri, Ankara’da Dışişleri yetkilileri ile biraraya gelirken, kentin Expo 2015’e aday gösterilmesi için kararlılık gösterisi yaptı.

 
08 Haziran 2005 Perşembe
Balıkçılarla turizmciler adayı paylaşamadı

Muğla’nın Salih Adası’nda turizmci-balıkçı kavgası yaşanıyor. Turizm Bakanlığı, adadaki dört parseli turizm bölgesi ilan ederek ‘turizm ile balıkçılığın yan yana yapılabileceğini’ göstermek istiyor.

02 Haziran 2005 Perşembe
RUSYA’NIN İTHALAT YASAĞI EGE’DEKİ İHRACATÇIYI DA SIKINTIYA SOKTU

Yaş üzümde ikinci büyük pazar olan Rusya Federasyonu’nun, Türkiye’den yaş sebze meyve ithalatını durdurma kararının, Ege Bölgesi’ndeki ihracatçıyı da sıkıntıya soktuğu bildirildi.

 
02 Haziran 2005 Perşembe
-KİRAZ İHRACATINDA REKOR HEDEFİNE YAĞMUR ENGELİ...

Son günlerdeki yağışlı havanın kirazda ürün kalitesini düşürdüğü ve ihracatta rekor hedefinin gerçekleşmesinin zor olduğu belirtildi.

27 Mayıs 2005 Cuma
Balıkçıya İran daveti

Ege Canlı Hayvan, Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Kızıltan, İran’ın Türkiye’deki balık üreticilerine ücretsiz yer tahsisi ve yatırımlar için kredi desteğinde bulunmayı önerdiğini söyledi.

 
26 Mayıs 2005 Perşembe
EİB MODA TASARIM YARIŞMASINDA MUHTEŞEM FİNAL

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen, “EİB 1. Moda ve Tasarım Yarışması” finale kalan 12 tasarımcının eserlerinin ünlü mankenlerce sergilendiği muhteşem bir defile ile sonuçlandı. Gecede, Nuray Atalayman birinci olurken, Nihal Yılmaz ikinci ve Barış Tatar üçüncü oldu.

20 Mayıs 2005 Cuma
Bakanla yola çıkıp ihracatı katladılar

5 kıtaya demir atan girişimciler, 2001’de 2 milyar 816 milyon dolar olan yurt dışı satışlarını, 2004’te 4 milyar 739 milyon dolara çıkarmayı başardılar

 
17 Mayıs 2005 Salı
İhracatta yavaşlama sinyali...

İhracatçı ve imalatçıların nisan ayında dahilde işleme izin belgeleri kapsamındaki ihracat taahhütleri ve öngördükleri ithalatla ilgili gelişmeler, ihracat artışının gelecek aylarda sınırlı bir düzeye inebileceği sinyalini verdi.

10 Mayıs 2005 Salı
Egeli tekstilcinin Çin endişesi

Çin’in ocak ayında pazar payını yüzde 14,9’dan yüzde 18’ye çıkardığına dikkat çeken ihracatçılar, Türkiye’nin aynı ayda pazar payının 11.6’dan 9.5’a düştüğünü dile getirdi. İhracatçılara göre, ürünlerini üretim maliyetinin altında satan Çin, bu sistemle, dünya hazır giyim pazarını ele geçirdi.

 
09 Mayıs 2005 Pazartesi
Sanal tanıtım

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Genel Sekreteri Sezmen Alper, internet ve multimedya teknolojilerini kullanarak üyelerinin ihracatını artırmak amacıyla, "Daha Çok İhracat İçin Daha Çok İnternet" projesini geliştirdiklerini bildirdi.

09 Mayıs 2005 Pazartesi
İhracatçı: Çin hile yapıyor

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Fikret Mısırlı, Çin’in ürünlerini üretim maliyetinin altında sattığını ve hile yaptığını savundu.

 
05 Mayıs 2005 Perşembe
Çin gerçeği ile yaşamayı öğrenmeliyiz

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, "Çin’den korkmak yerine Çin gerçeğiyle yaşamayı öğrenmeliyiz" dedi.

21 Nisan 2005 Perşembe
’’DEFNE YAPRAĞI İHRACATI SON 10 YILDA 500 KAT ARTTI’’

’’DÜNYA TALEBİNİ KARŞILAYABİLMEK İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA, 12 MİLYON DEFNE AĞACINA İHTİYAÇ VAR’’

 
18 Nisan 2005 Pazartesi
Türkiye, ithalat artışında dünya rekortmeni oldu

Dünyanın en fazla ithalat yapan ülkeleri arasında Türkiye, 2004’te yüzde 40 oranındaki artış ile ithalatı en fazla artan ülke unvanını aldı. Türkiye, ithalat hacminde dünya 22’incisi olurken, ihracat sıralamasında ilk 30’a bile giremedi.

06 Nisan 2005 Çarşamba
İhracatta hedef 500 milyar dolar

Türkiye’nin 2004 ihracatının 62.8 milyar dolar olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Servet Eröcal, "Cumhuriyetin 100. yılında ihracat hedefimiz 500 milyar doları bulmak" dedi.

 
05 Nisan 2005 Salı
İhracat ilk çeyrekte 17.3 milyar $

Ekonominin itici gücü niteliğindeki ihracat, Mart ayında yüzde 25.3 artışla 6.6 milyar dolara çıkarken, üç aylık ihracat 17.3 milyar dolara ulaştı

01 Nisan 2005 Cuma
Mermerin kalbi İzmir’de atıyor

İzmir’in evsahipliği yaptığı ve İZFAŞ’ın düzenlediği ’11. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE) 2005’ dün düzenlenen görkemli bir törenle açıldı.

 
23 Mart 2005 Çarşamba
Mermer kazandırıyor

Mermer ve doğaltaş sektörü, 31 Mart’ta İzmir’de başlayacak Marble 2005 Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na gösterilen yoğun ilginin ardından ihracat hedefini 1 milyar dolara çıkardı.

21 Mart 2005 Pazartesi
Mermerde hedef dünya liderliği

Ege İhracatçı Birlikleri, Mermer Fuarı öncesinde ihracatçı ve ithalatçıları buluşturacak

 
18 Mart 2005 Cuma
MERMER İHRACATINDA HEDEF DÜNYA LİDERLİĞİ

Dünya’nın en büyük mermer ve doğaltaş fuarları arasında yer alan ve İZFAŞ tarafından 31 Mart – 03 Nisan 2005 tarihleri arasında bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan “Marble 2005 Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı”nın ihracatçılarımız için daha verimli geçmesi için Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından 30 Mart 2005 Çarşamba günü İzmir Hilton Oteli’nde 10.00 – 18.00 saatleri arasında Mermer Alım Heyeti Organizasyonu gerçekleştirilecek.

10 Mart 2005 Perşembe
Tekstilde kriz uyarısı

İhracattaki artışların yanıltıcı olduğuna dikkat çeken Eskinazi, "Ancak bu artış ithalata bağlı bir artış. Dolayısıyla içi boş. Döviz kurundaki düşüş nedeniyle ithalat cazip hale geldi. Bu nedenle tekstil-konfeksiyon sektörü ithal girdiye dayalı ihracata yöneldi. Bazı firmalar işçiliğin daha ucuz olduğu ülkelere kaçıyor. Bölgemizde de bu tür kaçışlar sözkonusu olabilir. Döviz kurlarındaki bu düşüş sürerse ve istihdam maliyetleri düşmezse Ege Bölgesi’nde işten çıkarmalar yaşanabilir. Biz testi kırılmadan önce uyarıyoruz" dedi.

 
01 Mart 2005 Salı
Liman için şirket hazır

Hükümet tarafından bu yıl mutlaka özelleştirileceği ilan edilen Alsancak Limanı için dünyanın dev firmaları yarışırken, Egeli ihracatçılar da şirketlerini kurarak yarışa katıldı.

28 Şubat 2005 Pazartesi
Egeli ihracatçılar Rus pazarını sevdi

Moskova’da düzenlenen Uluslararası Gıda ve Gıda Hammaddeleri Fuarı’na katılan işadamları 1.5 milyon dolarlık bağlantı kurdu

 
11 Şubat 2005 Cuma
Alsancak Limanı için güç birliği

Ege iş dünyası, ihale için tüm kesimlerden oluşacak bir oluşum kurma çalışmalarına başladı.

07 Şubat 2005 Pazartesi
Zeytinyağında Akdeniz dayanışması

Türkiye, zeytinyağı üretimi konusunda Tunus ile sektörel işbirliğine gitmeyi planlıyor.

 
07 Şubat 2005 Pazartesi
Zeytinyağı köprüsü

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticileri olmalarına rağmen nihai tüketiciye ulaşmakta zorlanan Türkiye ile Tunus el ele verdi.

04 Şubat 2005 Cuma
Türkiye’nin cari açığı 15 milyar 573 milyon dolar

Türkiye’nin 2004 yılı cari işlemler açığı, önceki yıla göre yüzde 93.8 artışla, 15 milyar 573 milyon dolar olarak açıklandı. Aralık ayında 3 milyar doların üzerinde cari açık verildi.

 
04 Şubat 2005 Cuma
TÜRKİYE – TUNUS ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Türkiye – Tunus zetin-zeytinyağı ihracatında teknolojik ve ticari bilgi alışverişi yoluyla işbirliği yapma kararı aldı.

01 Şubat 2005 Salı
Ocak ihracatı 5 milyar dolar

TİM’in verilerine göre Türkiye 2005 yılına geçen yıla göre daha düşük bir ihracat artış ivmesiyle başladı. İhracat ocakta yüzde 7.6 artarak 5 milyar 30 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 
31 Ocak 2005 Pazartesi
Gıda üreticilerinin Rusya çıkarması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’yi, Başbakan Erdoğan’ın da Rusya’yı ziyaretinin ardından iki ülke arasında hızla gelişen ticari ilişkiler, yeni bir ivme kazandı. Moskova’da düzenlecek PRODEXPO Fuarı’na, Egeli üzümcüler, incirciler, lokumcular, baharatçılar, çerezciler, zeytinyağcılar ve helvacılar katılıyor.

25 Ocak 2005 Cuma
‘’YUNANİSTAN, İHRACATTA TÜRKİYE’Yİ HEDEF PAZAR SEÇTİ’’

Atina Türkiye Büyükelçiliği Eski Ticaret Ataşesi Mustafa Kalın, olimpiyatlarda beklenmeyen ödemelerle bütçesi zora giren Yunanistan’ın Türkiye’yi ihracatta hedef pazar olarak seçtiğini söyledi.

 
28 Ocak 2005 Cuma
Egeli sanayici 2005’i ihracat yılı ilan etti

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, 2005’i ihracat yılı ilan ettiklerini
belirtti.

27 Ocak 2005 Perşembe
AB’ye tavuk ve hindi eti ihracatı başlıyor

Türkiye’nin AB’ye tavuk ve hindi eti ihraç edebilmesi için yaptığı başvurunun değerlendirilmesi için son aşamaya gelindiği, ihracatın bu yılın temmuz ayında başlayabileceği bildirildi.

 
19 Ocak 2005 Çarşamba
İhracat yıla iyi başladı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracat artışının sürdüğünü, 2005 yılı Ocak ayının ilk 15 gününde ihracat artışının yüzde 39 olduğunu söyledi. Tüzmen, ihracatın önünü açmak için bir seferberlik yürüttüklerini belirtti.

19 Ocak 2005 Çarşamba
İhracatçı, düşen kurlar yüzünden ’alarm" verdi

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Servet Eröcal, dolar ve eurodaki düşüşlerin ihracatçı için "kritik seviyeye" geldiğini belirterek, "Felaket demek istemiyorum, ama geçmiştekilere benzer sıkıntılar yaşanabilir" dedi.

 
18 Ocak 2005 Salı
TARİŞ incirde Çin’i hedefledi

Türkiye’nin en büyük üretici birliği konumundaki TARİŞ, incirde Çin pazarına girmeyi hedefledi. İncir Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Azbazdar, bu pazara girilmesinin fiyat istikrarını sağlayacağını söyledi.

17 Ocak 2005 Pazartesi
EİB ’’2004 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni ’’ İzmir Hilton Oteli’nde yapıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Servet Eröcal, ’’Tarım tekstil-konfeksiyon sektörlerinin hak ettiği desteği göremediğini’’söyledi.

 
17 Ocak 2005 Pazartesi
İhracatçıların ödül günü

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde, 2004 yılında en fazla ihracatı gerçekleştiren 44 firma ödüllendirildi. İzmir Hilton Oteli’nde gerçekleştiren ödül töreninde 2004 yılında Ege Bölgesi’nde en çok ihracat yaparak, Türkiye’ye döviz sağlayan firmalara plaket verildi.

10 Ocak 2005 Pazartesi
İhracatta 2005 yol haritası netleşti

Türkiye, 2005 yılı programında belirlediği 71 milyar dolarlık ihracat hedefini 75 milyar dolara yükseltirken, bu hedefe ulaşmak için izlenecek “yol haritası” netleşti.

 
06 Ocak 2005 Perşembe
’Asya ağlıyor, elini uzat’

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve ihracatçı birlikleri, Kızılay’ın Güney Asyalı deprem ve tsunami mağdurları için başlattığı kampanyaya katılma kararı aldı.

06 Ocak 2005 Perşembe
İzmir Limanı için üç güzel haber

Alsancak Limanı’ndaki sıkışıklık yüzünden aylardır mağdur olan Egeli ihracatçılar sonunda dertlerinden kurtuluyor. Limandaki sıkışıklığın azalması üzerine acentalar sıkışıklık zammında yüzde 35 indirime giderken, ihracatçılarda ortak şirket kurarak limandaki hizmetlere talip olma kararı aldı.

 
31 Aralık 2004 Cuma
Dış açık 30.6 milyar dolara çıktı

DİE verilerine göre, 11 aylık dönemde dış ticaret açığı yüzde 65.9 artışla 30.6 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 64.8’e geriledi.

27 Aralık 2004 Pazartesi
Küresel Enerji Piyasalarının Son Durumu TİM'de Masaya Yatırılıyor

Küresel Enerji Piyasalarının Son Durumu ve Gelecek Senaryolarına ilişkin sunumunu 30 Aralık 2004 tarihinde saat 10:30’da Türkiye İhracatçılar Meclisi
salonlarında gerçekleştirecek.

 
15 Aralık 2004 Çarşamba
Türkiye milli geliriyle AB’ye girdi

Türkiye, 2003 yılındaki 238.5 milyar dolarlık milli geliriyle AB ülkeleri arasında onuncu sırada yer aldı.

14 Aralık 2004 Salı
Domates, Ege’nin gözdesi oldu

Ege İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre, bu yılın 11 aylık döneminde domates hammaddeli ürün ihracatı, değer bazında bir önceki yıla göre, yüzde 68 artarak 58 milyon dolara ulaştı.

 
14 Aralık 2004 Salı
Kurutulmuş domateste Avrupa’nın lideriyiz

Domates hammaddeli ürün ihracatı, Ege Bölgesi’nin yeni yıldızı oldu. Ege İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre yılın 11 aylık döneminde domates hammaddeli ürün ihracatı, değer bazında bir önceki yıla göre yüzde 68 artarak 58 milyon dolara ulaştı.

10 Aralık 2004 Cuma
Kuru üzümde, hem sevinç hem üzüntü

Çekirdeksiz kuru üzümde ihracat lideri olan Türkiye, bu yıl tarihte ilk kez üretimde de liderliği yakaladı.

 
08 Aralık 2004 Çarşamba
İncirde aflotoksin mücadelesi

Kuru incirde aflotoksin sorununa karşı alınan önlemler ve yapılan çalışmalar sonucu, ihracatta yaşanan sorunların minimuma indirildiği belirtildi.

07 Aralık 2004 Salı
İhracatçıdan vefa örneği

Ege Bölgesi'nden yıllık 50 milyon Euro gıda ürünleri ithal eden Walter Ernst Müller'e emekli olması nedeniyle Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Servet Eröcal tarafından teşekkür plaketi verildi.

 
24 Kasım 2004 Çarşamba
İzmir’i Ankara’ya taşıyor

Vali Yusuf Ziya Göksu, yarın Başkan Aziz Kocaoğlu ve iş dünyasının temsilcileriyle başkente gidecek. Heyet Başbakan’la görüşecek. Gündemde 7 acil çözüm var

07 Aralık 2004 Salı
EİB İHRACAT KAYIT RAKAMLARI KASIM AYINDA YÜZDE 37 ARTTI

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan 2004 yılı Kasım ayı ihracat rakamı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37 artışla 459 milyon 740 bin 376 dolara ulaştı.

 
19 Kasım 2004 Cuma
İhracatçı 87 bin km uçacak

EGE İhracatçı Birlikleri’nin organizasyonuyla önümüzdeki yıl işadamları, müşteri ve satıcıları yüz yüze getiren yurtdışındaki 9 fuara gidecek. Egeli ihracatçılar, gidiş - dönüş toplam 87 bin 74 kilometre yol yapacak. Böylece dünyanın 40 bin 76 kilometrelik çevresi iki kereden fazla dolaşılmış kadar yol katedilecek.

18 Kasım 2004 Perşembe
Limana plaza geliyor

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, dağınık faaliyet gösteren 25 acenteyi, yapacakları "Denizciler Plazası"nda toplayacaklarını açıkladı

 
06 Kasım 2004 Pazartesi
Liman kapasitesi 2 kat artıyor

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Alsancak Limanı'nda yapılan çalışmalar sonrasında liman kapasitesinin 2 katına çıkacağını ifade etti.

06 Kasım 2004 Pazartesi
Limanda engel kalmadı

Danıştay, Alsancak Limanı’nın genişletilmesi için hazırlanan imar planında yürütmeyi durdurma talebinir reddetti. Usul hakkındaki dava devam ederken, bu süreçte limanın genişletilmesi için yatırım yapılabilecek.

 
04 Kasım 2004 Perşembe
İzmir Limanı’nı rahatlatacak olan asfalt kaplama çalışmaları devam ediyor.

Armatörlerin sıkışıklık zammını geri alması için başlatılan çalışmalar doğrultusunda İzmir Limanı’nı rahatlatacak 62 dönümlük alanın asfaltlama çalışmaları hız kazandı.

31 Ekim 2004 Pazar
TARIM ÜRÜNLERİNİN SATIŞINDA KALINTI SORUNU YAŞANMAYACAK

Çeşitli gıdalardaki ilaç kalıntısı için Avrupa ülkelerine numune göndermek zorunda kalan ihracatçı, kendi laboratuvarını kurdu. Artık tüm ürünler İzmir’de test edebilecek

 
25 Ekim 2004 Pazartesi
Narenciye sektörü S.O.S. veriyor

Ege Sebze ve Meyve Ürünleri İhratatçıları Birliği Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, narenciye ürünlerinde bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu, ama teşvik uygulamasının kaldırılmasıyla kendilerini zor bir dönemin beklediğini söyledi.

24 Ekim 2004 Pazartesi
Eskinazi: Çin ile tekstilde ortak yatırım yapacağız

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Eskinazi, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki konfeksiyon firmaları ile ortak yatırım yapmak için girişim başlattıklarını kaydetti.

 
23 Ekim 2004 Pazartesi
Tekstilci kotasız satıştan etkilenmedi

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Fikret Mısırlı tekstil ihracatındaki artış oranlarının hazır giyim ve konfeksiyonu aştığını, gelecek dönemde iki dal arasındaki makasın kapanacağını söyledi.

22 Ekim 2004 Cuma
Limanın saha sorunu çözüldü

İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, İzmir Limanı’nın en büyük sorununun saha sıkıntısı (asfaltlama) olduğunu belirterek bu sorunun çözümü için TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında protokol yapıldığını söyledi.

 
21 Ekim 2004 Perşembe
İzmir Limanı için 750 milyar lira geldi

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, İzmir Limanı’nın sıkışıklığını önlemek için atılan adımların ilk sonucu olarak Ulaştırma Bakanlığı imkanlarından TCDD aracılığı ile 750 milyarlık ödeneğin geldiğini açıkladı.

16 Ekim 2004 Pazartesi
Mermer fuarı büyüyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile zirve yapıldı, yer darlığına çözüm istendi. Kocaoğlu, "2 bin metrekare ek alan yaratacağız" dedi, güvence verdi.

 
17 Ekim 2004 Pazartesi
İZMİR LİMANI’NDA ÇÖZÜM İÇİN İLK ADIM ATILDI

Ege İhracatçı Birlikleri’nin desteği sayesinde viyadük kirişlerinin taşınması çalışmaları başladı

17 Ekim 2004 Pazartesi
EGELİ İHRACATÇILARIN BU YILKİ HEDEFİ 10 MİLYAR DOLARI AŞMAK

Türkiye yıl sonunda 62 milyar dolarlık ihracata koşarken, Egeli ihracatçılarda, bölgelerine daha fazla döviz kazandırmak için dünyayı turluyor. Yıl boyunca fuar ve ticari organizasyonları kaçırmayan ihracatçılar, ekim ayı içinde de Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Çin’e, Tunus’tan İtalya’ya kadar adım atmadık ülke bırakmadı.

 
15 Ekim 2004 Cuma
İthalat 9 ayda, 70 milyar doları aştı

Türkiye’nin ithalatı, bu yılın 9 ayında yüzde 41.3 artışla, 70 milyar 131 milyon dolar oldu.
Gümrük Müsteşarlığı geçici verilerinden yapılan hesaplamalara göre, bu yılın Ocak-Eylül döneminde ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.8 artışla, 44 milyar 462 milyon dolar olarak gerçekleşti.

14 Ekim 2004 Perşembe
Güreli: Yeni zeytin ağaçları dikmeliyiz

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Ali Nedim Güreli, bu yıl Ege’den 90 bin ton ihracat yapılabileceğini belirtti.

 
13 Ekim 2004 Çarşamba
‘’ORMANCILIKTA KLASİK ANLAYIŞ VE MANTIĞIMIZI DEĞİŞTİRİYORUZ’’

Ege İhracatı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘’Odun Dışı Orman Ürünleri’’panelinde konuşan Kahveci, geçmişte sadece odun ürünleri ekseninde değerlendirilen ormancılıkta 21’inci yüzyılda büyük bir değişim yaşandığını kaydetti.

13 Ekim 2004 Çarşamba
EİB İHRACATI EYLÜL AYINDA YÜZDE 33 ARTTI

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan 2004 yılı Eylül ayı ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33’lük artışla 427 milyon 324 bin 677 dolara ulaştı.

 
12 Ekim 2004 Salı
Egeli tekstilci Çin’le işbirliği arıyor

Ege Hazır Giyim İhracatçıları Birliği Başkanı Eskinazi, Türkiye’nin Çin’e yaptığı tekstil ihracatını yüzde 47 arttığını hatırlatarak, bunun yükseltilmesi için görüşmeler yaptıklarını söyledi.

12 Ekim 2004 Salı
’İşgücü ile marka birleşmeli’

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Eskinazi, Çin’de işbirliği olanaklarını araştırıyor

 
11 Ekim 2004 Pazartesi
İzmir’e yeni fuar alanı aranıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yetersiz kalan mevcut ihtisas alanı yerine daha büyük bir yer bulacaklarını söyledi

10 Ekim 2004 Pazartesi
Yıldırım, limana 3 uzman gönderdi

3 uzman Alsancak Limanı’ndaki eksikleri tespit edecek.

 
08 Ekim 2004 Cuma
DIŞ TİCARET ORDUSUNA 140 GENÇ KATILDI

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ve İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen Dış Ticaret Eğitim Programını başarı ile tamamlayan 140 kişi, Türkiye’nin 2023 yılında hedeflediği 500 Milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşabilmesi dış ticaret ordusuna katıldılar.

07 Ekim 2004 Perşembe
’İhracatçı, köylüye zarar ettirir’

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanı Servet Eröcal, asfaltlama, vinç, istifleme, teknik eleman temini ve araç gereç stoklarının oluşturulmasıyla problemin çözüleceğini ifade etti.

 
05 Ekim 2004 Salı
BAŞARILI İHRACATÇILARIN 11’İ EİB’DEN

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen Dış Ticaret Haftası kapsamında verilen, “2003 Yılı Başarılı İhracatçılar” ödüllerinden 11 tanesini Ege İhracatçı Birlikleri üyesi firmalar aldı.

05 Ekim 2004 Salı
Zeytinci umutla yağmur bekliyor

EGELİ zeytincilerin var yılı umudu, yaz aylarının kurak geçmesi nedeniyle gölgelendi.

 
05 Ekim 2004 Salı
26 ödülden 11’i Egeli ihracatçının

2003’ÜN başarılı ihracatçıları İstanbul’daki törenle ödüllendirildi. 26 dalda verilen ödüllerden 11’ini Ege İhracatçı Birlikleri üyesi firmalar aldı.

05 Ekim 2004 Salı
Egeliler ödüle doymuyor

"2003 Yılı Başarılı İhracatçılar" ödüllerinden 11 tanesini Ege İhracatçı Birlikleri üyesi firmalar topladı.

 
04 Ekim 2004 Pazartesi
Bakan umut vermedi

Üreticiler, "İlacın keşfini beklemek sorunu çözmüyor" derken, oda başkanları "Kimse bize bilgi vermedi. Bakan’ın sözleri de yeterli değil" dedi

04 Ekim 2004 Pazartesi
Egeli ihracatçı engel tanımıyor

Yıl içinde bir çok sorunla boğuşan bölge işadamları yine de ilk dokuz ayda dış satım rakamlarını yüzde 20’nin üzerinde artırarak 7 milyar dolar sınırına dayandı

 
04 Ekim 2004 Pazartesi
Limanda asfalt uzlaşması

DDY’nin açacağı ihaleye İZBETON bir teklif verecek. İhalenin İZBETON’da kalması halinde Büyükşehir Belediyesi, 50 dönümlük alanı maliyetine asfaltlayacak

04 Ekim 2004 Pazartesi
Zeytin kanseri TBMM gündemine taşınıyor

Aydın Milletvekili Ertürk hastalığı Meclis’e taşıdı. Verdiği araştırma önergesi önümüzdeki günlerde görüşülecek

 
04 Ekim 2004 Pazartesi
ZEYTİN AĞAÇLARINI KURUTAN İSPANYOL SALGINI’NA ANKARA’DAN CEVAP VAR

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü, "Hastalığın ilacı yok. Tek mücadele yöntemi çiftinin eğitilmesi. "Biz de üreticilerimizi eğiterek, hastalığın yayılmasını engellemeye çalışıyoruz" dedi

04 Ekim 2004 Pazartesi
EGE’DE 500 BİN ZEYTİN AĞACINI KURUTTU

İspanya’dan getirilen hastalıklı bir fidanla Türkiye’ye giren "Verticillium Mantarı", Manisa’dan sonra Aydın, Muğla ve İzmir’e de sıçradı

 
04 Ekim 2004 Pazartesi
İzmir Limanı için zirve

Egeli ihracatçılar, bugün İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Sıkışıklığın giderilmesi ve zammın geri alınması için uğraşan ihracatçılar, sorunlarla ilgili bir dosya sunacaklar.

30 Eylül 2004 Perşembe
İşsizlik oranı yüzde 9.3’e geriledi

Türk ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 14.4’lük büyüme hızını yakalaması, istihdama olumlu yansıdı. İkinci çeyrekte
işsiz sayısı 492 bin kişi azalarak 2.2 milyona gerilerken, geçen yıl aynı dönemde yüzde 10 olan işsizlik oranı yüzde 9.3’e indi.

 
30 Eylül 2004 Perşembe
Dış ticaret 61 ülkeye karşı açık verdi

Bu yılın ilk yedi ayında 61 ülkeyle ticaret Türkiye aleyhine, 38 ülkeyle ticaret ise Türkiye’nin lehine gelişti. Söz konusu dönemde tarım ürünlerinde 46, madencilikte 54, sanayi ürünlerinde 37, diğer ürünlerdede 29 ülkeye karşı açık verildi.

30 Eylül 2004 Perşembe
Alsancak Limanı’na beton yerine asfalt

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Alsancak Limanı’nın sadece asfaltlama işlemini yapabileceklerini söyledi.

 
30 Eylül 2004 Perşembe
Kocaoğlu: Limana asfaltı ucuz veririz

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Limanı’ndaki sıkışıklığın giderilmesi için asfalt desteği verebileceklerini söyledi

29 Eylül 2004 Çarşamba
Tekstilci kotalar için lobi yapacak

Tekstilde bu yıl 30 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör temsilcileri, ticaret kotalarının kaldırılmasıyla Çin’in sağlayacağı avantajı sınırlamak üzere kotaların 2007 yılına kadar korunması için lobi faaliyetinde bulunacak.

 
29 Eylül 2004 Çarşamba
Mermer yüzakımız oldu

Bölgede her yıl yüzde 30 büyüyen sektör, dünyanın öteki ucunda bile olsa hiç bir fuarı kaçırmıyor. İtalya’daki Verona Fuarı’na 79 firmayla katılacak olan işadamlarının hedefi pazar paylarını artırmak

29 Eylül 2004 Çarşamba
Türkiye gelirde ortalamaların altında

Dünya Bankası’nın hazırladığı 2005 Dünya Kalkınma Raporu’na göre, Türkiye’nin milli geliri Avrupa Birliği’ne yeni üye olan ülkelerin de altında kaldı. Türkiye kişi başına 2790 dolarlık milli gelirle 133 ülke arasında 47. oldu.

 
28 Eylül 2004 Salı
Çin’e gidenler dönüyor

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Jak
Eskinazi, Çin’deki firmalara giden Avrupalı alıcıların kısa sürede Türk firmalarına geri döndüğünü söyledi.

28 Eylül 2004 Salı
Mermerciler Italya’yı FETHEDECEK

İhracatta mermerin devi İtalya’yı geride bırakan Türk işadamları, İtalya çıkarmasına hazırlanıyor. 79 Türk firması Verona Mermer Fuarı’nda 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor

 
28 Eylül 2004 Salı
Çin balonu söndü

Konfeksiyon almak için Çin’e gidenler eli boş dönüyor

27 Eylül 2004 Pazartesi
Cari açığı enerji ve kimya yükseltti

Türkiye’nin bu yılın ocak - temmuz döneminde 19.4 milyar dolara kadar yükselen dış ticaret açığının 16.5 milyar doları, tarımsal hammadde, madencilik ve kimyasal madde ithalatından kaynaklandı.

 
27 Eylül 2004 Pazartesi
LİMAN SORUNU İÇİN UĞRAŞAN EGELİLER’E KOCAOĞLU’NDAN CEVAP GELDİ: "Destek olmaya hazırız "

Başkan Aziz Kocaoğlu, 62 dönümlük alanın asfaltlanması için belediyeyi yardıma çağıran armatör ve ihracatçılara "Gücümüz oranında yardım ederiz" yanıtını verdi

27 Eylül 2004 Pazartesi
ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM, ALSANCAK LİMANI İÇİN EGE’YE SÖZ VERDİ

Yaşanan sıkışıklığın sonucu limanda yapılan yüzde 25’lik zammın geri alınmasını isteyen Egeli işadamları ile görüşen Bakan, "Konunun takipçisiyim. Sıkıntının giderilmesi için çaba göstereceğim" dedi.

 
20 Ağustos 2004 Cuma
İtalya’daki fuara 160 mermer firması gidecek

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), mermer ve doğaltaş sektörünün en büyük fuarı olarak görülen Marmomacc için İtalya’nın Verona kentine özel uçak kaldıracak. Fuarda kurulacak Türkiye Çadırı’nda, ülke tanıtımı da yapılacak.

20 Ağustos 2004 Cuma
Atina Olimpiyatları bizim çipura ve levreğe yaradı

Atina Olimpiyatları nedeniyle Yunanistan’ın ihracatta zayıflaması, Türk balığının önünü açtı. Türkiye’nin İtalya, İspanya, Hollanda ve Yunanistan’a yaptığı özellikle çipura ve levrek ihracatı patladı.

 
17 Ağustos 2004 Salı
“TİM SMS Haber Servisi”

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda; Meclislerinin, ihracatçılarımızın ortak bir iletişim platformundan yararlanmasını sağlamak üzere ürettiği projelerden biri olan TİM-Turkcell işbirliğinin 12 Ağustos 2004 tarihinden itibaren faaliyete geçmiş olduğu, “TİM SMS Haber Servisi” adını taşıyan hizmetlerinin ihracatla ilgili gelişmelerin cep telefonu aracılığıyla anında izlenmesini sağladığı ifade edilmektedir.

09 Ağustos 2004 Pazartesi
Zeytinyağı tanıtımı yapılan ülkelere ihracatımız arttı

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Ali Nedim Güreli, gelecek sezon zeytinyağı ihracatında rekor beklediklerini ifade etti.

 
09 Ağustos 2004 Pazartesi
Dünyanın yağı Ege’den

Zeytinyağında çıta yükseldi, ihracat hedefi 100 bin ton

28 Temmuz 2004 Çarşamba
İhracatçı KOBİ'lere faizsiz kredi desteği

KOSGEB; Zirat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası ile yaptığı protokolle birlikte KOBİ'lere 6 ay vadeli kredi sağlıyor. Kredinin faizini ise KOSGEB karşılayacak.

 
27 Temmuz 2004 Salı
Kiraz bereketi

Türkiye'nin kiraz ambarı Ege'den yılın ilk 7 ayında yapılan kiraz ihracat yüzde 330 arttı. 9 milyon 637 bin dolar olan dış satım 32 milyon 546 bin dolara yükseldi...

27 Temmuz 2004 Salı
Avrupa’yı hava vurdu kiraz 112 milyon dolar getirdi

Türkiye’nin kiraz ihracatı geçen seneye göre yüzde 300’lük artış göstererek patladı. Kiraz ihracatından elde edilen döviz 112 milyon dolara ulaştı. İzmir’den Malatya’ya kadar Türkiye’nin pek çok yöresinde yetişen ve üretimi hızla artan kirazın ihracatı da bu yıl aynı şekilde büyük hızla artıyor.

 
26 Temmuz 2004 Pazartesi
Avrupa kiraza doydu

Havaların iyi gitmesi ile yüksek kalite birleşince, Ege ve Kemalpaşa kirazına talep arttı. En çok istek ise, Hollanda, Alman ve İtalya'dan geldi. Ege Bölgesinden yapılan kiraz ihracatı 9 milyon dolardan 33 milyon dolara yükseldi.

23 Temmuz 2004 Cuma
Zeytinyağında yeni hedef Çin

İhracatçılar, gözünü Uzakdoğu'nun bir milyarı aşan nüfuslu dev ülkesine dikti. Pazar araştırması yaptı

 
20 Temmuz 2004 Salı
Tren üzerinde "İpekyolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı"

Tren üzerinde gerçekleştirilecek ‘İpekyolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı (İstanbul-Almatı İpekyolu Treni)’ ile 10 bin 560 kilometrelik yol üzerindeki 7 ülke, 7 başkent, 7 ilde Türkiye ve Türk ürünlerinin tanıtımı yapılacak.

20 Temmuz 2004 Salı
Dışişleri’nde e-konsolosluk

Dışişleri Bakanlığı, dünyada bir ilke imza atarak yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik ‘e-konsolosluk’ uygulaması başlattı.

 
20 Temmuz 2004 Salı
AVRUPA BİRLİĞİ PAZARA GİRİŞ VERİ TABANI HAKKINDA BİLGİ

İHRACATÇILARIN DIŞ PAZARLARDA KARŞILAŞTIKLARI TİCARİ VE İDARİ ENGELLERİ AZALTMAYI HEDEFLEYEN PAZARA GİRİŞ STRATEJİSİ, AB TİCARET POLİTİKASININ ÖNEMLİ BİR UNSURUDUR.